„Fialova drahota“ se blíží, nová pravicová vláda bude muset znovu dojednat Green Deal

Nová vláda, kterou velmi pravděpodobně dříve či později sestaví koalice Spolu a PirSTAN, má šanci provádět přiměřenou pravicovou politiku. K pohodlnému vládnutí totiž „koalice koalic“ nebude ve Sněmovně potřebovat čtyři pirátské poslance. Bez nich má stále většinu 104 křesel. Debakl Pirátů je navíc zřetelným vzkazem od voličů, že si nepřejí vládní zastoupení takzvané nové progresivní levice. Právě Piráti ji v ČR reprezentují nejvýrazněji.  
Opravdu těžko si lze představit naplnění stěžejního slibu koalice Spolu bez citelného zvyšování daní. Ilustrační foto: FAEI.cz

Hlavním úkolem nové vlády bude nejprve předložení plánu dlouhodobého, třeba desetiletého ozdravování tuzemských veřejných financí. Ve volebním programu se koalice Spolu zavazuje mít v roce 2025, tj. do dalších řádných voleb, schodek veřejných financí čítající 1,5 procenta hrubého domácího produktu.

To znamená, že musí do té doby zbavit veřejné rozpočty „manka“ v rozsahu 220 miliard korun ročně. Například naplnění klíčového cíle jejího volebního programu, „antibyrokratické revoluce“, propuštění třinácti procent úředníků, ale vynese jen ani ne 4,5 miliardy ročně. To je o dva řády jinde.

Pokud Spolu počítá mezi „úředníky“ všechny státní zaměstnance, úspora by mohla být až desetinásobně vyšší, tedy už „jen“ o řád jinde. Jenže pak už jsou propouštěním ohroženi třeba policisté, hasiči, zdravotníci či učitelé, kteří všichni představují státní zaměstnance. Hrozí tedy citelný růst míry nezaměstnanosti.

Opravdu těžko si tedy lze představit naplnění stěžejního slibu koalice Spolu bez citelného zvyšování daní. To, že „koalice koalic“ potřebuje k vládnutí také hlasy Pirátů a Starostů, tedy spíše „Starostů a Pirátů“, vlastně jen Starostů, znamená, že při sestavování vládního programového prohlášení bude moci se zdůvodněním „hledání konsensu“ poněkud slevit ze svých požadavků na ozdravování veřejných financí a zároveň přitom neztratit tvář.

PirSTAN má totiž ve volebním programu snížení schodku veřejných financí do roku 2025 pouze pod úroveň tří procent HDP. To znamená, že musí smazat manko „jen“ za 120 miliard korun ročně.

Pokud tedy „koalice koalic“ má naplnit svůj klíčový slib ozdravování veřejných financí, musí být schopna během čtyř let umět smazat „manko“ za zhruba 200 miliard korun ročně (tato cifra vychází z průměru zmíněných údajů 220 a 120 miliard, který je vážený mandáty čtyř stran, na nichž nyní vládnutí bude fakticky stát, tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, pozn. aut.).

Aby „koalice koalic“ mohla skutečně realizovat pravicový program, zejména pak ozdravit veřejné finance, musí postupovat přiměřeně. Ve volbách totiž propadl nebývalý počet hlasů. Ty by mohla nepřiměřená pravicová politika ujednotit a mobilizovat, což by v krajním případě zemi dovedlo k předčasným volbám.

Vždyť ve skončených volbách propadlo takřka 770 tisíc hlasů voličů Přísahy, ČSSD, KSČM a Volného bloku. Tito voliči z velké části sympatizují se starou konzervativní levicí, která sice nebyla ve volbách vykroužkována tak brutálně jako nová levice pirátská, avšak fatálně doplatila na svoji roztříštěnost.

Pokud tyto strany sjednotí odpor k pravicové politice nadcházející vlády, tak jako vítěznou „koalici koalic“, resp. voliče stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, sjednotil program „Antibabiš“, může v konečném důsledku nastat již poměrně brzy politické zemětřesení.

Voliči těchto stran, často lidé s nižší kvalifikací a příjmy, jsou již nyní frustrováni, neboť volby z jejich hlediska dopadly krajně nepříznivě. Pokud by nová vláda nepostupovala ve své pravicové politice přiměřeně, tyto lidi si může poštvat proti sobě v nebezpečně ujednoceném šiku. A je pak druhořadé, zda by jej vedl Andrej Babiš, Róbert Šlachta nebo třeba Lubomír Volný.

Aby nadcházející vláda dosáhla přiměřenosti své pravicové politiky, aby snížila „manko“ veřejných rozpočtů v objemu 200 miliard korun ročně, musí ze všeho nejdříve nutně na úrovni EU znovu otevřít a dojednat Green Deal, resp. politiky EU vedoucí k uhlíkové neutralitě v roce 2050.

Kvůli vysoké závislosti na průmyslové výrobě prostě Česko potřebuje specifický, pozvolnější postup v ozeleňování své ekonomiky. A zároveň jednou provždy prosadit na úrovni EU jádro jako čistý zdroj.

Jedině tak nebude dosahování environmentální udržitelnosti v ČR vykoupeno fatálním rozklížením společnosti, ergo ztrátou sociální soudržnosti, a nakonec tedy i sociální udržitelnosti. Vysoké účty za energie, elektřinu či plyn, což je zamýšlený důsledek zelených politik EU, dopadnou zvláště neblaze na peněženky zmíněných skoro 800 tisíc voličů, jejichž hlasy u voleb propadly.

A také na peněženky důchodců, kteří ve velkém odevzdali svůj hlas hnutí ANO, takže rovněž mohou snadno nabýt dojmu, že nová vláda jejich zájmy nezastupuje ani omylem. Nové vyjednání Green Dealu a zelených politik EU, včetně například systému emisních povolenek, je tedy vlastně nutnou podmínkou pro to, aby Česko mohlo udržitelně nastoupit cestu k dlouhodobému ozdravování veřejných financí a k naplnění klíčového slibu jak koalice Spolu, tak PirSTAN.

Realisticky viděno je další nutnou podmínkou k dosažení tohoto slibu již zmíněné navyšování daní. Jakkoli jsme před volbami od vítězných stran převážně slýchali, že daně zvyšovat nebudou, tomuto slibu nebylo nikdy možné zcela věřit.

Prakticky žádná ze stran, jež se voleb účastnily, totiž nepřišla alespoň se vzdáleně uspokojivým návrhem, kde jinde chce peníze brát.  Tím méně je slibu možné věřit dnes, kdy se touha po voličských hlasech doslova přes noc transformovala v touhu po moci a její udržení, tedy i financování.

Otázkou není, zda se budou daně zvyšovat, ale jaké. Takřka jistě se tedy dočkáme stavu, kdy je – poněkud paradoxně – zvýší pravicová vláda. Alternativu představuje autenticky pravicové opatření, tedy razantní osekání veřejných výdajů, případně i alespoň částečná privatizace podniků typu České pošty nebo Českých drah, ale ta si budou žádat mnoho politické odvahy a vysokou míru jednoty koaliční vlády pěti, resp. čtyř stran.

To vše v době, kdy se v krajním případě může „na ulici“ rychle mobilizovat masa nespokojenců, poražených letošních voleb a důchodců, kterým zvláště přitíží vyhlídka pomalejšího růstu dávek, důchodů, ale také vyhlídka inflace, růstu cen energií v důsledku zelených politik EU, takzvaná „greenflation“, nebo mezinárodní čipový hladomor a s ním související aktuální nebývalé potíže českého autoprůmyslu.

Český volič, jak známo, má krátkou paměť. Inflace bude ještě zrychlovat v příštích měsících. Nebude dlouho trvat a nemusí si mnoho žádat, aby se z „Babišovy drahoty“ stala „Fialova drahota“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 29
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. AJ Adámek Jaroslav

  Dobrý den, je vidět že občané nemaji vizy ani postřeh na politiku a znalost typologie tváří, ti co tu teď budou vládnout s ním pěkně vymetou, další komentář je zbytečný 🤔🤔😜😜😜🖕🤔🤔😂

  • Ja Jaroslav

   To je vaše vize. Nová vláda musí zkrátit dluh, který tu dělala vláda Babiše. Tak se nedivme že se bude muset někde sáhnout do úspor. Ono se to rozdává z cizího. Ale vracet nikdo nechtěl. Babiš se dělal hezkým , dával peníze důchodcům, ale kdo to odnese, no přeci pracující?

   • Ja Jan

    p.Babišovi do rozpočtu bohužel zatnul sekeru Covid. Jestli to mohlo být míň nebo víc je otázka, stejně tak jak by si s tím poradily slepence…

  • Ja Jaroslav

   Důchodce který se ozývá. Vy ty dluhy platit nebudete co udělal Babiš. Když neustále nad rámec dával peníze důchodcům. Nyní z toho začal zdražovat.

   • Mi Milan

    nedělej ze sebe debila, jen totální analfabet zvolil nejhorší zlo, které se nabízelo, tzv. pravicová vláda nás nyní povede do naprosté podřízenosti neomarxistické, zelené EU. Horší už to být nemůže. Živí budou závidět mrtvým !!!

   • DH Daniel Habětínek

    Důchodci vám evidentně leží hodně v žaludku. I vy jím jednou budete. Ve srovnání s důchodci ostatních tzv. eurostátů, mají ti naši cca třetinový důchod. Dluhy této země nezpůsobily peníze vynaložené na řekněme „chudobu“, ale probendily se jinde. Jsou to peníze zpronevěřené, špatně prohospodařené a utracené za blahobyt, ne za rohlíky pro starší občany. Ty peníze neutrácel Babiš, ale každý. Dluhy našeho státu jsou jen součástí celkové vzájemné zadluženosti všech zemí světa a největší dluh má USA. Jenom vzájemná propojenost těchto dluhů mezi jednotlivými zeměmi drží tyto země v relativní klidu zbraní. Pokud jediný článek v tomto ponziho schématu vypadne, dojde k celkovému resetu – neboli válce. A to nikdo nechce. ODS na tyhle dluhy zná osvědčený lék: vy si utáhněte opasky a my v parlamentu si přidáme. Vy splaťte dluhy, a my vyrazíme na dovču na svoje jachty, říká se tomu pravicová politika.

 2. Pe Pepa

  Policistů a vojáků je možno podstatně omezit. Stačí se podívat na počty těchto profesí na 10000 obyvatel. A že jich zde je.

 3. Ji Jirí

  Co to kecáte, že Piráti ztratili podporu ? Znamená to pouze to, že voliči STAN byli důslednější v kroužkování. Mě Jako voliče Pirátů by v životě nenapadlo kroužkovat jelikož beru koalici jako celek a nevolím pouze jednu část. A také v tom má prsty také Burešova SHITSTORM kampaň zaměřené hlavně na Piráty. Ale možná dobře jelikož kvůli tomu projel první místo vůči SPOLU.

  • Ji Jiří

   Všude v historii i současnosti piráti přepadávali, loupili a vraždili, to je historie jako lidstvo samo. Strana, která se takto pojmenuje, musí počítat s tím, že se na ně bude takto nahlížet.Navíc jso nadnárodně řízení z Bruselu.

 4. mi milanmid

  Snižte stavy úředníku na úroveň Švýcarska nebo Rakouska A JE UŠETŘENO ROČNE 200 MILIARD !!!!

 5. MH Martin Hlad

  Ano, úspory v rozpočtu jsou třeba. Omezit přebujelé úřednictvo ministerstev a některá sloučit. Úředník, pokud je mu dána volnost, tak se dokáže zaměstnat, a udělat se tzv. nepostradatelným. Další úspora je nutná v zaražení financí politickým neziskovkám. Další zdroj příjmů je danit firmy, které zde vyvíjejí činnost. Kde podnikáš, tam platíš daně. To by mohlo pro začátek stačit. Dalším krokem je podpora tuzemské výroby před dovozem. Energetika- urychleně vybudovat stabilní, nejlépe jaderné zdroje elektřiny.

 6. Ho Honza

  faei.cz jak právě předvádí je jasně jednostranně politicky zaměřené. Tak že odtud jste placeni!
  Komentovat to co se stalo je svobodou slova, podsouvat svoje představy o tom co bude je ale politikaření s podporou jednoho politického směru.

  • Re Redakce

   Dobrý večer,
   FAEI.cz je neziskový a nepolitický portál a rozhodně nejsme jednostranně politicky zaměření ani nikým placeni. Politice na našem portálu dáváme prostor minimálně, během voleb je to samozřejmě častěji. Navíc jste si zřejmě nevšiml, že autorem názorového textu, z něhož vyvozujete své nepravdivé závěry, není člen naší redakce, nýbrž ekonom Lukáš Kovanda.
   Redakce

   • Mi Milan

    a proč by měl být právě tzv. ekonom Kovanda ten jediný spasitel s jediným správným názorem???????

 7. Hu Hubert

  njn … jen aby to nedopadlo jako v Afganistanu, tam take vyhrali.

  Vetsina soucasnych vitezu ma i svoji historii.

 8. Hu Hubert

  CSSD a KSC vetsinou hajily prava delniku a socialniho smiru, coz asi u agenturnich pracovniku bez hlasovacich prav asi nepadlo na urodnou pudu.

  • Ja Jamila

   Bez levicové lůzy v montérkách nebudou daně a z čeho pak 5 vítězných stran (o půl procenta) uživí umělce a neziskovky ?

 9. Ja Jana

  Ta lůza montérková drží ekonomiku,neb bez montérkové lůzy by nefungovalo nic,ani ten tvůj počítač na kterém vypoštíš do světaa své bludy.

  • mi michal

   Aby to s tebou montérko nešvihlo o zem !!! Jdi se umejt a zkus se něco ve zvláštní škole-doučit!!

 10. JM Josef Mašek

  Český vystudovaný germanista pan učitel Rakušan milovník Bruselu spolu s panem filosofem Moravákem Fialou také milovníkem Bruselu….určitě vyvedou rozkradenou, rozprodanou, zadluženou ČR prolezlou kriminalitou postiženou hysterickým zdražováním…určitě zastaví ekonomickou zdražovací hysterii, ČR stabilizují a vyvedou na tu správnou ekonomickou cestu….já jim věřím….a jak praví přísloví : věř, ale komu věříš, měř.

 11. Ja Jamila

  Za blbost se platí. Dávat hlasy malým stranám a nově vzniklým se rozhodně nikdy nevyplatilo. Na svou naivitu doplatili i Piráti. Sebevědomí jim tak narostlo, že lichotky Rakušana vzali vážně.Teď zbývá s napětím očekávat co bude.

 12. Ra Radim

  Tak uvidíme, co tato pětitrpasličí koalice zvládne, než se rozhádá a rozpustí.
  A piráti prohráli, protože jsou totálně nekompetentní. Třičtvrtě roku před volbami nakráčet a chtít po vedení prohlídnout kanceláře, které po volbách dostanou, protože oni volby „zaručeně vyhrají“. Nebo sluníčkové, vítačské, protivisegradské, pro vyvlastňovaní bytů a podobně kecy tuším Peksy, poslance za piráty v europarlamentu před cca měsícem v pořadu ČT Intervium, v době, kdy Bartoš doslova jednoznačně a pečlivě dementoval, že v předvolebním programu Pirátů takové věci jsou.

 13. HZ Holek Zdeněk

  Dříve se říkalo Modrá bída, barva ODS. Teď můžeme říkat Fialová bída a bude to to samé.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB