V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Poradna

Máme pocit, že pořád jen platíme – zdravotní pojištění nám ukrajuje 13,5 % ze mzdy, myslíme na měsíční zálohy na pojištění nebo doplácíme při ročním vyúčtování. Přitom v roli pacientů se obvykle cítíme jako chudí příbuzní, kteří mají být rádi, když si jich lékaři všimnou. A lékárně dostávají léky s pocitem vděčnosti, když jsou jakoby zdarma.

Preskripce. Foto: WikimediaFOTO: Wikimedia

Víme vůbec, co za své peníze odevzdané státu v rámci zdravotního pojištění dostáváme a na co máme nárok?

HRANICÍ JSOU TŘI MĚSÍCE

Tak třeba zmíněná lékárna. Doktor nám předepíše tři balení, ale v lékárně dostaneme jen balení dvě s odůvodněním, že více vydat nemohou. Znamenají tedy lékárníci víc než náš praktický lékař? To snad ani ne, ale v lékárně se drží striktně vyhlášky č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, takže mohou pacientovi vydat jen takový počet balení léku, který odpovídá třem měsícům léčby. Jedno z pravidel, o kterém se prakticky nic neví, přestože návštěvu lékárny považujeme za běžnou záležitost.

Počet balení totiž není to hlavní, nepřekročitelná je však hranice tří měsíců léčby. Podle vyhlášky č. 84/2008 Sb., o správné lékárenské praxi a podmínkách zacházení s léčivy, musí lékárník ověřit vyznačené dávkování a způsob aplikace a u léčivého přípravku hrazeného z veřejného zdravotního pojištění vydat takový počet balení, který odpovídá zajištění léčby pacienta na maximální dobu tří měsíců. 

Pokud by lékař chtěl předepsat pacientovi léky na delší období než na tři měsíce, může mu vystavit tzv. opakovací recept, na který uvede pokyn pro lékárnu k opakovanému výdeji. Tento recept platí obvykle 6 měsíců počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok.

RECEPTY I NA JEDINÝ DEN

Naproti tomu jen jeden den platí recept vystavený lékařskou pohotovostní službou nebo pohotovostní službou v oboru zubního lékařství. Jediný den platí i recept označený slovy Neodkladná péče nebo Akutní péče, protože ten vystavil na účet veřejného zdravotního pojištění nesmluvní lékař v rámci poskytnuté neodkladné nebo akutní péče.

Recept na antibiotika musíte předložit do pěti kalendářních dnů, na ostatní léčivé přípravky čtrnáct kalendářních dnů, neurčí-li lékař jinak. Ten totiž může na receptu uvést i jinou dobu platnosti (například 1 měsíc atd.), nejdéle ale 1 rok.

Pokud není v lékárně k dispozici předepsaný počet balení, nebo je na receptu několik druhů medikamentů a některý není k dispozici, lékárník vystaví na chybějící lék výpis z receptu, na nějž se vztahuje stejné ustanovení o době platnosti jako na původní recept. Tedy rovněž od doby vystavení, čímž se platnost celého receptu vlastně prodlouží.

NEMOCNICE SE MUSÍ POSTARAT

A jak je to s předepisováním léků v nemocnici? Zvláště u dlouhodobého pobytu pacientům jejich zásoba medikamentů z domova může dojít a občas jsou vystaveni tlaku nemocnic, které chtějí ušetřit, aby si nechali napsat léky od svých praktických lékařů. Jde však o porušení zákona, protože po dobu hospitalizace praktický lékař nejen nemusí, ale dokonce nesmí nic předepsat, protože by došlo k nedovolenému souběhu lůžkové a ambulantní péče.

Je-li pacient hospitalizován v nemocnici, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu zajistit a přímo poskytnout nejen léčivé přípravky, které byly nově při hospitalizaci nasazeny, ale i ty, které trvale užívá na základě indikace svého lékaře. Navíc pacient nemá z nemocnice odcházet s receptem, ale podle zákona o zdravotních službách musí být při propuštění vybaven léčivými přípravky na minimálně tři dny.

Co je dobré vědět o vydávání léků?

  1. V lékárně mohou pacientovi vydat jen takový počet balení léku, který odpovídá třem měsícům léčby.
  2. Jen jeden den platí recept vystavený lékařskou pohotovostní službou, pohotovostní službou v oboru zubního lékařství nebo recept označený slovy Neodkladná péče nebo Akutní péče.
  3. Recept na antibiotika platí pět kalendářních dnů, na ostatní léčivé přípravky čtrnáct kalendářních dnů, nejdelší doba platnosti receptu je 1 rok.
  4. Je-li pacient hospitalizován v nemocnici, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu zajistit a  poskytnout nejen léčivé přípravky, které byly nově při hospitalizaci nasazeny, ale i ty, které trvale užívá na základě indikace svého lékaře.
  5. Pacient musí být při propuštění vybaven léčivými přípravky na minimálně tři dny.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Nefunguje vám zvonek? Přijdete o část nemocenské

Pokud jste na nemocenské, měli byste si ohlídat i to, jestli vám funguje zvonek. Pokud přijde kontrola a nedozvoní se, přijdete minimálně o část peněz z nemocenské. Jen za první pololetí letošního roku správa …

Západní Čechy: Lázeňské království

České lázeňství je na vzestupu, těší se nejen zájmem domácích, ale i zahraničních turistů, kterých rok od roku přibývá. Navíc zaujímáme první příčky v počtu přírodních minerálních a pramenitých vod v Evropě. …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Přibylo sebevražd, obětí autonehod je dvakrát méně

Analýza
V uplynulém roce si podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vzalo život 1395 lidí, přičemž o rok dříve to bylo 1316 osob. Je to téměř dvakrát více, než kolik lidí ročně zahyne při dopravních nehodách. Ministerstvo zdravotnictví teď po nátlaku expertů slíbilo, že do konce roku vznikne první Národní plán prevence sebevražd.
Rolovat nahoru