Fialova vláda se zadlužuje 25krát rychleji než vlády 90. let. Už v očištění o inflaci

Názor
Současná vláda premiéra Petra Fialy vytvořila za letošní čtyři měsíce „sekeru“ ve státním rozpočtu za 200 miliard korun. Tu samou „sekeru“ – v očištění o inflaci – vytvořily obě Klausovy vlády, Tošovského vláda a vláda Zemanova v letech 1993 až 2001.
Fialova vláda se zadlužuje 25krát rychleji než vlády 90. let za Klause, Tošovského a Zemana. Ilustrační foto: Facebook Petra Fialy

Bez očištění o inflaci – tedy nominálně – letos vznikl za čtyři měsíce schodek odpovídající souhrnnému deficitu státního rozpočtu období let 1993 až 2002.

Vrátíme-li se k reálnému vyjádření, na co tedy bylo v 90. letech a na přelomu milénia, tedy v letech 1993 až 2001, potřeba více než osmi let, to nyní vláda „stíhá“ za čtyři měsíce. Nynější vláda se tedy letos zadlužuje, resp. prohlubuje schodek svého rozpočtu, reálně zhruba 25krát rychleji než kabinety úřadující v 90. letech.

V 90. letech česká ekonomika reálně rostla citelně rychleji než dnes, takže na tehdejší nárůst veřejného zadlužení si celkem pohodlně vydělala a Česko tudíž drželo jeho podíl na hrubém domácím produktu na bezproblémové úrovni. Ne tak dnes.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda Česko rekordně zadlužuje

Zavřít reklamu ×
  1. Za tento stav může zejména bezuzdné rozhazování současné vlády již téměř milionu státním zaměstnancům. Neustále se jim zvyšují platy a to i nad inflaci jako například přepláceným policistům. Stát měl již minulý rok o 137 miliard vyšší výběr daní a přesto vytvořil schodek 360 miliard. Jak si vůbec mohou dovolit chtít zvedat daně, když jim 137 miliard navíc nestačí? Několik příkladů…policisté u nás mají zdarma ubytovny, lázně na 14 dní s jídlem a kompletními procedurami zdarma, obědy za pár korun, výsluhy od 35 let věku, odchodné 6 platů, tudíž minimálně 300 000 Kč a spoustu dalších benefitů, které nemají jinde na světě, a to ani ve Švýcarsku, Bahrajnu apod., ale pravda, to nejsou tak bohaté země s vynikajícími veřejnými financemi jako ta naše. Obdobně to u nás mají celníci, hasiči, bis, vojáci apod. Je třeba toto zrušit a to jednoduchou změnou v zákoně o služebním poměru příslušníku bezpečnostních sborů s účinností od příštího měsíce. Potom nikdo neuteče a tím se stabilizují bezpečnostní sbory. Stejné benefity mají celníci, bis, zpravodajci, hasiči, vojáci…… No, tak už alespoň víte, proč máme schodek za čtyři měsíce 200 miliard.

  2. Další příklad armáda. Lázně zdarma, minimální plat s příplatky cca 60000 Kč….V současné době je něco přes
    25 000 vojáků, z toho pro boj je určeno zhruba 5000 lidí a ostatní jsou podpora. Jinými slovy jeden by bojoval a pět by mu říkalo, neboj, to bude dobrý. Neskutečný poměr. Armáda stojí přibližně 100 miliard ročně. Jak je tedy možné, že nemají vybavení, kde ty peníze jsou? To jdou jenom na platy a benefity za pěstování hemeroidů? A to půjde do armády brzy 150 miliard. A když ještě nějaká vojákyně páchá trestnou činnost tím, že platí v obchodě s odcizenou kreditní kartou, tak ji nevyhodí? Kde to jsme?

  3. Další příklad. Ministr Jurečka v televizi sděloval národu, že se vyplatí jít do předčasného důchodu. Minulý rok této rady využilo 120 000 lidí z nichž každý bude mít v průměru
    20 000 Kč. Jen toto dělá zhruba 28 miliard ročně. Jak může být předčasný důchod výhodnější než pozdější řádný? Na druhou stranu, důchodci za schodek rozhodně nemohou. Ze současného 200 miliardového schodku za 4 měsíce šlo na důchody 25 miliard. Mohou za to státní zaměstnanci. Je jich téměř milion, mají, až na výjimky nadstandartní platy, a někteří musí pracovat i hodinu denně. Jsou samozřejmě i výjimky. Nikdo ze státních zaměstnanců mi zatím nedokázal vysvětlit, jak je možné, že se nepoložil stát, když se při covidu váleli skoro rok za 100 procent doma.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.