Fiala povládne za trest. Bude čelit „bouři“ ekonomických trablů

Analýza
Dobře už bylo. Rodící se vláda pravděpodobného premiéra Petra Fialy si to alespoň z hlediska aktuálního ekonomického dění a jeho perspektivy pořádně „vyžere“.
Fiala povládne za trest. Nastupující vláda bude muset vyvažovat plnění svých slibů, které je z velké části objektivně nutné, a sociální dopad těchto kroků, zejména na ty nejzranitelnější. Foto: ODS

Nad Českem – a nejen nad ním – se totiž strhává „dokonalá bouře“ drahoty, plynové a energetické krize, „čipového hladomoru“, mezinárodní výrobní i přepravní krize, krize autoprůmyslu, nutnosti plnit zadání Green Dealu EU či nutnosti radikálně osekávat veřejný dluh o (před volbami slíbené) stovky miliard.

Poslední jmenované znamená snižování růstu starobních důchodů, škrty v sociální oblasti či ve zdravotnictví a mnohé další nepříjemné. Třeba koalicí Spolu slibované rozsáhlé propouštění ve státní sféře, případně i privatizace velkých zaměstnavatelů České pošty nebo Českých drah, která povede k propouštění taktéž.

Předpokládaná vládní „koalice koalic“ bude navíc složená z pěti uskupení, která naplněním programu „Antibabiš“, tedy odstavením končícího premiéra od vládnutí, do značné míry ztrácí tmelící pojivo. Pravděpodobně se tak zřetelněji než doposud projeví názorové až světonázorové rozpory této nebývalé široké „fronty“ stran. To bude zároveň polarizovat jejich voliče.

PSALI JSME:
Vláda má problém, Česká národní banka jí zdražuje dluh

Naproti tomu opozice bude nezvykle ujednocená. Prim z opozičních lavic bude hrát rovněž nezvykle silný poslanecký klub hnutí ANO, více dvojnásobně početnější než kterýkoli jiný stranický klub v nastupující Sněmovně.

„Muziku“ plnou kritiky Fialovy garnitury budou ze záložní linie tvrdit Okamurovi poslanci. Již brzy se tak zřejmě dočkáme proměny „Babišovy drahoty“ ve „Fialovu drahotu“. Jednolitá opozice totiž patrně dá ráda začínající vládě „koalice koalic“ ochutnat její vlastní medicínu.

Koalice Spolu i PirSTAN před volbami umně využily nejvýraznější inflace za posledních třináct let a marketingově úderně ji „přišily“ Babišovi. Za zdražení mléka nebo stavebních OSB desek najednou mohl premiér. Ač v tom není špetka ekonomické logiky – i proto, že většina inflace je „dovezená“ –, pro předvolební agitku to posloužilo výtečně.

PSALI JSME:
„Fialova drahota“ se blíží, nová pravicová vláda bude muset znovu dojednat Green Deal

„Koalice koalic“ dokázala inflaci proměnit ve své „lithium“. Kauza „lithium“ zásadně Babišovi pomohla vyhrát volby v roce 2017, přestože s ekonomickými zákonitostmi rovněž měla pramálo společného. Strašení, že ČSSD s „cizáky“ rozkrade české bohatství z Cínovce tehdy představovalo taktéž vítaný příběh pořádné předvolební agitky.

Aby toho nebylo málo, úrok na desetiletém dluhu vlády ČR tento týden v úterý překonal úroveň 2,3 procenta. Stalo se tak poprvé od 28. ledna 2014, vyplývá z dat agentury Bloomberg. To znamená, že úrok vystoupal nejvýše za celou dobu, kdy je Andrej Babiš buď ministrem financí, nebo premiérem. Od konce ledna 2014 úrok totiž nebyl nikdy tak vysoký jako právě tento týden. Babiš do funkce ministra financí nastoupil 29. ledna 2014.

Z hlediska vývoje úročení českého dluhu tedy Babišova vláda odchází v pravý čas. A Fialova družina se k nástupu chystá v dosti nepříznivou dobu. Nová vláda totiž bude čelit citelně vyššímu úroku na svém dluhu, než s jakým musela počítat vláda Babišova nebo předtím ještě vláda Sobotkova.

PSALI JSME:
Reformy Fialova kabinetu budou muset být ještě bolestivější. Úrok na vládním dluhu dál stoupá

Vyšší náklady na obsluhu dluhu znamenají, že reformy, které má vítězná koalice Spolu ve volebním programu, budou ještě bolestivější. Koalice Spolu slibuje snížit schodek státního rozpočtu na 1,5 procenta HDP do roku 2025.

Čím více ale bude muset platit na úrocích, tím více bude muset osekávat výdaje na starobní důchody, sociální dávky, zdravotnictví, školství, infrastrukturu a podobně, aby slibovaného schodku dosáhla. Tím více také bude muset zvyšovat daně, případně tím více státních zaměstnanců bude muset propustit. Vzniklý růst míry nezaměstnanosti by ale měl alespoň zmírnit inflační tlaky.

Situaci navíc nyní komplikuje právě rapidní růst inflace. Její dramatický vzestup na maxima od roku 2008 a související růst inflačních očekávání je klíčovým zdrojem znatelného nárůstu úroku na dluhu vlády ČR v posledních týdnech.

PSALI JSME:
Inflace v Česku šokuje, letos se může vyřítit až k sedmiprocentní úrovni

Česká národní banka (ČNB) přitom se zvyšováním své základní sazby, kterým inflaci zamýšlí krotit, není zdaleka u konce, což znamená, že lze čekat další silný tlak na růst úroku na českém vládním dluhu a jeho razantní prodražení.

Trh tento týden koketoval s předpokladem, že během následujících dvanácti měsíců zvýší centrální banka svoji základní úrokovou sazbu až na rovná tři procenta. Tak vysoko byl základní úrok v ČR naposledy v roce 2008, před recesí vyvolanou tehdejší světovou finanční krizí. Jestliže by základní úrok ČNB vydržel delší době v pásmu od 2,5 do tří procent, průměrná sazba hypoték vystoupá z nynější úrovně kolem 2,5 procenta na více než čtyři procenta.

To by takřka jistě značilo výrazný nárůst podílu domácností, které si nemohou dovolit svoji hypotéku splácet, neboť už nyní tak činí „na krev“. Nárůst podílu nesplácených půjček, stejně jako opětovný vzestup počtu exekucí by jen vystupňoval nespokojenost lidí v ČR s ekonomickou situací i vlastními financemi.

PSALI JSME:
Na konci roku budou sazby hypoték přes 3,5 %. ČNB pravděpodobně sazby ještě zvýší

Snadno se při tom všem neblahém, co nás ekonomicky podle všeho čeká, může mobilizovat takřka milion voličů, jejichž hlas u voleb propadl, přidat se statisíce důchodců – a je zaděláno na předčasné volby.

Nastupující vláda tedy bude muset nesmírně delikátně vyvažovat plnění svých slibů, které je z velké části objektivně nutné, a sociální dopad těchto kroků, zejména na ty nejzranitelnější. Nebude to vůbec snadné. Vládnout teď bude za trest.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koalice Spolu slibuje třikrát nižší schodek, než s jakým počítá Mezinárodní měnový fond

Zavřít reklamu ×
  • Nemusí, hlavně, že je u moci.To svede na Babiše a jede se dál, jak řÍká bývalý kandidát na prezidenta Drahoš.

  • Jak by vybruslil,vše svede na Babiše.Nic jiného neumí.Jenom se „těším“ jak Vondra rozkrade rozpočet při vedení EU.My důchodci to zalatíme, jako za Kalouska a poskoka Drábka!!!

  • Třásli se pánové na koryta,jenom kritizovali,vše bylo špatně,tak teď nám jistě ukážou první ligu.A pan Fiala,zvládne to levou zadní.

  • Pánové ze slepence se třásli na koryta,jenom kritizovali,vše bylo špatně,tak teď nám jistě ukážou jak se to dělá.A pan Fiala to zvládne levou zadní.

 1. Bouřit se budou akorát socky a netáhla!! Ti to umějí už od dob komoušů,tak v tom mají širokou praxi !!

  • Za covidu se nejvíc bouřili a nejvíc peněz požadovali OSVČ. Kapitalisticky podnikat, neplatit daně a když je zle, natahovat ruku, ať ztráty zaplatí daňový poplatník.
   To se nám to podniká, když nám ztráty zaplatí stát, velebnosti!!!

   • Tak to se velice mýlíš . Jsem osvč za dva roky covidu jsem požádal o 1 dotaci . Přispěchal FÚ . vyzvedl doklady ke kontrole a po 5 týdnech rozhodl že nemám právo na pomoc státu jelikož mne covid poškozuje pouze 77 % . Tak že na odvody státu jsem vydělal a na polovinu energií . Ostatní platby jako výplaty, materiál na výrobu , dopravu , mobil ,internet jsem hradil 14 měsíců ze svého a měsíčního starobního důchodu . To to může tvrdit pouze státní zaměstanec který covid přežívá za 100 ,80 ,či 60 % mzdy . Teplo i energie , tiskopisy toaletní papír má zaplacené státem od i osvč jídlo také stravenky výhody různých pobytových bonusů atd… prostě luxus na úkor i osvč . Mne stál covid zatím 396 tisíc z mých našetřených peněz na důchod . Není mi známý příklad že by státní zaměstanec nosil třeba 15 měsíců peníze do zaměstnání . Ale čeká z nataženou rukou na plat a odměny popř. 13 plat které si rozhodně nezaslouží . Audit EU říká jasně produktivita práce v ČR U STÁTNÍCH ZAMĚSTNANCŮ JE NA ÚROVNI 65 % EVROPSKÝCH ZEMÍ . Radši buďte zticha když nejste v obraze . Politik mám cca 8 000 kč na den čistého . Za oběd v Praze zastupitelka za Piráty si dá proplatit 17 350 kč od své radnice . Průměrná hrubá mzda u státních zaměstnanců je o cca 1O OOO kč vyšší než u osvč a podnikatelské sféře , z čeho ????

    • Tak nejak by to i mohlo byt , ale chybi tam jeden zasadni bod , a to , ze vetsina tech statnich zamestnancu nedela za set stovek na hodinu a jejich naklady nejsou odepisovany z dani .

  • Tenhle Váš blábol je zbytečnej . V tom článku píšou nesmysly . Koalice a speciálně pan Fiala v předvolebním klání vyprávěli , že se daně zvyšovat nebudou . Mají to podchycený jinak . Maj to vymakaný .Přece by ti „slušní “ lidé , kteří se oháněli slušnou politikou , nelhali . Tomu nevěřím .

 2. Výzva ODS k
  vrácení 340.000.000.000,- Kč do důchodového fondu co si půjčila Klausova vláda !!! A co si půjčil topol dalších 34 miliard a úroky a je to bilion !!!!

 3. Jen ať si to V až do dna,co chtěl má,klepal se na to jak sulc na talíři,tak ať se předvede,budu z povzdálí sledovat.

 4. Přesně tak, stbáka volili především netáhla, vygumovaní důchodci, kteří samozřejmě dělali celou dobu ostudu těm, kteří takto nesmýšleli. Ten dluh je tak obrovský, že není nové vládě co závidět. Ale už tady píšou ti bývalí komouši, ať někdo něco vrací. Samozřejmě, pokud někdo něco nakradl, tak by měl, ale nejvíce především Bureš, který to takto zadlužil. A ta covidová mafie už zase chystá další kroky, ačkoliv mnohé země už od těchto naprostých blbostí upustily. Vyžeňte toho kašpara Vojtěcha i s jeho tzv. odborníky! Vždyť je to ostuda a další akorát ničení ekonomiky. Žádná opatření tomu šíření nezabrání, ale ekonomiku už zničí úplně. Letos ty počty značně klesnou a další roky ještě víc, ale splácet se to bud desetiletí!

  • Milý Jardo.A kdepak tolik děláte?Kdyby nebylo nás důchodců, tak jste si mohli krást tak akorát řeči.Víc byste totiž už neměli!!!!PS.Zajděte si do školy,ať vám vrátí školné,nic vás totiž nenaučili.

 5. Však Babiš to neměl po převzetí vlády taky jednoduché, ale zvládl to s přehledem i když opozice celé roky všechny kroky jeho vlády tvrdě kritizovala….Teď se ukáže, co ta nenávistná oposebranka – pětikoalice předvede. Už se opravdu, ale opravdu těším…..

 6. Je to tady a dalo se to dříve, či později, čekat. Dopředu je třeba mohutná mediální masáž, aby lidi skousli, až se ukáže, že realita bude poněkud odlišná od toho, co nám slibovali před volbami …

 7. Kdyby vrátili miliardy, které si kdysi zapůjčili z důchodového účtu, nepropláceli dávky lidem, kteří už druhou generaci nechtějí pracovat, nemuseli by brát lidem, kteří poctivě pracovali, odváděli daně a teď jim chtějí vzít důchodcovské výhody….ptám se, kam to povede???

 8. Koalice SPOLU a PirStan nejsou politické strany a tudíž ze zákona jako koalice nemohou mít poslanecké kluby.Strany ODS,TOP,KDU-ČSL,STAN a Piráti kandidovali ve volbách jako koalice nikoli jako jednotlivé politické strany a tudíž ze zákona nesmí založit poslanecké kluby stran.Jediné poslanecké kluby tak mají podle zákona ANO a SPD.

 9. Bude za mučedníka. Fyziognomii na to má skvělou. Do politiky bych nešel ani za celý náš rozprodaný „zlatý poklad“. Ale kdybych byl na jeho místě, šel bych se domluvit s Babišem. Na tohle nemá on, ani „jeho“ lidi.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.