
Proč koruna v poslední době oslabovala?
Koruna patří do skupiny měn, které jsou u investorů v posledních měsících v nemilosti. Zbavují se jich, respektive je už nekupují. Nakonec je to vidět na devizových kurzech ostatních měn v regionu. Nevýhodou koruny je navíc vysoká angažovanost zahraničních investorů, kteří korunu nakupovali v době devizových intervencí s vidinou snadného zisku po exitu. Koruně tak zatím nepomáhá ani vysoký úrokový diferenciál vůči euru.
Bude i nadále oslabovat? Jaký kurzový vývoj odhadujete?
Myslím si, že koruna zůstane ještě nějaký čas slabá, minimálně do té doby, dokud se nezklidní situace na rozvíjejících se trzích. Na podzim by i díky vyšším úrokovým sazbám ČNB mohla začít opět posilovat. Nemyslím si však, že zisky koruny budou tak velké, jak je má namalované ve své prognóze centrální banka.
Je někdy v dohledné době reálný kurz zhruba 25 korun za jedno euro, jak se o něm mluvilo po konci intervencí ČNB?
Možná v závěru roku. Existuje však příliš mnoho neznámých proměnných, které do kurzu vstupují a činí jeho odhad velmi nejistým. A to nemyslím pouze těch domácích v podobě exportu nebo politiky ČNB, ale především těch externích. Politikou Evropské centrální banky počínaje a strachem investorů konče.
Komu slabší koruna napomáhá a komu naopak?
Slabší koruna umožňuje exportérům si zajistit zajímavý kurz do dalších let. Je pro ně v době, kdy jim rostou náklady docela citelnou oporou. Naopak není příjemná pro importéry, kterým se prodražují dovozy z eurové i dolarové oblasti. A nepotěší ani spotřebitele na cestách do zahraničí nebo při nakupování v zahraničních e-shopech. Na druhou stranu, před více než rokem stálo euro více než 27 korun a některé domácí ceny se, podle mého názoru, ještě novému kurzu ani nestihly příliš přizpůsobit. Výjimkou jsou samozřejmě pohonné hmoty, které jsou na kurz – a cenu ropy – velmi citlivé.
Zdraží kvůli slabší koruně zájezdy nebo dovozová elektronika včetně třeba mobilů?
Nemyslím si to. Dovolené jsou nasmlouvané dlouho dopředu, takže akutně zdražovat nemusí. Otázkou je, zda spíše nezdraží v důsledku vysoké poptávky ze strany spotřebitelů. Pokud jde o spotřební elektroniku, tak zde funguje ostrá konkurence a trh se přesouvá na internet, kde panují nízké marže a obchodníci si musejí zákazníka doslova předcházet.
Co obecně nejvíce ovlivňuje kurz koruny?
Možná je jednodušší vyjmenovat, co kurz koruny neovlivňuje. V první řadě by to byla politika, kterou finanční trh u nás dlouhodobě ignoruje. Ale pokud jde o faktory, které do kurzu vstupují, tak je to především úrokový diferenciál, tedy averze k riziku ze strany zahraničních investorů a spekulantů. V neposlední řadě nemůžeme zapomínat na obrovskou devizovou pozici zahraničních investorů v České republice, která vznikla v průběhu intervenčního režimu. Nevytvořila se navěky a jednou budou chtít tito investoři svá eura zpět, což se na kurzu nepochybně odrazí.