Evropa se během pandemie přiklání k udržitelnosti

Průzkum
Emitenti na kapitálových trzích v Evropě přikládají udržitelným financím větší význam než před rokem, nehledě na dopady pandemie covid-19. Vyplývá to z nejnovějšího celosvětového průzkumu HSBC o udržitelném financování a investování.
Pozitivní je, že nejvíce emitentů zelených dluhopisů pochází z Číny a Spojených států. Jde totiž o země, které spolu s Indií patří k největším znečišťovatelům planety. Foto: Pixabay

V něm se více než třetina (36 %) evropských emitentů vyjádřila, že pandemie posílila jejich přesvědčení, že udržitelnost je tou správnou cestou. Pro tři čtvrtiny (77 %) pandemie buď znamenala upevnění jejich závazku k investování s ohledem na životní prostředí, sociální a správní oblast (ESG), nebo odhalila, že by se měli více zaměřit na jeho sociální dopady.

Evropští emitenti se nyní věnují environmentálním a sociálním problémům nejvíce na světě – 95 % dotázaných v Evropě uvedlo, že tyto otázky jsou pro ně „velmi důležité“ (76 %) nebo „spíše důležité“ (19 %), celosvětově pak jde o 93 % oslovených.

Evropské emitenty k tomu nejčastěji vedou jejich firemní hodnoty (62 %).

Z dalších faktorů pak uvedli víru v návratnost udržitelných investic (36 %) a vnější vlivy, zejména neziskové organizace (43 %) a zákazníky (36 %).

Z evropských investorů se 79 % domnívá, že environmentální a sociální otázky jsou velmi nebo spíše důležité, přičemž na celém světě se o ně zajímá dokonce 86 % z nich. Postoje evropských investorů nejvíce ovlivňují sociální tlak (47 %) a regulace (43 %).

Ve srovnání s jinými regiony se investoři v Evropě cítí více zodpovědní za to, aby se vyhnuli investicím s negativním dopadem na životní prostředí a společnost. Tak to vnímá 61 % z nich oproti celosvětovému průměru ve výši 53 %.

U evropských investorů je také podstatně pravděpodobnější, že budou při rozhodování o investicích vždy zohledňovat principy ESG – činí tak 39 % investorů, což je o osm procentních bodů více, než ve zbytku světa.

PSALI JSME:
Zelené dluhopisy se nedaní

Podle analýzy společnosti HSBC Global Research se akcie velkých společností s lepším ESG ratingem od poloviny prosince 2019 zhodnotily o 4,7 procenta více oproti celosvětovému průměru. U akcií zaměřených na životní prostředí je rozdíl ještě markantnější. Jejich výkonnost za stejné období předčila celosvětový průměr dokonce o třináct procent.

Mezi další závěry vyplývající z průzkumu patří, že evropští emitenti i investoři mají velký zájem o projekty podporující udržitelnou infrastrukturu. Emitenti se zaměřují zejména na obnovitelné zdroje a celosvětově se také více zajímají o pohlcování uhlíku a zdroje energie s menším obsahem uhlíku, jako je voda či plyn. Evropští investoři ve srovnání se zbytkem světa upřednostňují spíše projekty v oblasti obnovitelných zdrojů a chytrých měst.

Pouze čtyři procenta evropských emitentů považují požadavky na zveřejňování svých environmentálních a sociálních dopadů za přehnané, což je podstatně méně, než činí celosvětový průměr (11 %). Téměř třetina z nich (31 %) také pozitivně vnímá, že se tento požadavek zvýší, oproti 24 % na celém světě.

PSALI JSME:
Zelené úlevy v bankovní regulaci nedávají smysl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.