
Stačilo s nimi zatřást a mnoho na první pohled nepotopitelných investičních korábů šlo ke dnu rychleji než Titanic, když narazil na ledovec. Je příznačné, že ten největší nese název Arca. S tou probíhá v České republice místní insolvenční řízení.
Arca Investments je typickým příkladem dlouho leštěné bídy. Původně moderní loď, která vyplula ze Slovenska a nebojácně brázdila vody střední Evropy, postupem času zastarala. Její kapitán a první důstojník ale dělali vše pro to, aby to na první pohled vypadalo, že je stále v nejlepším stavu, a dál a dál lákali lidi v přístavech na úžasnou luxusní plavbu. Jenže loď s názvem Arca byla z jedné strany neustále natírána a leštěna, zatímco na té druhé straně, kam lidé neviděli, už dávno zrezla a v trupu přibývalo děr, ze kterých posádka vylévala vodu.
Arca už navíc nebyla sama o sobě schopna plavby. Musela proto zapřahat stále více tažných plavidel, které na první pohled vypadaly, že se plaví samostatně, ale pod hladinou měli připevněno lano, kterým Arcu táhly.
Jedním takovým byl také Nova Money Market. Fond kvalifikovaných investorů, který se tvářil jako nezávislý, ve skutečnosti ho ale spravovala a spravuje společnost Redside. A ta rozhodně není nezávislá na Arca Investments, naopak, je její nepřiznanou součástí. Jak už jsem psal před pár týdny v jiné zprávě:
„Společnost Arca Capital Finance Group, člen skupiny Arca Investments, je podle listiny přítomných akcionářů ze dne 25. 11. 2020 akcionářem investičního fondu Redside ve výši 9,52 procenta. Současný předseda představenstva Arca Investments Rastislav Velič byl navíc od 20. 1. 2016 až do 31. 12. 2020 předsedou správní rady fondu Nova Money Market.“
A komu by to nestačilo, pak stačí podívat se na adresu sídla. Jak Redside, tak Arca Investments sídlí na adrese V Celnici 1031/4 na Praze 1. Náhoda, že?
Problém je právě v tom nepřiznaném propojení. Nova Money Market, spravovaný společností Redside, nalákal mnoho investorů, kteří se spoléhali na to, že jde o fond kvalifikovaných investorů pod dohledem České národní banky.
Majitelé fondu je navíc přesvědčovali, že jakkoliv má fond na stupni rizikovosti investic číslo 6 (ze 7), reálně je riziko mnohem menší, tedy 3. O čem ale neměli investoři ani tušení, byl pravý účel Nova Money Market, kterým bylo skryté financování Arca Investments.
Během tří let poslal fond Nova Money Market spravovaný společností Redside do Arcy téměř 617 milionů korun. Stalo se tak na základě rámcové smlouvy o finanční výpomoci, kterou spolu obě společnosti uzavřely.
Co se stalo pak, už víme. Arca padla a fond Nova Money Market si do místního insolvenčního řízení přihlásil pohledávku ve výši 664 milionů korun. Tvrdí, že jde o zajištěnou pohledávku, to ale dosud nebylo potvrzeno.
Když se podíváme na reporting fondu za březen 2021, pak zjistíme, že objem aktiv činí 667 milionů korun. Drtivá většina aktiv, tedy 664 milionů korun, tak činí pohledávka za Arca Investments.
V dalším měsíci už Nova Money Market přecenila objem svých aktiv na 354 milionů korun, tedy méně než na polovinu. Je zároveň nevyhnutelné, že bude muset tento objem ještě výrazně snížit, protože těžko očekávat, že se mu podaří v insolvenčním řízení s Arca Investments získat zpět tak vysokou částku.
Výsledkem tedy je, že více než 300 investorů přijde o stovky milionů korun. A tito lidé už to vědí, fond, respektive společnost Redside opakovaně pozastavila vydávání a odkupování investičních akcií Nova Money Market, což pro investory znamená, že svoje peníze další dva roky nemohou vybrat.
Někteří z nich se už obracejí na naši advokátní kancelář s žádostí o zastupování. Tyto klienty nyní sdružujeme a připravujeme podání trestního oznámení na společnost Redside, jelikož, jak vyplývá z výše popsaného, uvedla investory v omyl a s jejich prostředky nakládala nezodpovědně a nehospodárně. Ve své podstatě je zpronevěřila za účelem financování svého skutečného vlastníka, tedy Arca Investments.
Autor je advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením
(Redakčně upraveno)