Zatímco ve starší části unie je inflace v podstatě jednociferná, ve východní oblasti je dvojciferná inflace v podstatě pravidlem, a to především v důsledku rychlejšího růstu cen potravin. Třeba ve zdražování cukru jsme absolutními rekordmany.
Podle dat Eurostatu zveřejněných ve středu dosáhla harmonizovaná inflace v ČR v březnu hodnotu 16,5 procenta, zatímco průměrné tempo růstu cen v zemích eurozóny pokleslo těsně pod sedm procent.
Na předních inflačních příčkách se ČR drží především nejenom kvůli rychlému růstu nákladů na bydlení, ale i nadprůměrnému zdražování služeb hotelů a restaurací a v neposlední řadě i dovolených. Právě v případě bydlení a služeb HORECA je růst cen v ČR druhým nejvyšším v EU, u dovolených je toto tempo čtvrté nejvyšší.
Tradičním českým inflačním specifikem bylo oblečení, které je aktuálně meziročně o téměř 15 procent dražší, zatímco třeba v Německu se jeho ceny za poslední rok zvýšily jen o pět procent. Přitom povětšinou jde o zboží dovážené z Asie, s nadsázkou se dá říct, že ve stejných kontejnerech, dokonce za silnější korunu.
Harmonizovaná inflace v ČR dosáhla maxima v lednu (19,1 %) a v posledních dvou měsících skokově klesá. Tento pokles bude pokračovat díky vysokému srovnávacímu základu i v následujících měsících, takže už v létě by měla být jednociferná. Stále však bude nadprůměrná v unijním měřítku, a nakonec i s ohledem na naši dřívější dlouhodobou nízko-inflační zkušenost.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
