V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Poradna

Máme pocit, že pořád jen platíme – zdravotní pojištění nám ukrajuje 13,5 % ze mzdy, myslíme na měsíční zálohy na pojištění nebo doplácíme při ročním vyúčtování. Přitom v roli pacientů se obvykle cítíme jako chudí příbuzní, kteří mají být rádi, když si jich lékaři všimnou. A lékárně dostávají léky s pocitem vděčnosti, když jsou jakoby zdarma.

Preskripce. Foto: WikimediaFOTO: Wikimedia

Víme vůbec, co za své peníze odevzdané státu v rámci zdravotního pojištění dostáváme a na co máme nárok?

HRANICÍ JSOU TŘI MĚSÍCE

Tak třeba zmíněná lékárna. Doktor nám předepíše tři balení, ale v lékárně dostaneme jen balení dvě s odůvodněním, že více vydat nemohou. Znamenají tedy lékárníci víc než náš praktický lékař? To snad ani ne, ale v lékárně se drží striktně vyhlášky č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, takže mohou pacientovi vydat jen takový počet balení léku, který odpovídá třem měsícům léčby. Jedno z pravidel, o kterém se prakticky nic neví, přestože návštěvu lékárny považujeme za běžnou záležitost.

Počet balení totiž není to hlavní, nepřekročitelná je však hranice tří měsíců léčby. Podle vyhlášky č. 84/2008 Sb., o správné lékárenské praxi a podmínkách zacházení s léčivy, musí lékárník ověřit vyznačené dávkování a způsob aplikace a u léčivého přípravku hrazeného z veřejného zdravotního pojištění vydat takový počet balení, který odpovídá zajištění léčby pacienta na maximální dobu tří měsíců. 

Pokud by lékař chtěl předepsat pacientovi léky na delší období než na tři měsíce, může mu vystavit tzv. opakovací recept, na který uvede pokyn pro lékárnu k opakovanému výdeji. Tento recept platí obvykle 6 měsíců počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok.

RECEPTY I NA JEDINÝ DEN

Naproti tomu jen jeden den platí recept vystavený lékařskou pohotovostní službou nebo pohotovostní službou v oboru zubního lékařství. Jediný den platí i recept označený slovy Neodkladná péče nebo Akutní péče, protože ten vystavil na účet veřejného zdravotního pojištění nesmluvní lékař v rámci poskytnuté neodkladné nebo akutní péče.

Recept na antibiotika musíte předložit do pěti kalendářních dnů, na ostatní léčivé přípravky čtrnáct kalendářních dnů, neurčí-li lékař jinak. Ten totiž může na receptu uvést i jinou dobu platnosti (například 1 měsíc atd.), nejdéle ale 1 rok.

Pokud není v lékárně k dispozici předepsaný počet balení, nebo je na receptu několik druhů medikamentů a některý není k dispozici, lékárník vystaví na chybějící lék výpis z receptu, na nějž se vztahuje stejné ustanovení o době platnosti jako na původní recept. Tedy rovněž od doby vystavení, čímž se platnost celého receptu vlastně prodlouží.

NEMOCNICE SE MUSÍ POSTARAT

A jak je to s předepisováním léků v nemocnici? Zvláště u dlouhodobého pobytu pacientům jejich zásoba medikamentů z domova může dojít a občas jsou vystaveni tlaku nemocnic, které chtějí ušetřit, aby si nechali napsat léky od svých praktických lékařů. Jde však o porušení zákona, protože po dobu hospitalizace praktický lékař nejen nemusí, ale dokonce nesmí nic předepsat, protože by došlo k nedovolenému souběhu lůžkové a ambulantní péče.

Je-li pacient hospitalizován v nemocnici, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu zajistit a přímo poskytnout nejen léčivé přípravky, které byly nově při hospitalizaci nasazeny, ale i ty, které trvale užívá na základě indikace svého lékaře. Navíc pacient nemá z nemocnice odcházet s receptem, ale podle zákona o zdravotních službách musí být při propuštění vybaven léčivými přípravky na minimálně tři dny.

Co je dobré vědět o vydávání léků?

  1. V lékárně mohou pacientovi vydat jen takový počet balení léku, který odpovídá třem měsícům léčby.
  2. Jen jeden den platí recept vystavený lékařskou pohotovostní službou, pohotovostní službou v oboru zubního lékařství nebo recept označený slovy Neodkladná péče nebo Akutní péče.
  3. Recept na antibiotika platí pět kalendářních dnů, na ostatní léčivé přípravky čtrnáct kalendářních dnů, nejdelší doba platnosti receptu je 1 rok.
  4. Je-li pacient hospitalizován v nemocnici, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu zajistit a  poskytnout nejen léčivé přípravky, které byly nově při hospitalizaci nasazeny, ale i ty, které trvale užívá na základě indikace svého lékaře.
  5. Pacient musí být při propuštění vybaven léčivými přípravky na minimálně tři dny.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.