Fed může poslat cenu zlata na nejnižší hodnotu za více než dva roky

Názor
Tento týden proběhne velmi sledované jednání americké centrální banky (Fed), jehož hlavním výstupem bude další postup a strategie v boji proti stále rostoucí inflaci. Ta v červnu meziročně vzrostla z květnových 8,6 procenta na 9,1 procenta a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 40 let.
Zvyšování úrokových sazeb v klíčové ekonomice světa vytváří tlak na cenu zlata. To se již teď obchoduje za nejnižší ceny za více než jeden rok. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podobně jako v EU, i v USA výrazně zdražují potraviny, energie a pohonné hmoty, což vyvolává silný tlak na rychlé zvyšování úrokových sazeb. Je zřejmé, že Fed bude muset být ve zvyšování sazeb razantnější a očekává se, že základní úroková sazba vzroste o 0,75 až 1,00 procentního bodu.

Zatímco letos v březnu FED zvýšil sazby o 25 bazických bodů, v červnu se sazba zvýšila o 0,75 procentního bodu na aktuální hodnotu 1,5-1,75 procenta. Americká centrální banka tak postupně mění svůj pohled na inflaci, kterou nyní pokládá za dlouhodobější problém, než se původně čekalo. Je zde také jasně vidět přechod do jestřábího trendu a myšlení. Pokud by došlo ke zvýšení o jeden procentní bod, bude to znamenat nejvyšší nárůst za posledních 30 let.

PSALI JSME:
Finanční trhy vyčkávají na rozhodnutí Fedu

Zvyšování úrokových sazeb v klíčové ekonomice světa vytváří tlak na cenu zlata. To se již teď obchoduje za nejnižší ceny za více než jeden rok. Trhy se aktuálně přiklánějí k tomu, že Fed zvýší úrokovou sazbu pouze o 0,75 procentního bodu, na což reaguje i cena zlata, která se v posledním týdnu mírně zvýšila.

Stále se však pohybuje velmi blízko důležité hranice 1 700 dolarů za unci. Pokud Fed zvýší sazby o celý procentní bod, bude to silný impulz k dalšímu oslabení žlutého kovu. V takovém případě není vyloučeno, že se cena zlata v nejbližší době propadne výrazněji pod klíčovou hranici 1 700 dolarů za unci a klesne tak na nejnižší úroveň za více než dva roky.

PSALI JSME:
Zlato je v korunách nejdražší v historii

Oslabení zlata může být příležitostí i pro české investory, byť jeho cena v korunovém vyjádření může klesnout kvůli kurzovým pohybům o něco méně. Kurzové pohyby by však v případě posilování dolaru měly být nižší, než pokles ceny samotného zlata.

Je však třeba připomenout, že i přes současný pokles ceny jsou dlouhodobé katalyzátory velice dobře a příznivě nastaveny pro její budoucí růst. Zároveň s tím je potřeba stále myslet na to, že zlato je uchovatelem hodnoty v čase, nikoliv sázka na ziskovost a krátkodobou spekulaci.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB