Byty jsou mrtvé a dluhopisy past. Věřím pozemkům, komerčním areálům a zlatu, říká český investor

Investiční byty jsou teď mrtvé a dluhopisy jen kus papíru. Věřím jen pozemkům v dobrých lokalitách, komerčním areálům, kde platí nájmy firmy mající produkci i během restrikcí a pak zlatu. To tvrdí český investor. A jak se na tyto komodity dívá český bankéř? Čtěte dál.
Dostáváme nálepku montovny, a to je škoda, Češi jsou vynalézaví, myslí si Vladimír Brůna. Foto: Golden Gate

Jak říká Vladimír Brůna ze společnosti B&K Nemovitostní investice, už na začátku roku přestal kupovat, opravovat a pak prodávat pražské byty. Éra velkého růstu jejich ceny je podle něho pryč, i když řada střadatelů se nyní stále nechává zlákat ještě levnými hypotékami a za ně kupuje tzv. investiční byty.

Věřím hmotným věcem

Jenže výnosy z nájmu? Reálné tři čtyři procenta ročně, za předpokladu, že nájemník opravdu platí. „To nevydělá ani na inflaci a budoucí opravy,“ míní Brůna. Sice prodal podíl v úspěšné firmě obchodující se zlatem, ale sám drahé kovy, tedy i stříbro, postupně přikupuje, zhruba na 20 procent celkového majetku.

„Prodával jsem komodity, mám rád nemovitosti, umím kupovat a prodávat firmy. Věřím hmotným věcem. Věřím půdě, ta je vzácná a ubývá. Věřím komerčním areálům, kde je potenciál e-commerce, protože covid urychlil změnu spotřebního chování. Navíc svět jde do on-line, ale i ten potřebuje sklady a logistická depa,“ shrnuje Brůna.

Z Česka Lucembursko?

Zajímavé je, jak moc věří České zemi. „Líbí se mi Čechy, je to bezpečné teritorium. Pokud budeme šikovní, z Čech se může stát nové Lucembursko a poskytneme investorům stabilní prostředí. Máme tady tradiční značky jako Škoda, Tatra, Tesla, Vítkovice – je na čem stavět. Tyto značky je třeba oživit a dát pod ně nové zajímavé nápady. Svou roli v ekonomice posilují podniky se zahraničními majiteli, dostáváme nálepku montovny, a to je škoda, Češi jsou vynalézaví,“ myslí si Brůna.

Podobně uvažuje i bankéř Radomír Lapčík (50) ze Zlína. „Češi mají výborně našlápnuto. Když je ekonomika silná, a to u nás je, zvládnout se dá i korekce. Jsme velmi pracovití, kreativní, jen to chce dělat na věcech s vyšší přidanou hodnotou,“ řekl Lapčík ještě před nejnovějšími epidemickými uzávěrami deníku Právo.

Je jedním z českomoravských miliardářů, jenž se prosadil ve finančním světě a se založením své nové banky vystoupil z pozadí. Vlastní firmu na devizové obchody sídlící přímo v londýnské City s ročním obratem kolem tří set miliard korun (SAB Finance), která už patnáct let zajišťuje bezhotovostní směny sedmnácti tisícům firmám, koupil banku na Maltě (FCM Bank) a před rokem založil i nejmladší banku v Česku, Trinity Bank.

Bankéř Radomír Lapčík už na vysoké škole snil o tom, že se bude starat o peníze klientů jako Švýcaři. Foto: Trinity Bank

Bankéř ze Zlína: Důležité je spořit a vydělat aspoň 1 %

Už na vysoké škole podle svých slov snil o tom, že se bude starat o peníze klientů jako Švýcaři. Za studií začínal s rekonstrukcemi zdevastovaných bytů a pak je prodával. Podobný princip jako u investora Brůny.

Zdůrazňuje často své kořeny, a to jací hospodáři byli a jsou jeho předci a krajané. Opakuje, že nejdůležitější je u peněz spořit, nehonit se za každou cenu za co nevyššími výnosy. Hlavní je neprodělat. Za dobrý považuje i malý výnos, i pouhé jedno procento. V tom se od Brůny liší, ten pro investory ve svém fondu uvažuje v pětiletých horizontech a kalkuluje alespoň s patnáctiprocentním výnosem.

Lapčík ale na principu „halířky dělají talířky“ postavil firmu na devizové obchody: Žádné poplatky, minimální marže. Však také z obratu 290 miliard v roce 2017 měla firma čistý zisk „pouhých“ 71 milionů korun.

Úspěchu ve finančnictví dosáhl Moravským peněžním ústavem. Záložna, která nezklamala ani v časech, kdy ostatní padaly jedna za druhou. Do práce od osmi ráno, v práci do šesti do večera, pořád dokola, dvacet let, vzpomíná.

Dluhopisy jsou jen papír bez jistoty

I dnes jsou nemovitosti základním byznysem jeho banky. Půjčuje developerům. Jeho pohled je zajímavý tím, že nejde o vysokého manažera v korporátní společnosti, je svým pánem, nemusí reportovat někam výše.

Jak v nadsázce dodává, jednoho nadřízeného přece jenom má. Je křesťan. A tak v duchu křesťanských hodnot založil a podporuje nadační fond, který se mimo jiné snaží pomáhat rodinám ve vztahových krizích a v péči o postižené děti.

„Když jsem začínal, měly šanci prosadit se jen velké firmy. Dnes když máte skvělý nápad, tak to přes internet můžete nabízet, najít investory. Jsou fondy rizikového kapitálu přeplněné penězi. Dnes se dá daleko snáz prosadit,“ míní Lapčík.

Za absolutně nemyslitelné považuje úvahy, abychom opustili EU. „Je pravda, že Unie musí omezit svoji byrokracii, ale bez ní je náš trh moc malý,“ zdůrazňuje.

Co se investic týče, nevěří Lapčík rizikovým dluhopisům, které vydávají firmy nebo skupiny bez historie. Předpokládá, že lidé v nich přijdou celkově o miliardy korun. V tom se názorově zcela shoduje s Brůnou. Pro oba jsou dluhopisy jen papír bez jistoty.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Martin

    Miliardář Lapčík má snad na to, aby si pořídil nové sako na míru, chlupatá ruka miliardáře na portrétní fotce opravdu nepůsobí zrovna nejlépe…

    • Ja Jaroslav

      Ano! Chtělo by to doplnit si vzdělání, že? Z rukávu saka by měly také lehce vyčnívat manžety košile s nějakými decentními knoflíčky. Takto působí jako prodavač pojistek (tzv. finanční poradce) nebo reklama na Air Bank v TV. Tam nikdo košili bez rukávů v saku (nebo bez) neřeší. Nevypadá to moc důvěryhodně.

      • mm mmmmm

        no řešit toto ve 4 ráno než jdete do práce to je fakt duležité no 😀 nenapadlo vas nekdy tupče že místo utraty za kvalitni oblek, který by mu pitomcek jako vy nebo výše jmenovany martin ubral financi na inivestici? v toms e lisi bohaty oproti chudakovi- chudak chce vypadat jako bohač i kdžy na to nema a upřimně jako prodejce pojistek mi spiš přijde nastajlovany nažehleny perfektne padnouci ulizanec nez lapčk z fotky

  2. Ja Jaroslav

    Až na ty byty plný souhlas! Asi se sníží nájemné, možná i cena bytů. Ale pořád lepší, než nějaké „papírky“, včetně peněz! Nějaká hodnota tam prostě je. Zlato není na výdělek, ale uchovatelem hodnot. Pohled obyčejného člověka, samozřejmě. Snad je to i omluvou velkému investorovi.

  3. Mi Michal

    Hele ty bankéřský Joudo,kde chceš vzít to-zlato? Nešlohla jej Tošovského vláda a nezašmelila jej za bezcenné dluhopisy z Německa ??

    • mm mmmmm

      hele zlata k nakupu se po svete vali tuny- ale to je pro lidi co maj urcitou latku ne pro michaly co to musi troubit ve 4 ráno než jdou k pásu tak šup makej at se točí ekonomika ty jantare a investice nech nám povolaným

  4. Ka Karel

    Souhlas. Byty = nafouklá spekulační bublina. Pozemky jsou jistota, „grunt“. Stejné spekulace a „šmelení“ jsou akcie. Dluhopisy = jen papír, i ty státní jsou slabota (ad výnos). Kryptoměny- „cool“ fraška. Běžný investor-laik na kryptoměnách a akciích může v důsledku leda prodělat, nejen u podvodníků …

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB