Evropská unie je hlavním „sponzorem“ ruského válčení na Ukrajině

Názor
Rusko za svůj export fosilních paliv utržilo během prvních sto dnů války na Ukrajině celkem 93 miliard eur. To odpovídá zhruba 2300 miliardám korun. Částku uvádí studie finského Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší, kterou tento institut zveřejnil na začátku týdne. Cituje z ní například francouzská agentura AFP.
V případě Francie jde podle finského institutu o vědomé rozhodnutí odebírat ruskou energii i v době války. Pokud by Francie chtěla, mohla odstoupit od krátkodobých kontraktů, které se často nasmlouvaly až po ruské invazi na Ukrajinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle studie se EU během prvních sto dnů války stala odběratelem celkem 61 procent celkového ruského vývozu fosilních paliv, tedy zejména zemního plynu a ropy. Země EU pořídily v Rusku během ukrajinské války fosilní paliva za zhruba 57 miliard eur, což odpovídá přibližně 1 400 miliardám korun.

Znamená to, že během války platí EU Rusku za fosilní energie průměrně zhruba 14 miliard korun denně. Vývoz fosilní energií do EU tak nyní představuje hlavní zdroj příjmů ruské státní kasy. Z důvodu sankcí o hrozícího státního bankrotu si totiž může Rusko jen obtížně, pokud vůbec, půjčovat na dluhopisových trzích.

PSALI JSME:
Skoro miliarda eur denně. Za prvních 100 dní války mělo Rusko rekordní příjmy z vývozu fosilních paliv

Stěžejními dovozci ruských energií jsou během války na Ukrajině země patřící k největším ekonomikám EU, Německo a Itálie, a pak také Čína. Rusku přitom k historicky rekordně vysokému objemu příjmů z vývozu značně dopomáhají vysoké ceny energií na světovém trhu.

Průměrné ceny ruského vývozu jsou podle zmíněného finského institutu o přibližně 60 procent výše, než ve stejnou dobu loňského roku, což Rusku umožňuje zcela potlačit nepříznivý dopad západních sankcí právě v oblasti obchodu s fosilními palivy.

PSALI JSME:
Čína chce nakupovat extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých strategických rezerv

Některé země navíc dokonce v době války navýšily svůj odbyt ruských fosilních paliv i hlediska ryze množstevního. Více tun, barelů či megawatthodin ruských paliv tak nyní nakupuje nejen Čína, Indie nebo Spojené arabské emiráty, ale také Francie, uvádí Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší.

V případě Francie jde podle finského institutu o vědomé rozhodnutí odebírat ruskou energii i v době války, neboť odběr ze „země galského kohouta“ se většinově uskutečňuje na základě krátkodobých, nikoli dlouhodobých kontraktů. Krátkodobé kontrakty jsou ty, které se často nasmlouvaly až během války, a pokud by Francie chtěla, mohla od nich po invazi Ruska na Ukrajinu odstoupit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.