Globalizace na rozcestí (1.): Začátek konce

Rok 2022 vstoupí do historie jako ten, kdy byla ničím neomezovaná globalizace let 1980-2021 brutálně ukončena ruskou invazí na Ukrajinu. Ta jasně ukázala, že se svět řítí vstříc novému světovému řádu a rozděluje se na dva hodnotové systémy.
Rok 2022 vstoupí do historie jako ten, kdy byla ničím neomezovaná globalizace let 1980-2021 brutálně ukončena ruskou invazí na Ukrajinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Globální dodavatelské řetězce a technologie teď budou z pudu sebezáchovy izolované v uzavřených systémech. Rozvinutý svět zároveň urychluje zelenou transformaci. Může se tak zdát, že všechny cesty vedou k inflaci. My se na rok 2022 podíváme z geopolitické perspektivy a z perspektivy akciových trhů.

Tento rok byl tím nejvýznamnějším a nejšílenějším za celých 12 let, která jsem strávil v Saxo. Už jako kluk jsem obchodoval s akciemi v roce 2007 i během globální finanční krize, kdy se všechno málem sesypalo, což byl nervy drásající zážitek.

Když jsem koncem roku 2010 (už v Saxo, pozn. aut.) podlehl naději, že se dostaneme z recese, přišla krize eura a všechno zachvátil chaos, dokud celý projekt jednotné měny nezachránil Draghi slavným výrokem „ať to stojí cokoli“.

V roce 2014 se zhroutil trh s ropou, když americký dolar vystřelil vzhůru a čínská ekonomika se propadla na nejhorší úroveň od globální finanční krize. Úlevu přinesla až schůzka G-20 v Šanghaji v únoru 2016, kdy měli světoví politici údajně uzavřít „Šanghajskou dohodu“, která by oslabila dolar. Tato teorie sice nebyla nikdy potvrzena, ale po této schůzce se situace zlepšila.

Pak přišel rok 2017 s nejnižší zaznamenanou volatilitou napříč všemi třídami aktiv. To byla pro všechny třídy aktiv jednosměrná jízda a obchodníci v Saxo se náhle začali jeden druhého ptát, jestli není možné, že trhy zemřely a nic už je nevzkřísí. Prodej volatility se stal na trzích opiátem, který nabízel „levnou“ cestu k vysokým ziskům.

Ale v únoru 2018 nastal „Volmageddon“. Index VIX (tzv. index strachu, pozn. red.) náhle 6. února během jediného dne vystřelil z průměrných jedenácti z roku 2017 na víc než 50. Přišlo to tak náhle, že to odnesl populární fond XIV ETF, který shortoval volatilitu, a trhy s volatilitou si z toho šoku odnesly trvalé jizvy.

Tím rok 2018 s překvapeními pro investory neskončil. Jak se blížil ke konci, americká centrální banka (Fed, pozn. red.) si chybně vyložila tržní dynamiku a směřování ekonomiky a 19. prosince 2018, v době nízké likvidity, zvýšila základní sazbu, čímž vyvolaly na akciových trzích chaos. Ten skončil, až když Powell počátkem roku 2019 uznal chybu, takže se ukázalo, že politiku určuje trh a ne Fed.

Rok 2019 proběhl ve znamení rozvolňování monetární politiky, zatímco světová ekonomika ochlazovala, takže nakonec nebyl nijak zajímavý. Ale nuda rychle skončila, když se hned počátkem roku 2020 rozšířily fámy, že se v Číně objevil nový virus, a náhle z toho byla celosvětová pandemie.

Po celé planetě se zaváděly lockdowny, politické instituce srazily úrokové sazby na nulu a vlády rozjely fiskální stimulaci na úrovni poválečné obnovy po 2. světové válce. V té době nedokázal farmaceutický průmysl vyvinout vakcínu dřív než za čtyři roky.

To byla alespoň informace, z níž vycházeli politici na začátku roku 2020, takže při zpětném pohledu dává tento objem stimulů smysl. V listopadu 2020 však byly představeny mRNA vakcíny, které překonaly všechny dosavadní rekordy rychlosti vývoje, a díky jejich nasazení se svět znovu otevřel mnohem rychleji, než se očekávalo.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB