Expert na dodavatelské řetězce: Jaké jsou příčiny nedostupnosti jednotlivých léků?

Analýza
Připravme se na to, že bude třeba řešit problémy s dostupností různých typů léků. Při pátrání po důvodech výpadků dostupnosti léčiv je třeba se dívat už na výrobce API (Active Pharmaceutical Ingredient, léčivá látka, hlavní a nejdůležitější komponent léků, který zajišťuje jeho účinnost proti konkrétní nemoci, pozn. aut).
Na bezproblémovou dostupnost léčiv má zásadní vliv také výroba obalů. Světový trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem hliníku, což omezuje výrobu blistrů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nadpoloviční většina světové produkce API, konkrétně 66 procent, se vyrábí v Číně a Indii. Z tohoto objemu výroby Evropa dováží 15 až 16 procent. K tomu pro zhruba pětinu API není v EU žádná výrobní kapacita a Evropa je zde zcela závislá na dovozu. Zásoby API v EU rovněž velmi negativně ovlivnila dlouhodobá nulové covidové strategie v Číně.

Mezitím výroba v samotné EU také pokulhává. Euro API (významný světový výrobce API) zpomaluje produkci v Belgii, Maďarsku, snižuje předpověď obratu na tento rok. Omezení produkce se týkají právě zastavení výroby konkrétních léků, nikoliv procentuálního poklesu objemu celého portfolia, a je očekáváno, že budou trvat minimálně několik týdnů.

Situaci stále komplikují i covidová omezení v Asii, která limitují kapacitu logistiky mezi Asií a Evropou a problematický je nyní i dovoz a výroba API a léků v Rusku. Na bezproblémovou dostupnost léčiv má zásadní vliv také výroba obalů. Světový trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem hliníku, což omezuje výrobu blistrů.

PSALI JSME:
Obavy z covidu v Číně nahrály americkému dolaru

Ty spotřebitelé nejčastěji znají jako plastová plata s jednotlivými pilulkami, překrytá hliníkovou fólií. V případě hliníku nejde ani tak o cenu zvýšenou geopolitickou situací a rostoucími cenami vstupů – energií a surovin, problémem je spíše celkový nedostatek hliníku a výrobních kapacit.

Výrobci tak preferují jiné produkty v aluminiovém řetězci, na kterých jsou schopni realizovat vyšší marže (například hliníkové potravinářské obaly s potiskem, hliníkové fólie, výrobky pro strojírenství a automobilový průmysl). Kvůli tomu dochází k častějším výpadkům nebo zpožděním dodacích termínů pro výrobce léčiv.

Výrobci skleněných obalů, lékovek, vyrábějí na plnou kapacitu a poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku. Konkrétní typy lahviček se liší tvarem, materiálem, barvou, povrchovou úpravou a z důvodu výrobní efektivity se vyrábí v kampaních, které se opakují jen jednou nebo dvakrát ročně. Obaly jsou validované pro konkrétní farmaceutické produkty a není možné je zaměnit za jiné v případě výpadku výrobce obalů.

PSALI JSME:
Švýcarský výrobce léků IBSA vstupuje na český trh. Kupuje svého tuzemského distributora

Dodavatelské řetězce ve farmacii jsou charakteristické velmi nízkou úrovní flexibility. Není tedy možné zaměnit obal, pomocné materiály – excipienty, a samozřejmě ani samotnou účinnou látku. V případě jakéhokoliv, byť částečného, výpadku dodavatele, je velmi obtížné nebo nemožné nedodané obaly nebo materiály nahradit.

Stejně jako je tomu u jiných produktů, je výroba léků v ČR, EU, ale i obecně kvůli zachování ziskovosti a vysoké efektivity dlouhodobě na 100 procent kapacity. Díky tomu bohužel není téměř žádná rezervní kapacita.

Firmy a instituce o nedostatku výrobních kapacit na trhu léčiv vědí a reagují na něj. Pfizer oznámil jen za poslední dva týdny investice za více než 50 miliard korun v EU a USA, i přes současnou makroekonomickou situaci, která investicím nepřeje.

PSALI JSME:
Pacienti budou mít svůj lék dostupný v jakékoliv lékárně, tvrdí náměstek Filip Vrubel

Stejně tak vládní programy a subvence spuštěné v posledních dvou letech v západních zemích v rámci posílení dodavatelských řetězců a omezení strategicky riskantního dovozu, podporují růst farmaceutických společností a jejich návrat z Asie do Evropy.

Rychlejší realizaci těchto plánů a investic však pochopitelně brání současná horká ekonomika, vysoká inflace a také konkurenční boj o omezené zdroje, které jsou nutné k navýšení kapacity. Zákazníci si zkrátka budou muset na nějakou dobu připlatit, nebo v opačném případě trpět výpadky v nabídce léčiv, jelikož farmaceutický průmysl nebude schopen při zafixovaných cenách léčiv výrobu realizovat v uspokojivém množství.

Z našich zdrojů vidíme celkový pokles prodejů v e-commerce, v lécích je však tento pokles nižší než u ostatních druhů zboží. Zákazníci-pacienti částečně šetří i na lécích, snaží se vybírat levnější varianty, ale celkově se na lécích šetří nejméně.

PSALI JSME:
Češi kvůli drahotě šetří na všem možném. Kromě léků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB