Fed prodloužil omezení výplaty dividend

Názor
Rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o prodloužení omezení na výplatu dividend nebylo překvapením pro investory a nevyvolalo negativní reakci na trhu. Akcie bank ve středu dokonce vzrostly o 1,39 procenta, zatímco celý index SP 500 přidal jen 0,8 %.
Americká centrální banka prodloužila omezení výplaty dividend. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavní motivací Fedu je zajistit stabilitu finančního systému a s případnou úpravou si chtějí počkat na konec roku, kdy budou k dispozici výsledky druhého kola zátěžových testů. Rozhodnutí nebylo jednohlasné. Proti se postavila Laela Brainardová, která v rámci Fedu zodpovídá za finanční stabilitu. Stejně jako představitelé Demokratů poukazuje na možné oslabení kapitálové pozice bank, které by mohlo omezit úvěrovou aktivitu v ekonomice.

Pro banky je toto rozhodnutím zklamáním. Řada z nich projevila zájem o obnovení zpětného odkupu akcií s cílem podpořit hodnoty akcií. Investorům nečiní radost situace, kdy jejich akcie převážně stagnují a stále se nevrátily na předkrizové úrovně. Akcie akcií firem z finančního sektoru jsou stále 21,73 % pod úrovní ze začátku roku, zatímco celý index SP 500 je v plusu o 4,1 procent a NASDAQ s velkou vahou technologického sektoru dokonce o 30,75 %.

PSALI JSME:
Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje

Fed pokračuje ve svém opatrném přístupu. Navzdory nečekané síle ekonomického oživení jeho představitelé potvrdili platnost opatření přijatých v průběhu krize, ať už se jedná o nulové úrokové sazby, masivní nákupy dluhopisů, podporu likvidity a dostupnosti úvěrů v ekonomice. Americká centrální banka má nadále obavy o udržitelnost současného oživení a chce si počkat na dopad případné druhé vlny šíření covid-19 na ekonomiku.

Zároveň není dostatečně jasné, jak dopadnou současná vyjednávání o dalším fiskálním balíčku na podporu ekonomiky a probíhající závěrečná fáze testování vakcín velkých farmaceutických firem, které by v příštím roce měly napomoci normalizaci ekonomické situace v USA i jinde ve světě.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nová prognóza Fedu bude ukazovat na stabilitu úrokových sazeb

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Bitcoin opět jede na horské dráze

Spekulování na růst či pokles kryptoměn je jen pro otrlé jedince. Kryptoměnové burzy mají otevřeno 24 hodin denně po 7 dní v týdnu. Na takový režim nejsou klasičtí spekulanti zvyklí. Navíc kryptoměny mají …

Závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny

Na začátku týdne zaznamenaly akciové trhy slušné zisky. Americký širokopásmový index S&P500 dokonce dosáhl v pondělí historického maxima. Následně z rekordu mírně slevil. Důvod je jednoduchý – prudký nárůst …

Peníze by měly vydělávat další peníze

Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. O rostoucí úspory se lidé moc dobře nestarají. Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. To je sice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru