Evropě letos hrozí „plynový hladomor“. Plyn bude drahý a bude ho málo

Názor
Topná sezóna letos kvůli chladnému počasí začala na některých místech Česka nezvykle brzy, už koncem srpna. Jde jen o další vrásku na čele dodavatelům plynu. Ti se totiž potýkají se závratným růstem jeho cen zatím hlavně jen na evropském velkoobchodním trhu. 
České domácnosti se musí připravit až na patnáctiprocentní zdražení plynu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro lepší představu, plyn nyní stojí stejně, jako kdyby ropa vyšla na více než 100 dolarů. Tento ilustrativní přepočet také dokládá, že plyn je nyní o 40 procent dražší než ropa, ačkoli běžně se její cena pohybuje citelně výše.

České domácnosti se tak musí připravit až na patnáctiprocentní zdražení plynu. Důvodem je právě „plynový hladomor“. Tak jako automobilkám zoufale chybí čipy, takže pociťují „čipový hladomor“, domácnosti zase mohou pocítit fatální nedostatek plynu.

Současný vzestup cen plynu ale zasahuje nejen Evropu, nýbrž celý svět. A to kvůli propojení jednotlivých kontinentálních trhů. Zdražení v Evropě způsobuje růst cen v Asii a jinde. S neblahými důsledky zdražování plynu budou v příštích týdnech a měsících konfrontování všichni od výrobců keramiky v Číně, přes pařížská pekařství až třeba právě po české domácnosti.

Cena plynu je nyní na většině míst světa na svém historickém rekordu pro tuto část roku. Drahý plyn se stává až takovým problémem, že ohrožuje celosvětové hospodářské zotavení po pandemii.

PSALI JSME:
Rusko záměrně omezuje dodávky plynu do Evropy, cena elektřiny vzroste i domácnostem

Nadcházející zima pak zvláště pro Evropu může představovat hořké prozření, jak nesmírně důležitý plyn je pro celou její ekonomiku. Nyní starý kontinent čelí situaci, kdy plynu není dost, aby se mohly doplnit zásobníky vyčerpané po loňské dlouhé zimě.

Rusko, největší dodavatel plynu do Evropy, omezuje svůj vývoz plynu z řady důvodů. Od výpadků ve vlastní produkci, přes schraňování plynu u sebe doma, přes snahu Gazpromu demonstrovat nepostradatelnost dokončovaného plynovodu Nord Stream 2 až po přetahovanou Moskvy s Kyjevem ohledně výše poplatků za tranzit plynu přes Ukrajinu.

Celé léto se nedaří naplňovat zásobníky, varuje šéf rakouské OMV Alfred Stern. Evropští spotřebitelé jsou nyní podle vydáni napospas počasí. Čím chladnější zima bude, tím spíše palčivě pocítí důsledky nedostatek plynu. Ať už na své peněžence, nebo na „svou vlastní kůži“, dost možná však oběma způsoby: Plyn bude drahý a bude ho málo, což zhorší jeho celkovou dostupnost.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nord Stream 2: Německo vysílá signály

Zavřít reklamu ×
  1. A proto chtějí zavírat uhelné elektrárny a přecházet na zemní plyn. Někdo z propagátorů takového přechodu musí být obludný kretén.

  2. Pokud nemáte auto na přesun nebo spíš máte ale nenabité a doma zimu a žádné rohlíky jste dobře ovladatelný. Vracíme se cca do 19 století 🙄

  3. Naprosto vyloučeno! Jedná se jednoznačně o protibruselského trolla! Vedení Evropské unie jednoznačně určilo plynové elektrárny za středobod udržení funkčních sítí. A protože Bůh a EU se nikdy nemýlí, je naprosto jednoznačné, že plynu bude hojnost a bude levný! Pravda je jenom jedna a sídlí v Bruselu! Čest!

  4. Obdobně jak uhelné elektrárny je účelné zrušit doma vytápění uhlím a dřevem ve starých ale dobře sloužících kotlích. Teprve pak ti ,co sedí u příslušných kohoutků ,vydělají. Ještě by bylo vhodné oznámit, kolik dostanou autoři a schvalovatelé onoho zákona o kotlích

  5. Pan Kovanda se opět předvádí. Ten už toho nablábolil a o některých věcech neměl ani páru. Putinovi bude vyhovovat cena, ale že by dodával méně plynu do Evropy? Ten má rád penízky a bez nich si Putina nedovedu představit. Uvidíme, ale jinak se budou drancovat lesy, tak jak to udělali zemědělci na Hané zloději při „samosběru“. Těm, co vymýšlí likvidaci uhlí, když nemáme alternativu, bych zakázal topit plynem a uhlí bych jim prodával za 100,- Kč 1 kilo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB