Fed může poslat cenu zlata na nejnižší hodnotu za více než dva roky

Názor
Tento týden proběhne velmi sledované jednání americké centrální banky (Fed), jehož hlavním výstupem bude další postup a strategie v boji proti stále rostoucí inflaci. Ta v červnu meziročně vzrostla z květnových 8,6 procenta na 9,1 procenta a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 40 let.
Zvyšování úrokových sazeb v klíčové ekonomice světa vytváří tlak na cenu zlata. To se již teď obchoduje za nejnižší ceny za více než jeden rok. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podobně jako v EU, i v USA výrazně zdražují potraviny, energie a pohonné hmoty, což vyvolává silný tlak na rychlé zvyšování úrokových sazeb. Je zřejmé, že Fed bude muset být ve zvyšování sazeb razantnější a očekává se, že základní úroková sazba vzroste o 0,75 až 1,00 procentního bodu.

Zatímco letos v březnu FED zvýšil sazby o 25 bazických bodů, v červnu se sazba zvýšila o 0,75 procentního bodu na aktuální hodnotu 1,5-1,75 procenta. Americká centrální banka tak postupně mění svůj pohled na inflaci, kterou nyní pokládá za dlouhodobější problém, než se původně čekalo. Je zde také jasně vidět přechod do jestřábího trendu a myšlení. Pokud by došlo ke zvýšení o jeden procentní bod, bude to znamenat nejvyšší nárůst za posledních 30 let.

PSALI JSME:
Finanční trhy vyčkávají na rozhodnutí Fedu

Zvyšování úrokových sazeb v klíčové ekonomice světa vytváří tlak na cenu zlata. To se již teď obchoduje za nejnižší ceny za více než jeden rok. Trhy se aktuálně přiklánějí k tomu, že Fed zvýší úrokovou sazbu pouze o 0,75 procentního bodu, na což reaguje i cena zlata, která se v posledním týdnu mírně zvýšila.

Stále se však pohybuje velmi blízko důležité hranice 1 700 dolarů za unci. Pokud Fed zvýší sazby o celý procentní bod, bude to silný impulz k dalšímu oslabení žlutého kovu. V takovém případě není vyloučeno, že se cena zlata v nejbližší době propadne výrazněji pod klíčovou hranici 1 700 dolarů za unci a klesne tak na nejnižší úroveň za více než dva roky.

PSALI JSME:
Zlato je v korunách nejdražší v historii

Oslabení zlata může být příležitostí i pro české investory, byť jeho cena v korunovém vyjádření může klesnout kvůli kurzovým pohybům o něco méně. Kurzové pohyby by však v případě posilování dolaru měly být nižší, než pokles ceny samotného zlata.

Je však třeba připomenout, že i přes současný pokles ceny jsou dlouhodobé katalyzátory velice dobře a příznivě nastaveny pro její budoucí růst. Zároveň s tím je potřeba stále myslet na to, že zlato je uchovatelem hodnoty v čase, nikoliv sázka na ziskovost a krátkodobou spekulaci.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Měla by centrální banka investovat do zlata?

Nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech centrální banky zaujímá zlato. Je to dobrý záměr?  Právě zlato je velmi často atraktivní i pro ty nejméně znalé a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.