Tento index, replikovaný několika významnými zprostředkovateli ETF (burzovně obchodovaný fond, pozn. red.), sleduje koš 24 významných komoditních futures. Meziměsíčně se obchoduje o 4,4 procenta výše (od počátku roku o 5,4 %, pozn. aut.) a tento měsíc vykázaly všechny sektory dobré výsledky.
To zahrnuje i energetiku, kde byly ztráty ropy a palivových produktů z počátku září vykompenzovány posílením zemního plynu o 15 procent, kvůli obavám, že bouře v Mexickém zálivu naruší produkci.
Vzhledem k extrémní nepřízni počasí v Brazílii a Vietnamu, která vyvolala obavy o tamní úrodu, si tento měsíc připsaly na konto slušné zisky cukr a káva. Ale jsou tu ještě dva další faktory, které mohou zvýšit poptávku v celém komoditním sektoru.
Prvním je fakt, že se Federální rezervní systém (centrální banka USA, pozn. red.) minulý týden odhodlal k prvnímu snížení úrokové sazby o 50 bazických bodů, čímž snížil náklady na nákup a držení zásob a zároveň omezil riziko recese, která by mohla utlumit poptávku.
Druhým je aktuální oznámení z Číny. Čínská lidová banka totiž představila velký balíček monetárních opatření, která mají pomoci druhou největší ekonomiku světa (a největšího spotřebitele surovin) oživit. Čínská vláda se evidentně začala obávat zpomalení růstu a extrémně nízké spotřebitelské důvěry.
Toto oznámení už stihlo vyvolat značnou odezvu u komodit závislých na ekonomickém růstu, jako jsou měď, železná ruda a ropa. Měď se obchoduje o 2,7 procenta výše, tedy na dvouměsíčním maximu 4,46 dolaru za libru.
Futures na železnou rudu, základní ocelářskou surovinu, poskočily v Singapuru o 6,5 procenta, když čínská centrální banka v rámci podpůrného balíčku snížila úvěrové náklady hypoték o objemu až 5,3 bilionu dolarů.
Ropa se znovu obchoduje nad klíčovými hladinami, jejichž prolomení vyvolalo počátkem měsíce prudký výprodej, který přispěl k první zaznamenané krátké pozici hedgeových fondů v historii.
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com