Evropským hlavním městem kultury 2028 se staly České Budějovice, Broumovu zůstává titul finalisty

Mezinárodní porota rozhodla o titulu Evropské hlavní město kultury (EHMK) pro rok 2028 a přidělila jej Českým Budějovicím. Do finále soutěže postoupilo i město Broumov, pro které je to historický úspěch.
Broumovské náměstí. Foto: Stanislav Stařík

„Broumov dokázal, že umí být malým velkým městem. Když chceme, umíme se spojit a dosáhnout i úspěchů, jako je finále prestižního titulu Evropské hlavní město kultury. To, že jím nebudeme, neznamená, že nemáme plán B pro budoucnost. Plán Broumov.

A tím je dál rozvíjet aktivity, které udělají z Broumovska atraktivní region pro mladé lidi. Kam se budou po studiích vracet zakládat rodiny a užívat krásné přírody a kultury,“ prohlásil starosta Broumova Arnold Vodochodský na tiskové konferenci na ministerstvu kultury, kde byly výsledky soutěže v pátek 30. června vyhlášeny.

„Kandidatura byla jedním z velkých kroků na cestě, na které máme skvěle nakročeno. Gratulace patří Českým Budějovicím, my si ale už tu nejdůležitější cenu odnášíme. Sebevědomí. A také nově navázané kontakty nejen s příhraničními polskými obcemi, které nás v naší cestě podporují,“ dodal Vodochodský.

O titul EHMK 2028 se na začátku soutěže ucházely Brno, Broumov, České Budějovice a Liberec. Vloni na podzim dvanáctičlenný mezinárodní panel rozhodl o dvou finalistech – Broumovu a Českých Budějovicích – a ve finále upřednostnil jihočeskou metropoli. Samotnému rozhodnutí předcházelo odevzdání přihlášky, tzv. bid booku, návštěva porotců v obou městech a prezentace.

„Tématem naší kandidatury je Kreativní poutnictví. Kreativní poutník je ten, kdo se odvážil udělat první krok pro to udělat sám sebe nebo své okolí lepším. To se nám povedlo. Broumov se stal finalistou soutěže a odnáší si sebevědomí a odvahu do dalších, již rozjetých projektů. Doslova se dostal na mapu Evropy.

Českým Budějovicím patří obrovská gratulace a našemu týmu, partnerům a podporovatelům nekončící vděk za trpělivost, výdrž a nasazení, se kterým pracoval více než dva a půl roku na kandidatuře Broumova,“ říká koordinátorka kandidatury Broumov 2028 Marie Silondi.

Sedmitisícový Broumov byl sice jedním z nejmenších uchazečů v celé historii soutěže, kandidatura však měla od začátku podporu celého regionu Broumovsko, Královéhradeckého kraje i partnerských polských regionů.

„Gratulace patří Českým Budějovicím, ale klobouk smekám před Broumovem a všemi, se kterými jsme spolupracovali na kandidatuře. Dokázali jsme jako jeden z nejmenších finalistů v historii soutěže dostat příhraniční město na mapu Evropy.

V podobných městech, jako je Broumov, žije třetina obyvatel Evropy a je na nás, abychom usilovali o jejich rozvoj. Broumovsko je krásným místem pro život a má velký potenciál být přitažlivým regionem s krásnou přírodou a božským klidem,“ uvedl Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje.

Titulem Evropské hlavní město kultury se v roce 2028 bude kromě Českých Budějovic pyšnit také jedno z francouzských měst, které bude vyhlášeno v prosinci 2023. V minulosti jej z českých měst získaly pouze Praha (2000) a Plzeň (2015).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB