Fed prodloužil omezení výplaty dividend

Názor
Rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o prodloužení omezení na výplatu dividend nebylo překvapením pro investory a nevyvolalo negativní reakci na trhu. Akcie bank ve středu dokonce vzrostly o 1,39 procenta, zatímco celý index SP 500 přidal jen 0,8 %.
Americká centrální banka prodloužila omezení výplaty dividend. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavní motivací Fedu je zajistit stabilitu finančního systému a s případnou úpravou si chtějí počkat na konec roku, kdy budou k dispozici výsledky druhého kola zátěžových testů. Rozhodnutí nebylo jednohlasné. Proti se postavila Laela Brainardová, která v rámci Fedu zodpovídá za finanční stabilitu. Stejně jako představitelé Demokratů poukazuje na možné oslabení kapitálové pozice bank, které by mohlo omezit úvěrovou aktivitu v ekonomice.

Pro banky je toto rozhodnutím zklamáním. Řada z nich projevila zájem o obnovení zpětného odkupu akcií s cílem podpořit hodnoty akcií. Investorům nečiní radost situace, kdy jejich akcie převážně stagnují a stále se nevrátily na předkrizové úrovně. Akcie akcií firem z finančního sektoru jsou stále 21,73 % pod úrovní ze začátku roku, zatímco celý index SP 500 je v plusu o 4,1 procent a NASDAQ s velkou vahou technologického sektoru dokonce o 30,75 %.

PSALI JSME:
Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje

Fed pokračuje ve svém opatrném přístupu. Navzdory nečekané síle ekonomického oživení jeho představitelé potvrdili platnost opatření přijatých v průběhu krize, ať už se jedná o nulové úrokové sazby, masivní nákupy dluhopisů, podporu likvidity a dostupnosti úvěrů v ekonomice. Americká centrální banka má nadále obavy o udržitelnost současného oživení a chce si počkat na dopad případné druhé vlny šíření covid-19 na ekonomiku.

Zároveň není dostatečně jasné, jak dopadnou současná vyjednávání o dalším fiskálním balíčku na podporu ekonomiky a probíhající závěrečná fáze testování vakcín velkých farmaceutických firem, které by v příštím roce měly napomoci normalizaci ekonomické situace v USA i jinde ve světě.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nová prognóza Fedu bude ukazovat na stabilitu úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru