Euro za 25 korun? Možná na konci roku, říká analytik

Rozhovor
Když Česká národní banka (ČNB) loni na jaře skončila s finančními intervencemi, očekávalo se, že by česká měna měla časem výrazně posílit. Česká měna sice od té doby posílila, ovšem zdaleka ne tak výrazně. Dočkáme se někdy 25 korun za jedno euro? „Možná v závěru roku. Existuje však příliš mnoho neznámých proměnných, které do kurzu vstupují a činí jeho odhad velmi nejistým,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) analytik ČSOB Petr Dufek.
Nemyslím si však, že zisky koruny budou tak velké, jak je má namalované ve své prognóze centrální banka, říká bankovní analytik Petr Dufek. Foto: ČSOB

Proč koruna v poslední době oslabovala?
Koruna patří do skupiny měn, které jsou u investorů v posledních měsících v nemilosti. Zbavují se jich, respektive je už nekupují. Nakonec je to vidět na devizových kurzech ostatních měn v regionu. Nevýhodou koruny je navíc vysoká angažovanost zahraničních investorů, kteří korunu nakupovali v době devizových intervencí s vidinou snadného zisku po exitu. Koruně tak zatím nepomáhá ani vysoký úrokový diferenciál vůči euru.

Bude i nadále oslabovat? Jaký kurzový vývoj odhadujete?
Myslím si, že koruna zůstane ještě nějaký čas slabá, minimálně do té doby, dokud se nezklidní situace na rozvíjejících se trzích. Na podzim by i díky vyšším úrokovým sazbám ČNB mohla začít opět posilovat. Nemyslím si však, že zisky koruny budou tak velké, jak je má namalované ve své prognóze centrální banka.

Je někdy v dohledné době reálný kurz zhruba 25 korun za jedno euro, jak se o něm mluvilo po konci intervencí ČNB?
Možná v závěru roku. Existuje však příliš mnoho neznámých proměnných, které do kurzu vstupují a činí jeho odhad velmi nejistým. A to nemyslím pouze těch domácích v podobě exportu nebo politiky ČNB, ale především těch externích. Politikou Evropské centrální banky počínaje a strachem investorů konče.

Komu slabší koruna napomáhá a komu naopak?
Slabší koruna umožňuje exportérům si zajistit zajímavý kurz do dalších let. Je pro ně v době, kdy jim rostou náklady docela citelnou oporou. Naopak není příjemná pro importéry, kterým se prodražují dovozy z eurové i dolarové oblasti. A nepotěší ani spotřebitele na cestách do zahraničí nebo při nakupování v zahraničních e-shopech. Na druhou stranu, před více než rokem stálo euro více než 27 korun a některé domácí ceny se, podle mého názoru, ještě novému kurzu ani nestihly příliš přizpůsobit. Výjimkou jsou samozřejmě pohonné hmoty, které jsou na kurz – a cenu ropy – velmi citlivé.

Zdraží kvůli slabší koruně zájezdy nebo dovozová elektronika včetně třeba mobilů?
Nemyslím si to. Dovolené jsou nasmlouvané dlouho dopředu, takže akutně zdražovat nemusí. Otázkou je, zda spíše nezdraží v důsledku vysoké poptávky ze strany spotřebitelů. Pokud jde o spotřební elektroniku, tak zde funguje ostrá konkurence a trh se přesouvá na internet, kde panují nízké marže a obchodníci si musejí zákazníka doslova předcházet.

Co obecně nejvíce ovlivňuje kurz koruny?
Možná je jednodušší vyjmenovat, co kurz koruny neovlivňuje. V první řadě by to byla politika, kterou finanční trh u nás dlouhodobě ignoruje. Ale pokud jde o faktory, které do kurzu vstupují, tak je to především úrokový diferenciál, tedy averze k riziku ze strany zahraničních investorů a spekulantů. V neposlední řadě nemůžeme zapomínat na obrovskou devizovou pozici zahraničních investorů v České republice, která vznikla v průběhu intervenčního režimu. Nevytvořila se navěky a jednou budou chtít tito investoři svá eura zpět, což se na kurzu nepochybně odrazí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.