Fond IFIS podává trestní oznámení na představitele Arca Investmens kvůli směnkám

Kauza
Brněnský investiční fond IFIS oznámil, že podává trestní oznámení na představitele zkrachovalé společnosti Arca Investments. Fond má důkazy o tom, že ze strany skupiny Arca docházelo k prodeji směnek poškozeným věřitelům v době, kdy se již společnost prokazatelně nacházela v úpadkové situaci.
K podpisu směnek docházelo podle IFIS v době, kdy Arca Investments byla podle vlastního tvrzení v úpadku, tj. nebyla schopna své splatné dluhy hradit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z podkladů, které má IFIS k dispozici, vyplynulo, že se představitelé zkrachovalé Arca Investments při své činnosti, zejména v souvislosti s upisováním některých směnek, dopustili trestného jednání. Fond, jenž zastupuje velkou část věřitelů a současně je sám věřitelem zkrachovalé firmy, předložil orgánům činným v trestním řízení všechny potřebné doklady.

„Zjištěné okolnosti výrazně narušují důvěru v poctivý záměr Arca, na reorganizaci jejího obchodního závodu. Víme a máme podloženo, že docházelo k prodeji směnek poškozeným věřitelům, ačkoliv se společnost již prokazatelně nacházela v úpadkové situaci,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní majitel fondu IFIS Marek Indra.

Podle jeho názoru není pochybnosti o tom, že docházelo k podpisu směnek v době, kdy Arca Investments byla podle vlastního tvrzení v úpadku, tj. nebyla schopna své splatné dluhy hradit: „Arca soudu ve svém vlastním insolvenčním návrhu uvedla, že od dubna 2020 nebyla schopna své dluhy hradit, současně ale IFIS drží v ruce směnky podepsané v květnu 2020.“

PSALI JSME:
Arca byla letadlo. Mička řídil Cessnu, Velič s Krúpou ale pilotovali Boieng

Fond IFIS před několika týdny informoval, že ve věci insolvenčního řízení na majetek Arca Investments navrhl insolvenčnímu soudu, aby předběžným opatřením podmínil právní jednání Arcy předběžným souhlasem prozatímního věřitelského výboru. „Cílem návrhu je zajistit, že nedojde ke krácení majetku, který bude využit k uspokojení pohledávek věřitelů,“ uvedl Marek Indra.

Ke konci června dokončila přihlašování pohledávek svých klientů (zhruba 1,3 miliardy korun) v insolvenčním řízení se společností Arca Investments u Městského soudu v Praze společnost Traficon Advisors. Firma již dříve zveřejnila plán, jak věřitelům Arcy zajistit návratnost minimálně 80 procent z jejich pohledávek prostřednictvím profesionálně řízené reorganizace, která udrží byznys skupiny v chodu a maximalizuje výnos všech jejích aktiv.

Z detailní analýzy, kterou experti Traficon Advisors sestavili, vyplývá, že celková hodnota majetku je při velmi konzervativní valuaci na úrovni 500-600 milionů eur, přičemž celkové dluhy jsou okolo 700 mil. eur.

PSALI JSME:
Arca Investments je černá banka, tvrdí zástupce poškozených věřitelů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.