Evropský automobilový sektor zažívá krušné časy

Názor
Evropské sdružení výrobců automobilů tento týden zveřejnilo květnové počty registrací nových osobních automobilů, které byly ve srovnání s loňskem zhruba poloviční. Oproti dubnu se vlivem postupného rozvolňování protikoronavirových opatření sice pokles zmírnil, i nadále však zůstává výrazný.
Květnové počty registrací nových osobních automobilů v EU byly ve srovnání s loňskem zhruba poloviční. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dvouciferným tempem se počty registrací snižovaly ve všech státech Evropské unie a také u všech výrobců. Vyhlídky pro následující období však také nejsou zrovna růžové. Již před koronavirovou krizí se výrobci automobilů, včetně navazujících dodavatelských odvětví, potýkali s celosvětovým nedostatkem poptávky a s přechodem na přísnější emisní limity.

Současná situace útlum poptávky pravděpodobně dále urychlí. Nepůjde jen o to, že automobily představují luxusní statek, po kterém v době krize poptávka zcela logicky klesá, nýbrž i to, že během karanténních opatření došlo ke změnám, které mohou mít na automobilový průmysl zásadní dopad.

Jde o stále se rozšiřující trend výkonu práce na dálku, který vede k nižší potřebě i frekvenci se přemisťovat. To může vést k preferenci sdílení automobilů, upřednostnění jiných způsobů dopravy, či jednoduše k pozvolnější obměně stávajících automobilů v důsledku nižšího opotřebení. Vše uvedené však vede k jedinému – k nižší poptávce po automobilech.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po nových automobilech neštěkne ani pes

×
  1. To je všechni vina Bruselu.Euro 6 je nesmyslná emisní norma pro osobní auta a elektrické auto je ropák roku.

  2. Přišek koronavirus a automobilky jsou na huntě ! Za „X“ let každá automobilka rejžovala neskutečné peníze z každého prodaného auta a teď chudácu nemají na chleba ? Vždycky to odnesou obyčejní zaměstnanci, vedení těchto firem má peněz víc než dost. Krom toho, můžou prodávat auta za rozumné peníze a budou toho prodávat víc !!! Výrobní hodnota auta je 60 tisíc korun a přesto se to prodává za půl míče i víc ?
    Není něco špatně ?

    • Vencl, radeji nekomentovat, cemu nerozumet, vyrobni hodnota auta 60000, haha, a co vyvoj, investice, odbory, atd…. zalezt do komory

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru