Fialovo snížení schodku pod 300 miliard je málo ambiciózní

Názor
Snížení plánovaného schodku státního rozpočtu ze stávajících necelých 377 miliard korun na méně než 300 miliard korun, které navrhuje pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala, je stále spíše jen symbolickým gestem.
Snížení plánovaného schodku, které navrhuje pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala, je spíše jen symbolickým gestem. Ilustrační foto: ODS

Zůstává tak otázkou, zda kvůli němu riskovat rozpočtové provizorium. Během provizoria by totiž v příštím roce vláda hospodařila každý měsíc s dvanáctinou celkových výdajů schválených pro letošní rok, což odpovídá 157 miliardám korun.

Provizorium by vycházelo z výdajů původně rozpočtovaných na letošek. Výdaje letos měly dosáhnout maximálně 1,89 miliardy korun, a to při deficitu až 500 miliard korun. Ministerstvo financí v návrhu rozpočtu pro příští rok nyní počítá se schodkem čítajícím zmíněných necelých 377 miliard korun a s výdaji 1,92 miliardy korun.

Pod dobu provizoria by se tak mohla uplatňovat dvanáctina částky 1,89 miliardy korun, což je od částky 1,92 miliardy z hlediska praxe veřejných rozpočtů prakticky takřka nerozlišitelná suma.

PSALI JSME:
„Fialova drahota“ se blíží, nová pravicová vláda bude muset znovu dojednat Green Deal

Při provizoriu se ovšem omezuje možnost vypisovat nové dotační tituly. Také v provizoriu nelze zvyšovat platy státních zaměstnanců. Babišova vláda přitom koncem září rozhodla o navýšení platů ve státní správě plošně o 1400 korun. Tyto peníze mají dostat třeba hasiči, policisté, zdravotníci, vojáci nebo pracovníci v sociálních službách.

Paradoxně by tak v některých ohledech mohla být nová vláda – pokud tou dobu již bude u moci – při provizoriu výdajově ještě rozmáchlejší, než pokud by pokračovala dle již nyní schváleného rozpočtu pro příští rok.

Ušetřila by totiž při prakticky stejném výdajovém rámci právě třeba na platech státních zaměstnanců, takže takto ušetřené peníze by teoreticky mohla uplatnit na navýšení výdajů v jiných oblastech.

PSALI JSME:
Reformy Fialova kabinetu budou muset být ještě bolestivější. Úrok na vládním dluhu dál stoupá

Zejména ale snížení plánovaného schodku na příští rok z původních 390 na 376,6 miliardy korun a nyní tedy možná až pod 300 miliard jakkoli zásadněji nezlepšuje vyhlídky českých veřejných na dosažení udržitelné dráhy svého dalšího vývoje. Aby bylo možné hovořit o započetí ozdravování veřejných financí, musel by schodek na příští rok činit nejvýše 200 miliard korun.

Stěžejním problémem českých veřejných financí i nadále zůstává neexistence věrohodné, důsledně propracované třeba desetileté strategie jejich postupného ozdravování. S ní končící vláda bohužel nepřišla. Ve svých předvolebních programech ji ovšem neměla dostatečně rozpracovánu žádná z politických stran či uskupení, které nyní bude tvořit pravděpodobnou vládní koalici.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fiala povládne za trest. Bude čelit „bouři“ ekonomických trablů

Zavřít reklamu ×
  1. „…jakkoli zásadněji nezlepšuje vyhlídky českých veřejných na dosažení udržitelné dráhy svého dalšího vývoje…“ Co vyhlídky amerického rozpočtu, tam plánují nějaké snižování dluhu (aspoň v poměru k HDP)? Už jsou přes 100% a pořád je to v pohodě.

  2. Fiala není ekonom a je to znát. Tupé škrty jako za Kalouska, nic jiného opoblok neumí. Hlavně, že kmotři ODS nezůstanou zkrátka, na ty pamatuje Fiala nejvíce.

    • Fiala je sice naoko slušňák, ale jinak je to loutka kmotrů, kteří na svou příležitost se zase vrátit k rabování majetku státu čekají už od roku 2013. Teď to zase začne ve velkém stylu, jako za starých časů v 90 letech. Furt je ještě co rábnout, třeba Česká pošta, České dráhy, Budvar. Stanjura už přiznal, že chtějí ty poslední státní podniky privatizovat, v tradičním pojetí ODS to znamená rozkrást. Však taky Fiala je na jednání všude doprovázen jedním z kmotrů, Pavlem Blažkem (všimli si toho konečně už i novináři), kterému je přezdíváno Don Pablo. Co to bude zase za premiéra, který je voděn za ručičku.

  3. Já myslím, že teď pod 300 stačí, není čas. Další kroky je třeba připravit na 2023, poctivý a pravdivý rozpočet se neudělá ze dne na den. těžko vinit fialu, když viníkem je babiš a maláčová.

  4. Doba je jaká je, pokud někdo v této době (kdy všichni a všechny státy světa) jedou na brutal dluh, tak hovořit o vyrovnaném rozpočtu je blbost a sebevražda… za mě -500 každý rok, co nejvíce rvát do infrastruktury, investic, výzkumu a lokálních firem…

  5. No jo no ,když ono se stačilo před volbama bít v prsa a až udělali z ovčana dilinu tak písnička je jiná protože zjistil,že to není tak jednoduché.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Podíl Čechů ohrožených chudobou během pandemie klesl

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2020 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,5 procenta …

Trhy uzavírají týden na pozitivní vlně

Finanční trhy zakončují týden optimistickou náladou. Americké maloobchodní tržby výrazně pozitivně překvapily svým zářijovým růstem. K tomu se přidaly i velmi dobré výsledky hlavních jmen na amerických akciových trzích.

Běžný účet platební bilance prohlubuje deficit

Běžný účet platební bilance ČR v srpnu dosáhl deficitu 37,8 miliardy korun. Analytici čekali v průměru záporné saldo kolem 15 mld. Kč, ale odhady mnohdy nezahrnovaly již dříve zveřejněný hluboký propad obchodní bilance.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Otakar Brousek: Nesbírání ocenění máme v rodině

Rozhovor
Povídat si s Otakarem Brouskem mladším je radost. Z herce čiší dobrá nálada a pohoda, rád se směje. Ťulda, jak se mu říká, pochází z herecké rodiny, jeho slavný tatínek ho naučil lásce k řízení aut, strýček jej přivedl ke sportu. I když oba Otakarové, starší i mladší, mají za sebou řadu rolí a krásný, nezaměnitelný hlas, na kontě nemají herecké ceny. Třeba ten mladší smůlu protrhne. Hraje jednu z hlavních rolí v …