Evropská ekonomika loni klesla o 6,6 procenta

Názor
Konečný odhad vývoje evropské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí přinesl nepatrné zhoršení. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se tak mezičtvrtletně snížil o 0,7 procenta, zatímco předchozí odhad hovořil o desetinu lepším výsledku. Na horším ekonomickém výkonu se podepsala především nižší spotřeba domácností, která v souladu s očekáváními analytiků propadla oproti třetímu čtvrtletí o tři procenta.
Na horším ekonomickém výkonu eurozóny se loni podepsala především nižší spotřeba domácností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Možností, kde utrácet, bylo totiž málo, když většina evropských států se ve čtvrtém čtvrtletí potýkala s lockdownem. Ten se však nedotkl výrobního sektoru, který výrazně zvýšil objem své produkce. Pozitivní sentiment v průmyslu byl tak zřejmě hlavním důvodem zvyšující se investiční aktivity, která vzrostla mezičtvrtletně o 1,6 procenta, tedy zhruba dvojnásobným tempem, než analytici čekali.

Příspěvek zahraničního obchodu k mezičtvrtletnímu vývoji HDP byl nepatrně záporný, když nárůst dovozu byl vyšší než v případě vývozu. Evropská zaměstnanost vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí o 0,3 procenta, meziročně však byla o 1,9 procenta nižší.

Zatímco za celý rok 2020 klesla ekonomika eurozóny o 6,6 procenta, v letošním roce už očekáváme její nárůst o 4,1 procenta. Zpět na předkrizové úrovně se však evropské hospodářství podle naší prognózy vrátí až v druhé polovině roku 2022.

PSALI JSME:
Pokles ekonomické aktivity v eurozóně se zmírnil

Lednové statistiky německého zahraničního obchodu překvapily výrazně vyšší exportní dynamikou. Vývoz totiž vzrostl meziměsíčně o 1,4 procenta, zatímco analytici počítali s jeho poklesem o 1,8 procenta. K pozitivnímu překvapení na straně vývozu došlo i přesto, že německá průmyslová produkce v lednu klesla oproti prosinci o 2,5 procenta a překvapila tak trh v opačném, tedy negativním slova smyslu.

Důvodem odlišného vývoje německé produkce a vývozu mohou být nové emisní limity platné v automobilovém průmyslu od začátku letošního roku. Modely automobilů, které přísnější ekologické normy nesplňují, musely být vyrobeny a zaregistrovány před koncem loňského roku, nicméně jejich prodej následně dobíhá se zpožděním.

Slabá domácí poptávka související s přetrvávající uzávěrou ekonomiky a problémy s dodávkami výrobních vstupů v průmyslu se pak odrazily v meziměsíčním poklesu německého dovozu o 4,7 procenta (analytici očekávali mírnější pokles o 1,9 % – pozn. aut.).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
HDP eurozóny na konci roku mezičtvrtletně poklesl o 0,6 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru