Generické léky ušetřily 136 miliard korun

Neoriginální, takzvané generické léky ušetřily podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) za deset let tuzemskému zdravotnictví 136 miliard korun. Ukázala to analýza, kterou si organizace nechala v září vypracovat. Asociace sdružuje třiadvacet výrobců.
Neoriginální léčiva představují asi třetinu výdajů ze zdravotnického systému. Foto: Pixabay

Generické medikamenty mohou farmaceutické firmy vyrábět poté, co původním výrobcům vyprší patentová ochrana, což bývá několik let. „Dvě třetiny denních dávek, které užívají čeští pacienti, jsou generika,“ řekl výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl.

Neoriginální léčiva představují asi třetinu výdajů ze zdravotnického systému. Celková hodnota tuzemského farmaceutického trhu je přitom 52 miliard korun.

„Generika mají v systému zdravotnictví svoje nezastupitelné místo, přináší kvalitní léčbu většímu počtu pacientů za výrazně nižších nákladů pro celý zdravotní systém,“ poznamenal Mátl.

Například lék klopidogrel, který slouží k prevenci srdečních příhod a je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, stál podle Mátla před lety pro jednoho pacienta zhruba 14 tisíc korun ročně. Jelikož se s ním léčilo okolo 14 tisíc lidí, celkové výdaje přesáhly 202 milionů korun.

Po zavedení generika zlevnil přípravek asi na 5,2 tisíc korun ročně a cena šla nadále dolů, zatímco pacientů přibývalo. Loni lék bralo okolo 76 tisíc lidí, ale náklady byly už jen 1,2 tisíc. Celkově tak léčba vyšla na asi 98 milionů korun.

PSALI JSME:
V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Právě onemocnění srdce patří mezi oblasti, kde se generické medikamenty nejvíce využívají. Mezi další patří vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak nebo psychická onemocnění.

„Generika nedělají inovativní medicínu, ale díky finančním úsporám umožňujeme vládám starat se o zdraví svých občanů. Jsme přesvědčeni, že bez generik by zdravotní systémy nemohly být udržitelné,“ řekl ředitel farmaceutické firmy Zentiva Patrick Aghanian.

PSALI JSME:
Do vývoje nových léků se Evropě investují desítky miliard

Díky úsporám zbývají prostředky na vývoj nových medikamentů. „Na trhu mají svoje místo jak originální přípravky, tak generika. Tím, že generika uspoří nějaké náklady, tak systém má víc peněz, aby mohl investovat do inovativní léčby,“ řekl před časem výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Rovnováha mezi oběma druhy léků podle něj v Česku funguje zatím dobře.

Generická léčiva vyrobená v Česku se přitom vyvážejí do celého světa. Jen v loňském roce dosáhla hodnota exportu 10,8 miliard korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Chaty a chalupy jsou pro alergiky očistcem

Jarní měsíce jsou pro chataření a chalupaření ideální dobou. Rekreační oblasti totiž znovu ožívají. V kobercích, sedačkách i polštářích našich chat mají ale celoroční ráj roztoči. Pobyt tak může pro alergika …

Lidé mnohdy ani nevědí, jaké léky doma mají

V Česku se za léky utratí desítky miliard korun a rodiny mají ve svých domácích lékárničkách až přespříliš prášků. „Léků máme doma opravdu hodně,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru