Fed ve středu zvýší úrokové sazby

Názor
Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání podle nás zvýší úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů. Důvodem pro toto očekávání je inflace na historicky nejvyšších úrovních na straně jedné a sílící obavy z recese na straně druhé. Původně jsme očekávali 100bodové zvýšení, ale vyjádření přicházející z Fedu plus sílící obavy finančních trhů z nástupu z recese nás přiměly ke snížení očekávání na 75 bazických bodů.
Inflace v USA za červen opět překvapila vyšším tempem. V meziročním vyjádření dosáhla 9,1 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve zpřísňování měnové politiky bude Fed pokračovat i ve zbytku letošního roku, přičemž vrchol současného cyklu vidíme v prvním čtvrtletí příštího roku na 3,25-3,50 procenta. Inflační očekávání jsou relativně ukotvená, přičemž ke zpřísňování měnových podmínek bude přispívat i redukce bilanční sumy. Rizika jsou nicméně vychýlena směrem k vyšším úrokovým sazbám.

Inflace v USA za červen opět překvapila vyšším tempem. V meziročním vyjádření dosáhla 9,1 procenta, zatímco její jádrová se přiblížila šesti procentům. Se stabilizací cen energií by se celková inflace měla rychle přiblížit jádrové složce.

Návrat na inflační cíl může ale (i dle samotného Fedu, pozn. aut.) trvat několik let. Rizikem jsou především ceny nájemného, které tvoří největší položku amerického spotřebního koše. V dané situaci tedy nemá Fed jinou možnost, než ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

PSALI JSME:
Finanční trhy vyčkávají na rozhodnutí Fedu

Vzhledem k tomu, že na trhu sílí obavy z nástupu recese, přičemž i ze samotného Fedu zazněla vyjádření, že očekávání 100bodového zvýšení sazeb na nadcházejícím zasedání jsou přehnaná, snížili jsme náš odhad na 75 bazických bodů.

Klíčová úroková sazba by se tak měla posunout na 2,25-2,50 procenta, tedy poblíž neutrální úrovně, kterou Fed odhaduje na 2,5 procenta. Vrchol sazeb vidíme stále na 3,25-3,50 procenta v prvním čtvrtletí příštího roku. Jejich první snížení pak předpokládáme počátkem roku 2024.

Rychlý růst úroků zároveň zvyšuje riziko nástupu recese. Výnosová křivka je mezi dvěma a deseti lety výrazně invertovaná, což indikuje, že trh stále více věří v nástup recese v polovině příštího roku. To je i důvod, proč snižování úrokových sazeb očekává dříve, než my. Vzhledem k velmi dobré situaci na trhu práce ale zatím recesi neočekáváme.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed může poslat cenu zlata na nejnižší hodnotu za více než dva roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …