Euro zůstává pod paritou, koruna slábne

Názor
Úvodní den nového pracovního týdne byl ve znamení slabých předstihových indikátorů. Srpnová finální čísla PMI ze služeb (index nákupních manažerů, pozn. red.) byla v případě Německa nečekaně výrazně revidována směrem dolů a dostala se tak poměrně hluboko do pásma snižující se aktivity v tomto sektoru.
Euro se po celý pondělek drželo pod paritou s americkým dolarem. Ruku v ruce s tím byla patrná tendence ke slábnutí i na středoevropských měnách. Ilustrační foto: Pixabay.com

To se samozřejmě podepsalo na sestupné revizi i u kompozitního indikátoru. Slabá německá data pak zavážila ve výsledku za eurozónu jako celek, kde se PMI po revizi dostal pod 50 bodů, tedy do pásma kontrakce. Zhoršující se situaci v důsledku inflace, zejména zdražujících energií, a rizika slabé poptávky pak přinesl i výrazný propad Sentix indexu očekávání investorů v eurozóně.

Horší evropská data znamenala, že euro se vůči dolaru po celý pondělek drželo pod paritou; v ranních hodinách se kurz krátce dostal dokonce pod 0,99 USD/EUR. Ruku v ruce s tím byla patrná tendence ke slábnutí i na středoevropských měnách. Celkově bylo obchodování klidné, když ho poznamenal svátek ve Spojených státech.

Kurz české koruny se z ranních kotací pod 24,55 CZK/EUR postupně vyšplhal přes 25,60 CZK/EUR, kolem této hladiny pak v odpoledních hodinách osciloval. Koruně příliš nepomohla data o vývoji reálných mezd za druhé čtvrtletí, i když výsledek byl lehce vyšší, než s čím počítal trh, respektive celkem značně překonal předpoklad České národní banky (ČNB).

Vývoj mezd se tak zařadil mezi proinflační rizika. Vzhledem k dosavadní rétorice holubičí většiny v čele ČNB, to ale neznamená, že by centrální banka na zasedání koncem září úrokové sazby zvýšila.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Euro ztratilo půdu pod nohama. Do konce roku by ale mohlo výrazněji posílit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.