Generické léky ušetřily 136 miliard korun

Neoriginální, takzvané generické léky ušetřily podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) za deset let tuzemskému zdravotnictví 136 miliard korun. Ukázala to analýza, kterou si organizace nechala v září vypracovat. Asociace sdružuje třiadvacet výrobců.
Neoriginální léčiva představují asi třetinu výdajů ze zdravotnického systému. Foto: Pixabay

Generické medikamenty mohou farmaceutické firmy vyrábět poté, co původním výrobcům vyprší patentová ochrana, což bývá několik let. „Dvě třetiny denních dávek, které užívají čeští pacienti, jsou generika,“ řekl výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl.

Neoriginální léčiva představují asi třetinu výdajů ze zdravotnického systému. Celková hodnota tuzemského farmaceutického trhu je přitom 52 miliard korun.

„Generika mají v systému zdravotnictví svoje nezastupitelné místo, přináší kvalitní léčbu většímu počtu pacientů za výrazně nižších nákladů pro celý zdravotní systém,“ poznamenal Mátl.

Například lék klopidogrel, který slouží k prevenci srdečních příhod a je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, stál podle Mátla před lety pro jednoho pacienta zhruba 14 tisíc korun ročně. Jelikož se s ním léčilo okolo 14 tisíc lidí, celkové výdaje přesáhly 202 milionů korun.

Po zavedení generika zlevnil přípravek asi na 5,2 tisíc korun ročně a cena šla nadále dolů, zatímco pacientů přibývalo. Loni lék bralo okolo 76 tisíc lidí, ale náklady byly už jen 1,2 tisíc. Celkově tak léčba vyšla na asi 98 milionů korun.

PSALI JSME:
V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Právě onemocnění srdce patří mezi oblasti, kde se generické medikamenty nejvíce využívají. Mezi další patří vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak nebo psychická onemocnění.

„Generika nedělají inovativní medicínu, ale díky finančním úsporám umožňujeme vládám starat se o zdraví svých občanů. Jsme přesvědčeni, že bez generik by zdravotní systémy nemohly být udržitelné,“ řekl ředitel farmaceutické firmy Zentiva Patrick Aghanian.

PSALI JSME:
Do vývoje nových léků se Evropě investují desítky miliard

Díky úsporám zbývají prostředky na vývoj nových medikamentů. „Na trhu mají svoje místo jak originální přípravky, tak generika. Tím, že generika uspoří nějaké náklady, tak systém má víc peněz, aby mohl investovat do inovativní léčby,“ řekl před časem výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Rovnováha mezi oběma druhy léků podle něj v Česku funguje zatím dobře.

Generická léčiva vyrobená v Česku se přitom vyvážejí do celého světa. Jen v loňském roce dosáhla hodnota exportu 10,8 miliard korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Objev: Mozek chudých dětí ve stáří hůře myslí

Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech takzvaných kognitivních dovedností, které zahrnují myšlení, učení, usuzování, paměť nebo řešení problémů. V nové studii, …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Rozhovor
Dlužníci pořád hledají obezličky, i když mají možnost požádat soud o odpuštění svých dluhů. Skrývají majetek do svěřenských fondů nebo ulévají peníze na účtech v Německu, a naopak němečtí neplatiči je schovávají u nás. A jak například na neplatiče nájemného? Preventivně doložkou o vystěhování sepsanou u notáře. To vše říká v rozhovoru pro FAEI.cz nový prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil.
Rolovat nahoru