Fond IFIS podává trestní oznámení na představitele Arca Investmens kvůli směnkám

Kauza
Brněnský investiční fond IFIS oznámil, že podává trestní oznámení na představitele zkrachovalé společnosti Arca Investments. Fond má důkazy o tom, že ze strany skupiny Arca docházelo k prodeji směnek poškozeným věřitelům v době, kdy se již společnost prokazatelně nacházela v úpadkové situaci.
K podpisu směnek docházelo podle IFIS v době, kdy Arca Investments byla podle vlastního tvrzení v úpadku, tj. nebyla schopna své splatné dluhy hradit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z podkladů, které má IFIS k dispozici, vyplynulo, že se představitelé zkrachovalé Arca Investments při své činnosti, zejména v souvislosti s upisováním některých směnek, dopustili trestného jednání. Fond, jenž zastupuje velkou část věřitelů a současně je sám věřitelem zkrachovalé firmy, předložil orgánům činným v trestním řízení všechny potřebné doklady.

„Zjištěné okolnosti výrazně narušují důvěru v poctivý záměr Arca, na reorganizaci jejího obchodního závodu. Víme a máme podloženo, že docházelo k prodeji směnek poškozeným věřitelům, ačkoliv se společnost již prokazatelně nacházela v úpadkové situaci,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní majitel fondu IFIS Marek Indra.

Podle jeho názoru není pochybnosti o tom, že docházelo k podpisu směnek v době, kdy Arca Investments byla podle vlastního tvrzení v úpadku, tj. nebyla schopna své splatné dluhy hradit: „Arca soudu ve svém vlastním insolvenčním návrhu uvedla, že od dubna 2020 nebyla schopna své dluhy hradit, současně ale IFIS drží v ruce směnky podepsané v květnu 2020.“

PSALI JSME:
Arca byla letadlo. Mička řídil Cessnu, Velič s Krúpou ale pilotovali Boieng

Fond IFIS před několika týdny informoval, že ve věci insolvenčního řízení na majetek Arca Investments navrhl insolvenčnímu soudu, aby předběžným opatřením podmínil právní jednání Arcy předběžným souhlasem prozatímního věřitelského výboru. „Cílem návrhu je zajistit, že nedojde ke krácení majetku, který bude využit k uspokojení pohledávek věřitelů,“ uvedl Marek Indra.

Ke konci června dokončila přihlašování pohledávek svých klientů (zhruba 1,3 miliardy korun) v insolvenčním řízení se společností Arca Investments u Městského soudu v Praze společnost Traficon Advisors. Firma již dříve zveřejnila plán, jak věřitelům Arcy zajistit návratnost minimálně 80 procent z jejich pohledávek prostřednictvím profesionálně řízené reorganizace, která udrží byznys skupiny v chodu a maximalizuje výnos všech jejích aktiv.

Z detailní analýzy, kterou experti Traficon Advisors sestavili, vyplývá, že celková hodnota majetku je při velmi konzervativní valuaci na úrovni 500-600 milionů eur, přičemž celkové dluhy jsou okolo 700 mil. eur.

PSALI JSME:
Arca Investments je černá banka, tvrdí zástupce poškozených věřitelů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Největším hitem loňského roku byly kryptoměny, které nezřídka rostly i o stovky procent. Nejúspěšnější však nebyl bitcoin, ale ethereum, jehož růst byl oproti bitcoinu čtyřnásobný. Dařilo se také kávě, elektřině, či …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB