Evropská komise čeká růst české ekonomiky o 3,2 procenta

Názor
Evropská komise dnes zveřejnila svou aktualizovanou prognózu, podle které česká ekonomika v letošním roce vzroste o 3,2 procenta. V prvním letošním čtvrtletí by tuzemské hospodářství mělo podle Evropské komise zaznamenat mezičtvrtletní pokles v důsledku přetrvávajících protiepidemických omezení, od druhého kvartálu by však podle jejího názoru mělo docházet k postupnému oživení.
Evropská komise dnes zveřejnila svou aktualizovanou prognózu, podle které česká ekonomika v letošním roce vzroste o 3,2 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jeho hlavním zdrojem bude spotřeba domácností podpořená nadále příznivou situací na českém trhu práce, nižším zdaněním příjmů fyzických osob i odloženou poptávkou z předchozích čtvrtletí. Pomoci by měly tuzemské ekonomice také prostředky z evropského fondu obnovy, jejichž dopad Evropská komise vyčíslila na 0,2 procenta letošního hrubého domácího produktu (HDP).

Zvyšování investiční aktivity bude podle Evropské komise naopak pomalé. Vyšší růst české ekonomiky tak čeká až v roce 2022, a to ve výši pět procent. V případě harmonizované inflace Evropská komise očekává její zpomalení v letošním roce na 2,5 procenta, v roce příštím pak na 2,2 procenta. Působit bude především nižší jádrová inflace, ale i pomalejší růst cen potravin a regulovaných cen.

Ekonomika celé Evropské unie vzroste podle prognózy Evropské komise v roce 2021 o 3,7 procenta a v roce 2022 o 3,9 procenta, v případě eurozóny pak o 3,8 procenta v obou zmíněných letech. Při srovnání s minulou prognózou tak evropské hospodářství poroste podle Evropské komise letos pomaleji a v příštím roce naopak o něco rychleji. Své předkrizové úrovně však do konce roku 2022 nedosáhne.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
HDP eurozóny dopadl o něco lépe, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB