Firmy budou podle asociace využívat půjčky se státní zárukou jen minimálně

S neskrývaným zklamáním zareagovala včera Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) na návrh pomoci malým a středním podnikům v době energetické krize, který ve čtvrtek představil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Asociace to uvedla v tiskové zprávě.
Vláda by podle Josefa Jaroše měla v době rapidně rostoucích cen energií velmi rychle uvažovat o tom, jak zisk energetické společnosti ČEZ rozdělit mezi tuzemské firmy a občany. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ministr Síkela ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB) v souvislosti s energetickou krizí rozšíří program Záruka. „Pomůže v první řadě malým a středním podnikům, které jsou na změny vnějšího ekonomického prostředí, jako je například současný nárůst energií, zdaleka nejcitlivější,“ uvedl Síkela.

Firmy, u nichž tvoří náklady na energie deset a více procent z celkových nákladů, podle něj budou moci čerpat půjčky ve výši jeden až deset milionů korun, stát se za ně zaručí až do 80 procent jistiny. Síkela očekává, že uspokojeno bude přibližně 1800 žadatelů.

„Záruky Národní rozvojové banky nic neřeší, půjčovat si na drahý provoz je sebevražedná mise,“ komentoval to Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

PSALI JSME:
Silná slova a velké ego Jozefa Síkely. Bude to na roli ministra stačit?

Jaroš konstatoval, že vláda má celou řadu možností, jak segment malých a středních podnikatelů a živnostníků, který je páteří tuzemské ekonomiky, podpořit.

Vláda by, jak řekl, měla v době rapidně rostoucích cen energií velmi rychle uvažovat o tom, jak zisk energetické společnosti ČEZ rozdělit mezi tuzemské firmy a občany. „Ať už formou voucheru, dotace či jinak,“ řekl Jaroš s tím, že zadlužování se, byť se státní garancí, nic neřeší. „Ve hře by měla být především podpora z financí za emisní povolenky, to je cesta, s kterou již loni na podzim vyjádřila souhlas Evropská komise,“ prohlásil Jaroš.

„Podle našeho názoru a zkušeností firmy úvěry se státní garancí využívat příliš nebudou. I v minulosti byla podobná podpora čerpána jen minimálně. Obáváme se, že vládou alokovaná miliarda podpory zůstane nevyčerpána. Firmy se v této nelehké době nechtějí zadlužovat, ale ušetřit,“ uvedla Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka asociace.

PSALI JSME:
Finanční správa nepřistupuje k žádostem o kompenzační bonus podle zákona

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB