Fidelity International: Kurzové riziko USD/EUR klesá s délkou investičního období

Při dlouhodobém investičním horizontu by se investoři neměli obávat investic do měn jiných průmyslových zemí, protože při dlouhodobém investování mají změny měnových kurzů obecně minimální vliv. Zatímco koncem roku 1990 stálo jedno euro 1,3633 amerických dolarů, o 25 let později byl směnný kurz 1,0887 amerických dolarů.

Analýza Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, ukazuje, že výkyvy směnných kurzů mezi eurem a americkým dolarem měly z dlouhodobého hlediska pouze minimální dopad. A to i přesto, že směnný kurz EUD/EUR za posledních 25 let kolísal a v některých případech došlo sice k výrazné, ale krátkodobé volatilitě. Na pozadí eurové dluhové krize je ve střednědobém horizontu diverzifikace směrem k americkému dolaru dokonce zajímavá.

Během prvních třech měsíců letošního roku zažil směnný kurz mezi eurem a americkým dolarem opět značnou volatilitu. Zatímco na začátku roku byl směnný kurz 1,0887 dolarů za euro, 31. března 2016 se zvýšil na 1,1385. To odpovídá nárůstu o 4,6 %. Naopak v roce 2014, tak i v 2015 směnný kurz vždy klesl o více než 10 % v každém roce.

„Investoři do akcií, které nejsou denominovány v eurech, musí při svém investičním rozhodování vzít v úvahu jak kolísání směnných kurzů, tak i vývoj cen akcií. Změny kurzu mohou zvýšit, ale i snížit návratnost investic,“ upozorňuje Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. I během posledních 25 let kolísal směnný kurz mezi eurem a americkým dolarem a v některých případech došlo i k výrazné volatilitě. „Např. v říjnu 2000 se hodnota eura snížila na 0,8417 amerických dolarů za jedno euro a v březnu 2008 dosáhla nejvyšší hodnoty za toto čtvrtstoletí, kdy byla 1,5812 amerických dolarů na euro. Analýza však prokázala, že z pohledu celého tohoto dlouhého časové období byla fluktuace slabá,“ vysvětluje Lessing.

Z důvodu občasné, ale krátkodobě velmi vysoké volatility mezi eurem a americkým dolarem, museli investoři čelit kurzovým rizikům. V případě pětiletého časového rámce, který je zde analyzován, se poměr směnného kurzu pohyboval mezi 0,7 a 7,1 procenty. Zatímco v období mezi lety 1990 a 2000 a od 2010 do 2015 dosáhli investoři v eurozóně kurzových zisků, v letech 2000 až 2010 v souvislosti s měnou utrpěli ztráty. „Nicméně v průběhu celého 25 letého období 1990 až 2015 se směnný kurz změnil pouze o 0,9 % ročně. U dlouhodobých investičních horizontů má tedy riziko směnných kurzů

I pravděpodobnost dosažení zisku z kurzového rozdílu v průběhu jednoho měsíce byla od konce roku 1990 do konce roku 2015 kolem 50 %. Kurzového zisku bylo dosaženo ve 14 z celkových 25 kalendářních let. „Hodnota investice denominované v cizích měnách může podstatně kolísat v důsledku fluktuace směnných kurzů, a to zejména v krátkodobých časových intervalech. Je proto vhodné, aby investor rozdělil své investice do několika různých investičních regionů a snažil se dodržet dlouhodobější časový horizont,” uzavírá Lessing.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.