Evropská investiční banka pomůže financovat české malé a střední podniky

Evropská investiční banka (EIB) poskytne ČSOB Leasing půjčku ve výši 3,42 miliardy korun na podporu malých a středních podniků (SME), jejichž byznys je zasažen pandemií covid-19. EIB dále poskytne úvěr v hodnotě 1,8 miliardy korun Moneta Money Bank a to na podporu středních a malých firem a středně kapitalizovaných společností. Obě bankovní skupiny o tom informovaly v tiskové zprávě.
Evropská investiční banka poskytne ČSOB Leasing půjčku ve výši 3,42 miliardy korun a na podporu malých a středních podniků, jejichž byznys je zasažen pandemií covid-19. Další 1,8 miliardy půjčí EIB Moneta Money Bank. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cílem této podpory je oživení české ekonomiky a podpora inovací v Česku. „Naše spolupráce s EIB je dlouhodobým projektem, v jehož rámci jsou financovány dílčí investiční potřeby malých a středních podniků v České republice,“ řekl ke spolupráci generální ředitel ČSOB Leasing Pavel Prokop.

Účelem je podle něj podpora pořízení nových nebo ekologicky šetrnějších strojů, zařízení a technologií výrobního charakteru českým podnikatelům, které nahrazují starou a k životnímu prostřední již ne moc přátelskou infrastrukturu. „S pomocí těchto zařízení mohou české firmy rozvinout či rozšířit své podnikání, zvýšit konkurenceschopnost na trhu a tím vytvořit nová pracovní místa v Česku,“ dodal.

ČSOB Leasing využije veškeré prostředky z EIB na financování projektů malých a středních firem prostřednictvím účelového investičního úvěru, finančního leasingu př. operativního leasingu za zvýhodněných úrokových podmínek – dle podmínek a limitů EIB. Tyto investice budou financovány ze 100 procent ze zdrojů EIB.

Půjčka je součástí pěti miliard eur „Programové půjčky EU na reakci na krizi covid-19 pro malé a střední podniky a společnosti se střední tržní kapitalizací 2020-2025“, kterou EIB poskytla za účelem řešení hospodářské krize způsobené pandemií v celé EU. Jejím cílem je zmírnění systémových dopadů, udržení zaměstnanosti a vytvoření podmínek nezbytných pro budoucí růst po pandemii.

„Česko má velmi otevřenou ekonomiku poháněnou exportem, a proto je těžce zasažena krizí covid-19, zejména malými podniky, které jsou páteří české ekonomiky. Včasná podpora EIB řeší finanční potřeby malých a středních podniků a společností se střední tržní kapitalizací a je zásadní pro zabránění dalším škodám na ekonomice,“ uvedla místopředsedkyně EIB Lilyana Pavlova.

PSALI JSME:
Sto milionů eur pro malé a střední české firmy

Úvěr z EIB ve výši 70 milionů eur poskytnutý Moneta Money Bank má za cíl adresovat překážky s dostatečnou likviditou a realizací investic, kterým malé firmy v současnosti čelí, a přispět ke zmírnění negativních ekonomických dopadů pandemie covid-19.

Malé podniky tvoří více, než polovinu celkové hospodářské přidané hodnoty a dvě třetiny pracovních míst v České republice, vedla banka v tiskové zprávě. Viceprezidentka EIB Lilyana Pavlova v ní uvedla, že podpora nepřetržitého rozvoje SME segmentu a středně kapitalizovaných společností během krize způsobené pandemií covid-19 je zásadní pro udržení zaměstnanosti a podpory odolnosti české ekonomiky.

Malé a střední firmy a menší středně kapitalizované společnosti jsou silně vystaveny negativním dopadům pandemie nemoci covid-19. Ve srovnání s velkými firmami mají menší společnosti většinou tenčí zásoby likvidity, méně alternativ financování a aktiv, která by mohla být rychle rozprodána coby zdroj dodatečného kapitálu. Dopad pandemie napříč Evropou, Českou republiku nevyjímaje, je spojen s hmatatelným poklesem investic a zvýšenými potřebami v oblasti likvidity.

PSALI JSME:
Ziskovost českých podniků je nejslabší od roku 1999

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru