
Hlavní motivací Fedu je zajistit stabilitu finančního systému a s případnou úpravou si chtějí počkat na konec roku, kdy budou k dispozici výsledky druhého kola zátěžových testů. Rozhodnutí nebylo jednohlasné. Proti se postavila Laela Brainardová, která v rámci Fedu zodpovídá za finanční stabilitu. Stejně jako představitelé Demokratů poukazuje na možné oslabení kapitálové pozice bank, které by mohlo omezit úvěrovou aktivitu v ekonomice.
Pro banky je toto rozhodnutím zklamáním. Řada z nich projevila zájem o obnovení zpětného odkupu akcií s cílem podpořit hodnoty akcií. Investorům nečiní radost situace, kdy jejich akcie převážně stagnují a stále se nevrátily na předkrizové úrovně. Akcie akcií firem z finančního sektoru jsou stále 21,73 % pod úrovní ze začátku roku, zatímco celý index SP 500 je v plusu o 4,1 procent a NASDAQ s velkou vahou technologického sektoru dokonce o 30,75 %.
Fed pokračuje ve svém opatrném přístupu. Navzdory nečekané síle ekonomického oživení jeho představitelé potvrdili platnost opatření přijatých v průběhu krize, ať už se jedná o nulové úrokové sazby, masivní nákupy dluhopisů, podporu likvidity a dostupnosti úvěrů v ekonomice. Americká centrální banka má nadále obavy o udržitelnost současného oživení a chce si počkat na dopad případné druhé vlny šíření covid-19 na ekonomiku.
Zároveň není dostatečně jasné, jak dopadnou současná vyjednávání o dalším fiskálním balíčku na podporu ekonomiky a probíhající závěrečná fáze testování vakcín velkých farmaceutických firem, které by v příštím roce měly napomoci normalizaci ekonomické situace v USA i jinde ve světě.
Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)