Finty investičních zprostředkovatelů a ropný šok v emailu

Přestože činnost investičních zprostředkovatelů podléhá regulaci České národní banky, někteří z nich si s dodržováním platných zákonů příliš hlavu nelámou. Na pražskou akciovou společnost Stock Business dostala naše redakce upozornění kvůli fintě, jak z lidí dostat platnou emailovou adresu. Nelze nezmínit, že tato firma v roce 2014 dostala pokutu ve výši 750 tisíc korun od České národní banky.

Na webu Stock Business chybí údaje, které jsou pro firmy a podnikatele ze zákona povinné již od roku 2008. Repro: FAEI.cz

Za co pokuta od ČNB padla? Za to, že při poskytování investičního poradenství v letech 2011 až 2013 společnost Stock Business porušovala platná pravidla. Například nedodržovala to, že si musí u každého zákazníka zjistit, zda má, pokud jde o investice, znalosti a zkušenosti. A jaké má finanční zázemí a investiční cíle. Dále za to, že nepravdivě informovala své zákazníky o tom, že je odměňována z jejich zisků. A také za to, že při komunikaci s potenciálními klienty sice zdůrazňovala výnosy, ale už neupozorňovala na rizika…

Mnohé nasvědčuje tomu, že se firma z pokuty nepoučila. A vypovídací hodnotu má dozajista i to, že telefonický marketing a e-mailing potenciálních klientů dělá člen představenstva… Ten zhruba před měsícem telefonicky kontaktoval jednoho z našich čtenářů a následně mu poslal emailem jednomu z našich čtenářů nevyžádanou „zajímavou obchodní nabídku“.

Redakce portálu Finančního a ekonomického institutu (FAEI.cz) proto oslovila jak akciovou společnost Stock Business, tak Českou národní banku (ČNB) a také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Obě instituce na naše otázky odpověděly, firma Stock Business zvolila roli „mrtvého brouka“ a ani po dvou týdnech nezareagovala.

Finta s ověřením adresy

„Na pracovním mobilu mi během schůzky s klientem zazvonilo neznámé číslo. Volající se představil jako Radek Černošek, ale neřekl, z jaké je firmy. Jen se mne zeptal, zda funguje můj email, že by mi rád něco poslal,“ popisuje svou zkušenost pravidelný čtenář portálu FAEI.cz z Prahy (jméno i kontakt má redakce k dispozici).

Dodejme, že tím volajícím byl člen jejího představenstva Radek Černošek, který byl též podepsán pod nevyžádaným emailem. Zjistili jsme, že Černošek byl u ČBN zapsán do seznamu investičních zprostředkovatelů v březnu 2010 a že už v prosinci mu oprávnění k činnosti zaniklo. A od dubna 2013 je Černošek členem představenstva akciové společnosti Stock Business.

„Volají mi z neznámých nebo blokovaných čísel nejrůznější prodejci a nabízeči čehokoliv, ale ještě nikdy mi nevolal člen představenstva,“ komentuje nevyžádanou nabídku náš zdroj se zásadní otázkou: kde na mne vzal kontakt?

„Otázkou je, odkud měl dotyčný zprostředkovatel telefonní kontakt,“ souhlasí mluvčí ÚOOÚ David Pavlát. „Pokud z nějaké databáze a pokud se nejednalo o klienta nebo neexistoval souhlas například z nějaké předchozí akce, mohlo by to být z hlediska zákona o ochraně osobních údajů problematické,“ komentuje postup společnosti.

Podle Pavláta má být každý na poskytování osobních údajů obezřetný. V případě telefonických dotazů, kde může jen obtížně ověřit, kdo volá, to platí dvojnásobně: „To, aby lidé byli opatrní na své osobní údaje, a předešli tak případným nepříjemným situacím, Úřad pro ochranu osobních údajů opakuje neustále.“

Ropný šok v emailu

Obsah emailu od Stock Business našeho čtenáře, s jehož svolením jej redakce předala ČNB jako dozorovému orgánu, šokoval.

„Nejsledovanější komoditou posledních dní se stává ROPA. Celosvětově se její cena dostala až na úrovně z roku 2003. Při současném vývoji ceny a objemu těžby je velmi významnou možností spekulativních obchodů nejen v pro nás, ale i v celosvětovém měřítku,“ píše se v nabídce Stock Business zaslané letos v červnu.

Stock Business na svém firemním webu tvrdí, že základ svého úspěchu vidí v „úzké spolupráci s klienty postavené na včasném a profesionálním informování“. Realita je ale zřejmě v jiné dimenzi. Ropa byla na cenách z roku 2003 naposledy v polovině letošního ledna, kdy se propadla na 30 USD za barel, ale v době zaslání emailu už její cena atakovala 50 dolarů za barel.

„Povinností prodávajícího dle zákona o ochraně spotřebitele je poskytovat pravdivé informace, pokud mají sloužit ke konkrétnímu obchodnímu rozhodnutí,“ napsala nám za ČNB Markéta Fišerová z odboru komunikace s dodatkem, že centrální banka coby dohledový orgán na trhu „nemá dostatek konkrétních informací k tomu, aby usuzovala na to, že by sdělení mohlo být v rozporu s právními rámci spotřebitelského práva“, a také že s ohledem na povinnost mlčenlivosti nemůže poskytnout bližší informace.

Co na to obchodní partneři?

Pokuta od ČNB ale není jediné, co stojí za povšimnutí. Redakce FAEI zjistila, že firma Stock Business podle dostupných údajů v roce 2014 dosáhla šestinásobné předluženosti, pokud jde o poměr úvěrů firmy k výši jejího základního jmění. Vyplývá to z údajů zveřejněných v Obchodním rejstříku.

Podle platných zákonů by každá obchodní společnost měla v rejstříku zveřejňovat ve stanovené lhůtě a bez zbytečného odkladu své hospodářské výsledky za předešlé období. A v přesně stanovém rozsahu.

Společnost Stock Business, která podle údajů ze své internetové prezentace spolupracuje se společnostmi Proxenta a ATLANTIK finanční trhy, zveřejnila za rok 2014 jen účetní závěrku (tedy bez dalších dokumentů), a to až koncem letošního ledna. Za rok 2013 pak dala veřejnosti k dispozici jen přílohu k účetní závěrce. Hospodaření za roky 2011-2012 v rejstříku není. Dodáváme, že v případě akciových společností musí být k dispozici i výroční zprávy.

Ty jsme však nenašli ani v rejstříku, ani na firemním webu. Ale přišli jsme na další nesrovnalost ve vztahu k platné legislativě. Na webu Stock Business chybí údaje, které jsou pro firmy a podnikatele ze zákona povinné již od roku 2008 a které byly upřesněny s platností od 1. ledna 2014 v souvislosti s novým občanským zákoníkem a zákonem o korporacích.

Za nezveřejnění povinných údajů na internetu hrozí pokuta až 50 000 korun. A pokud nepomůže ani ta, může následovat zákaz činnosti až na jeden rok. Za neposkytování informací rejstříkovému soudu hrozí pokuta rovněž. Ale jak se s oblibou říká, kde není žalobce, není ani soudce.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Investoři dostali bohatou vánoční nadílku

Na trzích panuje euforie. Akciové indexy po celém světě rostou. Investoři dostali dva vytoužené vánoční dárky. Tím prvním je zpráva, že se Spojené státy dohodly s Čínou na podmínkách obchodní smlouvy. Díky tomu by …

Češi se bojí investic, odhalil průzkum

Češi jsou podle výzkumů vnímavější k rizikům a jsou celkově opatrnější, než lidé na Západě. Nejvíce řeší otázky týkající se etiky a morálky, následuje obava o zdraví a finance. Naopak ve vztazích se cítí úplně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru