Evropská spotřebitelská důvěra výrazně klesá

Důvěru spotřebitelů nahlodávají obavy týkající se rychlého šíření nové varianty omikron a rychle rostoucích cen. Ukazatel německé spotřebitelské důvěry od společnosti GfK zaznamenal oproti očekávání výraznější pokles. Snížil se z -1,8 na -6,8 bodů, zatímco analytici očekávali v průměru -2,7.
Ceny elektrické energie a zemního plynu včera, s příchodem astronomické zimy, vystoupaly na světových trzích na nové maximum. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podobně dopadl i celoevropský index od Evropské komise. Jeho hodnota za prosinec činila -8,3 bodů po předchozích -6,8, což bylo však v souladu s očekáváními. Negativní trend vývoje spotřebitelské důvěry bude pravděpodobně pokračovat i v prvních měsících příštího roku, když varianta omikron se šíří rychleji, než se čekalo. Podle nově zveřejněných dat CDC připadají již tři čtvrtiny nových případů v USA právě na novou variantu, zatímco ještě před týdnem to byla pouze desetina.

Ani růst spotřebitelských cen zřejmě s příchodem nového roku nepoleví. Ceny elektrické energie a zemního plynu včera, s příchodem astronomické zimy, vystoupaly na světových trzích na nové maximum. Elektřina jen během úterý na spotovém trhu zdražila o přibližně čtyři procenta a plyn dokonce o 17 procent, když silně zapůsobilo přerušení jeho dodávek z Ruska. Cena ropy Brent se i nadále drží mírně nad 70 dolary za barel, což je oproti konci října o zhruba 15 dolarů méně.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Domácnosti v EU si v zimě připlatí za energie 2550 miliard korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi citelně omezují své nákupy

Maloobchodní tržby se v červnu v Česku opět citelně propadly, meziročně o šest procent. Propad odráží klesající důvěru českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku a ve vlastní finanční budoucnost.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB