HDP eurozóny dopadl o něco lépe, než se čekalo

Názor
Hrubý domácí produkt (HDP) za celou eurozónu už tak velké překvapení, jako česká data, nepřinesl. I zde ale šlo o mírně lepší výsledek. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP poklesl o 0,7 procenta, v meziročním srovnání pak o 5,1 procenta. Přesnou strukturu zatím ještě neznáme. Přepokládáme ale, že kladně k růstu přispěla spotřeba domácností a čisté exporty.
Odchod Velké Británie z EU bude podle odhadů Mezinárodního měnového fondu stát v letošním roce ekonomiku Británie jedno až dvě procenta HDP. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naopak spotřebitelské výdaje byly zřejmě brzdou. Nad dalším vývojem ekonomiky eurozóny se ale vznášejí otazníky. Z důvodu pandemie zůstávají restriktivní opatření ve většině zemí zatím v platnosti.

Zdarma nebude ani odchod Velké Británie z EU. Ten bude podle odhadů Mezinárodního měnového fondu stát v letošním roce ekonomiku Británie jedno až dvě procenta HDP. Na eurozónu by pak měl být dopad zhruba čtvrtinový až pětinový. Británie se navíc kvůli obavám z brexitu ve čtvrtém čtvrtletí 20 zřejmě předzásobila, což se negativně odrazí na evropském průmyslu v letošním prvním kvartálu.

Nižší bude zřejmě i úvěrová aktivita. Ta dosáhla vrcholu v květnu a od té doby pozvolna klesá. Horší bude i situace na trhu práce. Celkově tak očekáváme růst evropské ekonomiky v letošním roce o 3,6 procenta. Vliv vakcinace se podle naší prognózy začne projevovat nejdříve v polovině roku, přičemž na předkrizové úrovně se HDP dostane na přelomu let 2022/2023.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Velmi solidní výsledek německé ekonomiky v závěru roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru