Eurostat: Česko je rekordman ve zdražování cukru

I když česká národní i harmonizovaná inflace začala konečně klesat, stále je v rámci EU nadprůměrná a tentokrát i třetí nejvyšší. Při pohledu na mapu si nelze nevšimnout dělicí čáru inflace mezi východní a západní částí EU.
Česko je v unii absolutním rekordmanem ve zdražování cukru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco ve starší části unie je inflace v podstatě jednociferná, ve východní oblasti je dvojciferná inflace v podstatě pravidlem, a to především v důsledku rychlejšího růstu cen potravin. Třeba ve zdražování cukru jsme absolutními rekordmany.

Podle dat Eurostatu zveřejněných ve středu dosáhla harmonizovaná inflace v ČR v březnu hodnotu 16,5 procenta, zatímco průměrné tempo růstu cen v zemích eurozóny pokleslo těsně pod sedm procent.

Na předních inflačních příčkách se ČR drží především nejenom kvůli rychlému růstu nákladů na bydlení, ale i nadprůměrnému zdražování služeb hotelů a restaurací a v neposlední řadě i dovolených. Právě v případě bydlení a služeb HORECA je růst cen v ČR druhým nejvyšším v EU, u dovolených je toto tempo čtvrté nejvyšší.

Tradičním českým inflačním specifikem bylo oblečení, které je aktuálně meziročně o téměř 15 procent dražší, zatímco třeba v Německu se jeho ceny za poslední rok zvýšily jen o pět procent. Přitom povětšinou jde o zboží dovážené z Asie, s nadsázkou se dá říct, že ve stejných kontejnerech, dokonce za silnější korunu.

Harmonizovaná inflace v ČR dosáhla maxima v lednu (19,1 %) a v posledních dvou měsících skokově klesá. Tento pokles bude pokračovat díky vysokému srovnávacímu základu i v následujících měsících, takže už v létě by měla být jednociferná. Stále však bude nadprůměrná v unijním měřítku, a nakonec i s ohledem na naši dřívější dlouhodobou nízko-inflační zkušenost.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB