HDP eurozóny na konci roku mezičtvrtletně poklesl o 0,6 %

Názor
Zpřesněný odhad vývoje evropské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku přinesl nepatrné vylepšení čísel ze začátku měsíce. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se tak snížil mezičtvrtletně o 0,6 procenta a meziročně klesl o pět procent, zatímco předchozí odhad hovořil o -0,7 procenta, resp. o -5,1 procenta. V případě celé EU jsou obě zmíněná čísla ještě o dvě desetiny lepší.
K dobrým výsledkům pomohl evropské ekonomice především příznivý vývoj v průmyslových odvětvích. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ze států, pro které jsou již údaje za čtvrté čtvrtletí k dispozici, klesl HDP nejvíce v Rakousku (mezičtvrtletně -4,3 %), Itálii (-2,0 %) a Francii (-1,3 %). Většina ostatních ekonomik zaznamenala naopak mírný nárůst ekonomické aktivity, včetně váhově nejvýznamnějšího Německa (+0,1 %).

Výsledky evropské ekonomiky jako celku tak byly ve čtvrtém čtvrtletní výrazně lepší, než se čekalo, a to i přesto, že řada zemí byla v průběhu posledních dvou měsíců loňského roku nucena znovu zavést přísná protiepidemická opatření.

K dobrým výsledkům pomohl evropské ekonomice především příznivý vývoj v průmyslových odvětvích, který pravděpodobně i přispěl k pokračujícímu růstu evropské zaměstnanosti. Ta v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

S délkou trvání protiepidemických opatření se však začínají množit obavy o výkon průmyslu v prvním čtvrtletí letošního roku, a to především s ohledem na dostupnost vybraných vstupů do výroby. Tuto skutečnost jen umocňuje uzavírání hranic z obav před šířením nakažlivějších forem koronaviru, kterého jsme byli svědky v průběhu několika posledních dní.

PSALI JSME:
Eurozóna: Mnohem lepší vývoj, než se čekalo

Ve výsledku tak může dojít k tomu, že průmyslové podniky budou muset přistoupit k přerušení výroby, tak jako tomu bylo na jaře (ač příčina byla tehdy jiná – pozn. aut.).

V regionu byly dnes zveřejněny výsledky maďarské a slovenské ekonomiky, z nichž první vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 1,1 procenta a ta druhá o 0,2 procenta. Nejhůře z regionu V4 tak dopadlo Polsko, jehož hospodářství ve čtvrtém čtvrtletí pokleslo mezičtvrtletně o 0,7 procenta. Česká republika vykázala srovnatelné výsledky jako Slovensko, když tuzemská ekonomika vzrostla oproti třetímu čtvrtletí o 0,3 procenta.

Důvěra v německou ekonomiku podle ZEW indexu v lednu výrazně vzrostla. Složka hodnotící očekávání analytiků pro následujícího půl roku zaznamenala výrazný nárůst z 61,8 b. na 71,2 b., zatímco trh naopak čekal mírný pokles.

Koruna dnes korigovala zisky z předchozího dne a obchodování uzavírala poblíž 25,80 CZK/EUR. Hlavní důvod hledejme v oslabení eura k dolaru, ke kterému došlo i přes dnešní příznivá data z evropské ekonomiky a které tak bylo spíše technického rázu. To se pak odrazilo i ve vývoji maďarského forintu a polského zlotého, jenž dnes také oslabil.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nakupujte české koruny, radí svým klientům Bank of America

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB