Arca Investments je černá banka, tvrdí zástupce poškozených věřitelů

Kauza
Vrchní soud v Praze tento týden svým usnesením výrazně posunul úpadek investiční skupiny Arca Investments – tom, že insolvenční řízení bude probíhat v České republice. Vrchní soud současně rozhodnutí Městského soudu v Praze o tom, že Česká republika není místně příslušná pro úpadek Arca Investments.
Většinu směnek Arca Investments vydala v českých korunách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odvolací soud vzal za osvědčené, že Arca Investments má na území ČR faktickou provozovnu a že zde dlouhodobě vykonává hospodářskou činnost a zejména, že ji sami věřitelé vnímají jako osobu podnikající v České republice.

Z usnesení soudu je zřejmé, že největší skupinu věřitelů tvoří věřitelé ze směnek, z nichž téměř 84 procenta jsou osoby se sídlem nebo bydlištěm v Česku. Jde o 1574 věřitelů, jejichž pohledávky za dlužníkem převyšují 15 miliard korun. Většina těchto směnek byla dlužníkem vydána v českých korunách a jejich platební místo se nachází v České republice (82,5 %).

Brněnský IFIS investiční fond, jako jeden z významných věřitelů, ve svém prohlášení z tohoto týdne uvítal jak skutečnost, že „Vrchní soud vyhověl jeho odvolání proti rozhodnutí o zastavení insolvenčního řízení na majetek Arca Investments“, tak právní závěry, že „insolvenční řízení na majetek Arca Investments má být vedeno před českými soudy“.

PSALI JSME:
Potopí se finanční skupina Arca v Česku, nebo na Slovensku?

Jak upozornil JUDr. Jan Langmeier, jehož advokátní kancelář Langmeier & Co. zastupuje část věřitelů Arca Investments, po usnesení odvolacího soudu není zcela jasný další vývoj: „Nevíme, zda půjde o hlavní, nebo místní insolvenční řízení. Nevíme, jakým způsobem bude úpadek probíhat, zda bude povolena reorganizace, zda proběhne konkurs.“

V neposlední řadě se podle Langmeiera stále neví, jak se soud postaví argumentaci některých věřitelů, které jeho advokátní kancelář zastupuje, že fungovala jako takzvaná černá banka a mělo by se k ní tak i přistupovat. Tato otázka podle advokáta v usnesení Vrchního soudu vůbec řešena nebyla dle Jana Langmeiera.

„V usnesení byl této otázce věnován jeden odstavec, který ale vlastně jen konstatoval, že Arca Investments není banka, protože nemá licenci. To je ale čistě formalistické konstatování. My jsme nikdy neříkali, že Arca Investments je subjekt s bankovní licencí. Tvrdíme naopak, že Arca je černou bankou. Tedy že se jako banka chovala, ale neměla licenci,“ vysvětlil Langmeier.

PSALI JSME:
Problémům čelí i firmy zakladatele Arca Investments Pavola Krúpy, tvrdí advokát Langmeier

Podle advokáta je zjevné, že především orgány dohledu nad unijním finančním trhem Arca Investments nevěnovaly patřičnou pozornost. „Primárně Národní banka Slovenska si tak nechala prakticky pod nosem vyrůst černou banku, dohled následně neřešila ani Česká národní banka. To považujeme za selhání, které by mělo být napraveno,“ uvedl Langmeier.

Současně uvedl, že jeho advokátní kancelář znovu podala k Městskému soudu v Praze návrh, ve kterém předkládá argumenty, podle nichž se má k Arca Investments přistupovat jako k finanční instituci.

„Připravujeme také podnět na Městské státní zastupitelství v Praze, aby se začalo případem Arca Investments zabývat. Jde o největší pád podobné skupiny v historii České republiky a my považujeme za nezbytné, aby se řádně vyšetřilo, proč k němu došlo a zda se tu neodehrálo zanedbání dohledu, či zda nedošlo ke spáchání trestného činu,“ dodal Langmeier s tím, že bude také podán oficiální podnět Národní bance Slovenska a České národní bance.

PSALI JSME:
Arca Investments definitivně vycouvala ze vstupu do společnosti M&M Reality Holding

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru