Exekuce se plošně odpustí hlavně mužům, kteří mohou pracovat. A splácet

Názor
Vláda schválila návrh na plošné zkrácení oddlužovací procedury oddlužení z pěti na tři roky, a to pro všechny dlužníky bez výjimek. Novelu insolvenčního zákona vláda hodlá projednat urychleně v nouzovém režimu. Ve skutečnosti vláda neví, komu dluhy odpouští na úkor ostatních. Analýza dat ukazuje, že hlavně mužům, kteří mohou pracovat, a tedy i splácet.
Exekuce se plošně odpustí hlavně mužům, kteří mohou pracovat. A splácet. Zdroj: Facebook.com

Návrh se plošně vztahuje na všechny zadlužené lidi a nerozlišuje mezi občany a živnostníky. Návrh nediferencuje ani mezi různorodým postavením jednotlivých dlužnických skupin a zcela opouští i zvýhodnění některých kategorií – dětí, hendikepovaných osob či důchodců.

Vláda neví, kteří lidé se nacházejí v dluhové pasti

Z interpelace poslance Zbyňka Stanjury a z následných odpovědí ministrů financí, práce a sociálních věcí, zdravotnictví a spravedlnosti vyplynulo, že údaje o konkrétních dlužnících v exekucích má pouze ministryně financí. Na ostatních ministerstvech se vedou exekuce podle čísel jednacích, a tak se nelze dozvědět, kdo jsou exekuční dlužníci. Centrální evidence exekucí má ve své databázi smíchané údaje aktuálních exekučních dlužníků s dlužníky, kteří jsou v insolvenčních řízeních anebo se již oddlužili.

Podíváme-li se na tabulku věkové struktury exekučních dlužníků, tak zjistíme, že ženy tvoří pouze 36,52 procenta z celkového počtu dlužníků. Zadluženi jsou tedy více muži, jejichž počet dosahuje 63,48 procenta z celkového počtu.

Tabulka věkových kategorií 208 tisíc exekučních dlužníků

Zpracovalo: InsolCentrum. Zdroj: Data poskytnutá exekutory

Z tabulky je zřejmé, že nejvíce jsou exekucemi zasaženi lidé v aktivním věku mezi 25. až 60. rokem, kteří činí 85,4 procenta exekučních dlužníků. Z údajů by na první pohled vyplývalo, že nejzranitelnější skupinou jsou muži v produktivním věku, kterým musíme neprodleně pomoct. Primárním důvodem těchto půjček tedy nebyla nouze, ale zájem vylepšit si svoji ekonomickou situaci půjčkou.

Řada z těchto lidí si zajistila obživu buď čistě v šedé ekonomice, nebo částečně tak, aby na účet dostávala mzdu pouze v hodnotě nezabavitelného minima, a zbytek na ruku. Z tohoto důvodu je významná část exekucí nedobytná, a exekutoři s tím nemohou nic dělat.

Samozřejmě existují lidé či skupiny lidí, kteří jsou opravdu bezmocní a bez pomoci nejsou schopni se ze své dluhové situace dostat. Ale právě tyto lidi a skupiny bychom měli umět definovat, znát jejich socioekonomický status a připravovat jim řešení na míru.

Autorka je advokátka a jednatelka společnosti InsolCentrum
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jako ryby ve vodě. Profesionální dlužníci zneužívají institutu oddlužení

Zavřít reklamu ×
 1. Pokud by pisatelka článku měla dostatek informací, věděla by, že vláda pouze schválila to co v podstatě přišlo z EU. Tam bylo totiž schváleno, že pro podnikatele bude oddlužení pouze na 3 roky a bez podmínky splatit cokoliv. Vláda tedy jen vztáhla podmínky na všechny a nejen na podnikatele. Je poněkud zvláštní, jak se zástupci různých věřitelů snaží u nás zachovat podmínky exekucí a insolvence odporují evropskému právu a praxi.

 2. Nevím jak zákon ale můj dlužník bydlí na obecním úřadě(ve skutečnosti u přítelkyně),auto má nepřepsané od původního majitele(asi si to domluvil rovnou při koupi Jeepa s původním majitelem),půjčuje sei vesele dál a dál se směje se svého auta na celý svět.Pokud mu dojdou peníze tak něco ukradne nebo si zas půjčí.Nikdo na něj nemá,protože na obecním úřadě kde je přihlášen už nebyl viděn aspoň 10 let.Jen několik lidí včetně mě ví kde bydlí.Exekutora tahle informace nezajímala a ani ji nechtěl slyšet.

  • Pane Radku , podle toho jak jste napsal svůj názor na dlužníky je vidět , že o té problematice hodně málo víte , řečeno mírně . Svůj hororový pohled jste zřejmě nejspíš opsal od nějakého facebookového všeználka , který rád „dělá vlny“ vysněnými skandály . – Najděte si poctivě informace a pak se aspoň trochu zastyďte . Situace není taková , jakou ji Vy popisujete . Zdraví A. L.

   • Pouze popisuji sebe v pravdivém příběhu veřitele a dlužníka,který se mě několik let směje se svého velkého Jeepu!Znám hromadu dalších lidí,kteří naletěli a půjčili tomuto rádoby podnikateli,který si hraje chvilku na soukromého zemědělce,chvilku na kriminalistu…Zjistil jsem o něm věškeré informace a stejně to bylo k ničemu.Exekutor odmítl cokoliv slyšet a nechce nic vědět.

    • Pokud nemusí někdo vracet to co si půjčil tak v tom bude pokračovat i nadále akorát do toho kolotoče zápletkou více lidí a o to jde…

 3. Pravda je taková, že je to patová situace a jiná cesta z ní není. Pokud ve státě existovali nespravedlivé zákony, které umožňovali zatížit lidi nespravedlivými dluhy, pak je lidé prostě odmítli platit, i když třeba mohli. Než otroctví, raději únik do šedé ekonomiky. A to vytvořilo tento problém. Takže z nespravedlivých zákonů těžili soukromé subjekty, spousta lidí se na protest přesunula do ilegality (ne kvůli dluhu samotnému, ale nespravedlivému a bezohlednému způsobu vymáhání a lichvářským úrokům a poplatkům) a stát to zaplatil 3x. Jediná cesta, jak vrátit do oběhu lidi, které si stát svými zákony z normální ekonomiky vyhnal, je napravit to takhle. Násilím to nejde – člověk je z přesvěčení o nespravedlnosti systému schopen čehokoliv, kdyby ho zahnali ještě víc do rohu. Takže víc včel se chytí na med než na ocet a na daních tihle lidé, kteří budou moci zase legálně pracovat, zaplatí mnohem víc než by splatili na dluzích – je snadné to spočítat.

  • Stát toleroval lichvu, nehorázné úroky,mnoho lidí si vzalo i život, podnikat v půjčování za úrok azz 300procent, neskutečné,tak to teď musí stát napravit,znám několik lidí kteří odešli pracovat do ciziny a nikdy se nehodlají vracet

 4. Pisatelka, je finančně závislá na existenci dluhového byznysu, takže hájí systém, co nikde jinde neexistuje. Grázlové v parlamentu , šmejdi z ODS, to drželi tak dlouho, co to šlo.

 5. Vztahuje se tento návrh i na již existující insolvence – či pouze na dlužníky, kteří se teprve na bankrot chystají? Není mi to úplně jasné.

  • Také mám otázku zda to bude platit i pro ty , kteří jsou v insolvenci 4 rokem zda od června 2021 už nebudou muset splácet!

 6. Občané jsou donuceni si dělat půjčky aby mohli bydlet.Veškerý zisk jde cizincům-majitelům peněžních ústavů.Proto nám cizinci přikázali provést privatizaci bytů aby měli bezpracné zisky.Zcela by se zhroutili pokud by byty svým zaměstnancům dávaly zdarma podniky ve kterých pracují tak jak to bylo před 40-ti lety.Cizinci nepustí zlatou žílu kterou chtějí mít na věčné časy.A dvě procenta státního rozpočtu za oceán na jakousi obranu.Zloději.Poslali Vaškovi deset bonů a rýžují zlato.

  • Napsal jste naprostou hloupost … hypotéky se na exekucích podílejí cca 2 procenty … většina exekučních výměrů je na nesplacené spotřebitelské úvěry, za nesplacené pohledávky mobilních operátorů a energetických společností a nezaplacené pokuty. V mém okolí je dlužníků dost a ani jeden není obětí, ale naopak jsou to jednoznačně původci svých vlastních problémů.

   • Nebo taky z doby kdy jste se stali nezaměstnaní,abyste neskončili pod mostem tak si půjčit e na nájem a už se v tom vezete

 7. Mám insolvenci platím pravidelně každý měsíc a už mám dávno zaplacení dluh a stále platím už jsem ji předplatil o 150 000 Kč je to normální mě se zdá že už je to zlodějna dá se stín něco dělat asi ne co děkuji?

 8. Když je někdo tak neskutečně hloupej, že si půjčí a nechápe, že to pak musí v určité lhůtě splatit i s úroky, tak je to holt jen jeho tupost. Za blbost se platí. Když si něco půjčím, musím to i vrátit a ještě navrch zaplatit úroky. … některých jedinců nemá mezí.

 9. Lidé z bydlištěm na obecním úřadě mohou vše.Jsou to lidé něco jak bezdomovci,nikdo netuší kde je má hledat.Policie a exekutoři tyto lidi neřeší a jsou raději tam kde se dá něco zpeněžit.Mě dluží borec 10000 kč už 3 roky,na vlastní náklady jsem zjistil kde se skutečně zdržuje,jaké má auto(psané na přítelkyni),kde pracuje(na černo na stavbě),jinak je stále vedený na ÚP.Vše jsem zjistil a exekutor nechce nic vědět a slyšet.Úplně zbytečná snaha!Přitom borec má majetek cca. za 250000 kč akorát psaný na bratrance a přítelkyni.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru