Fenomén, který překvapil analytiky i guvernéra ČNB

Názor
Rok 2020 byl z hlediska objemu sjednaných úvěrů na bydlení rekordní, dosáhl výše 254,023 miliardy korun. To čekal málokdo, nejméně pak analytici, kteří na jaře loňského roku, při prvním lockdownu, predikovali zcela jiný vývoj.
Investice do vlastní nemovitosti za účelem pronájmu se jevila jako vhodný nástroj pro generování stabilního výnosu. Bude tomu tak i nadále? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Překvapení nad vývojem hypotéčního trhu v roce 2020 potvrdil i Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. Vnímá ho jako neočekávaný fenomén. Otázka ale zní: Bude se letos rekord opakovat?

Jedním z faktorů, které měly vliv na rekordní rok, byla neutuchající chuť investorů po nemovitostech. Plynulý růst cen realit, který započal již na přelomu let 2012 až 2013, posílil vnímání nemovitostí jako bezpečné investice se stabilním výnosem a minimálním rizikem.

Tento přetrvávající pohled čím dál tím více přispívá k zájmu o investování do nemovitostí u velkých i drobných investorů, kteří počítají s garantovaným bezrizikovým vývojem. A tento trend bude pokračovat i v letošním roce.

PSALI JSME:
Češi nevědí, co s penězi, takže je rvou do hypoték a nemovitostí

Dalším zásadním faktorem loňského rekordu bylo snižování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) na úroveň blízkou nule. To mělo za následek snížení úrokových příjmů komerčních bank. Banky se proto snažily nahradit ušlé zisky kvantitou. Snaha o maximalizaci objemu poskytnutých hypoték, jako vhodného produktu pro vykrytí ztrát, je vedla k postupnému snižování úrokových sazeb.

Podle Fincentrum Hypoindexu činila průměrná loňská úroková sazba 2,20 % p. a., konkurenční Broker Consulting Index hypotéčních úvěrů pak uvádí průměr v roce 2020 ve výši 2,29 % p. a. U Hypoindexu se průměrná úroková sazba od listopadu 2020 dokonce drží pod hranicí dvou procent.

Své role sehrály i další dva kroky: Předně to bylo zrušení limitů DTI (poměr dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr – pozn. aut.) a DSTI (limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu), které mohly otevřít dostupnost hypotéčních úvěrů širšímu okruhu žadatelů. A dále to bylo zrušení daně z nabytí nemovitostí ve výši čtyř procent z kupní ceny nemovitosti.

PSALI JSME:
Zájem klientů o hypotéky pokračuje. Rekordní rok se ale opakovat nebude

Všechna výše zmíněná fakta měla vliv na to, že i přes ekonomickou nejistotu vyvolanou pandemickou situací rostly ceny nemovitostí, byť ne tak rychle jako v předchozích letech. Investice do vlastní nemovitosti za účelem pronájmu se tak jevila jako vhodný nástroj pro generování stabilního výnosu. Ale bude tomu i nadále?

Jak na investice do realit v roce 2021

Každý investor musí porovnávat očekávaný výnos s rizikem, nejinak je tomu i v případě nemovitostí. Noví investoři do nemovitostí (zejména ti individuální) musí zvážit i další hledisko, a to je dlouhodobá obsazenost investiční nemovitosti. Právě neobsazenost snižuje výnos, a tím zvyšuje pro investora riziko ztráty.

Na výši možného výnosu z pronájmu budou mít vliv zejména úrokové sazby stanovené ČNB, které jsou blízko nuly. Tržní úrokové sazby v České republice již od podzimu pomalu rostou. Nyní dochází k růstu úrokových sazeb i hypotečních úvěrů.

PSALI JSME:
Doba ultralevných hypoték končí

Kromě malých poskytovatelů od 8. března zvýšila úrokové sazby skupina ČSOB. Ta je přitom největším poskytovatelem hypoték v České republice. To vede ke kombinaci rostoucích nákladů na jedné straně a na druhé ke snižujícím se výnosům, což není pro investory optimální.

Přesto realitní segment nadále zůstává pro drobné investory zajímavou příležitostí ke zhodnocení peněz. Své investice ale budou muset více diverzifikovat (komerční a průmyslové reality) a ne směřovat jen do jedné oblasti (rezidenční nájemní nemovitosti).

Pomoci s rozložením rizika mohou fondy zaměřené na nemovitosti, a to zejména ty, které kombinují komerční nemovitosti s rezidenčními s dlouhodobými nájemci.

Autor je Head of Research Salutem Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Byty jsou mrtvé a dluhopisy past. Věřím pozemkům, komerčním areálům a zlatu, říká český investor

Zavřít reklamu ×
  1. Už se nemůžu dočkat toho, až to celé spadne, to bude domů a bytů za babku,to bude sebevražd a breku…..náš velikej vzor USA, zadluženej až po uši by na nás byl hrdý….

    • Nic nespadne . Všichni mají hruzu z deflace a tak tisknou peníze , aby nebyla nezaměstnanost . Tudíž těště se na inflaci . Zároveň si uvědomte , že u nás nemají nemovitsoti vztah k výnosu . Spousta jich je ladem a pole a lesy , a ruzné nemovitosti jsou dotovány . I obce a kraje jsou financovány státem , tudíž nemusí vybírat daně z nemovitostí tak jak je to běžné ve světě . Proto je nikdo neprodává a je nízká nabídka , i když je jich spoustu nevyužitých a prázdných.

    • To je jen Vaše zbožné přání. USA předtím nekvantifikovaly penize,.ted je tisknou jak o zavod -> trysk 1,9 bilionu dolaru 🙂 Ono v ekonomice jsme svazani vsichni. I ti kteri tzv. neziji na dluh,…pokud to krachne smete to ve velkym i je,..pokud nemaj nasyslino. Tech co na padu vydelaji, bude hrstka a s bidou pujdem vsichni. Nakonec roztazeno do siroka,..i ti co nemaj „dluh“ ziji z penez , ktere jsou dluhove,….takze hodne stesti az budete moct koupit dum za babku 🙂

  2. A všiml si nikdo ze spekulantu zvyšující trend vykrádačék??? Asi ne. Ale mate naprostou pravdu nemovitosti tu bude habaděj Petrě Doktoře.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.