Před týdnem se francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledky voleb do Evropského parlamentu rozhodl vypsat předčasné parlamentní volby. Jejich první kolo se uskuteční již za týden – 30. června. Nečekané rozhodnutí vypsat volby má dopad i na finanční trhy.
Od tohoto rozhodnutí klesl index STOXX600 600 největších evropských společností o dvě procenta, zatímco francouzský CAC40 ztratil celých šest procent. Oslabilo také euro, přičemž kurz EUR/USD klesl z 1,09 na 1,07. Česká koruna také oslabila, z 22,80 na více než 23,20 za dolar. Rovněž polský zlotý oslabil, a to ze 4,31 na 4,35 za euro.
Rozhodnutí prezidenta Macrona vneslo na trh další nejistotu, se kterou investoři nepočítali. Dříve se více soustředili na nadcházející volby ve Velké Británii, USA a v dalších zemích. Důvodem je skutečnost, že v tomto roce mají proběhnout volby v zemích, které dohromady vytvářejí 60 procent světového hrubého domácího produktu (HDP).
Investoři se reálně obávají vítězství strany Marine Le Penové, která může chtít po volbách znárodnit vybrané francouzské podniky. Akcie provozovatelů dálnic Vinci a Eiffage se z tohoto důvodu na začátku minulého týdne propadly o více než 15 procent. Těžce zasaženy byly také francouzské banky, jako jsou Société Générale, BNP Paribas a Crédit Agricole.
Klesly také akcie dvou mediálních konglomerátů TF1 a M6, a to kvůli dřívějším prohlášením Le Penové ohledně privatizace veřejnoprávních médií. Pokud by k ní došlo, mělo by to na tyto konglomeráty negativní dopad. Ceny akcií energetických koncernů rovněž klesaly v důsledku oznámení, že bude zavedena regulace cen elektřiny.
Zvýšenou míru nejistoty lze pozorovat také na trhu státních dluhopisů. Rozdíl mezi úrokovou sazbou desetiletých francouzských a německých dluhopisů (považovaných za nejbezpečnější a nejnižší úrokovou sazbu, pozn. aut.) se poprvé od krize státního dluhu v roce 2011 zvýšil nad 0,8 procentního bodu.
Na konci května, před rozhodnutím agentury S&P Global Ratings snížit rating dlouhodobého dluhu Francie z AA na AA-, se pohyboval mírně nad 0,5 procentního bodu. Trhy budou pozorně sledovat, zda se problémy přenesou i na další vysoce zadlužené země EU, jako je Itálie a Španělsko.
Investoři budou v nejbližší době také pozorně sledovat reakci Evropské centrální banky na vzniklou situaci. Z problémů evropských dluhopisů tak těží americké dluhopisy. Trhy tak nyní očekávají první kolo voleb, které se uskuteční již příští neděli.
Volby do Národního shromáždění ve Francii se budou konat v jednomandátových volebních obvodech. Vítězem voleb v prvním kole, 30. června, se stane kandidát, který získá nejvíce hlasů a zároveň překročí hranici 25 procent registrovaných voličů.
Pokud se tak v daném volebním obvodu nestane, koná se o týden později druhé kolo, kterého se účastní dva kandidáti s nejvyšším výsledkem z prvního kola a další kandidáti, pokud v prvním kole překročili hranici 12,5 procenta registrovaných voličů.
Ve druhém kole získává mandát kandidát, který obdrží nejvíce hlasů. Podle posledních průzkumů může Národní shromáždění počítat s 33 procenty hlasů, socialisté kandidující jako „Nová lidová fronta“ s 28 procenty a koalice prezidenta Macrona s 18 procenty hlasů.
Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com