Evropská inflace konečně na ústupu

Názor
Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.
Hlavní zásluhu na poklesu inflace v EU má odeznívání efektu drahých energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavní zásluhu na tomto poklesu má odeznívání efektu drahých energií. V tomto případě zafungoval nejenom vysoký srovnávací základ, ale pozitivní vývoj na energetických trzích dokonce přispěl k meziročnímu poklesu cen energií v eurozóně.

Na ústupu jsou pomalu a jistě i ceny potravin, ale zatím jde jen malý počáteční krok.

Pozitivní zprávou budiž i pokles jádrové inflace z 5,6 procenta na 5,3 procenta a mírný útlum inflačních tlaků ve službách. Ty vzbuzovaly velké obavy kvůli potenciálnímu tlaku na růst mezd, který by se mohl přelít do cen. Zvlášť když jsou firmy ve službách velmi optimistické, pokud jde o očekávaný vývoj poptávky v následujících měsících.

PSALI JSME:
Dubnová inflace v eurozóně byla potvrzena na sedmi procentech

Inflace díky srovnávacímu základu skokově poklesla ve většině zemí eurozóny, nejvíce pak o 2,7procentního bodu v Lotyšsku a nejnižší je v Lucembursku (2 %).

Pokles inflace v eurozóně je jistě pozitivním signálem i pro Evropskou centrální banku, která se bude v půli června rozhodovat o zvýšení úrokových sazeb. I přes skokový pokles je její dvouprocentní cíl stále velmi daleko, a proto by měla opět přistoupit k mírnému zvýšení sazeb o 25 bodů.

Českou květnovou inflaci zatím neznáme, ale je pravděpodobné, že se poklesne pod hranici 11 procent. Už ta následující by mohla být dokonce jednociferná. Inflační tlaky opadají a pomáhají k tomu nejenom levnější energie na trhu, ale i slabá poptávka tlačící prodejce a výrobce ke slevám.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace v Česku letos klesá citelně rychleji než na Slovensku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB