Globalizace na rozcestí (4.): Mohou si americké akcie udržet svou nadprůměrnou hodnotu?

Téma týdne
Pro závěrečnou fázi globalizace byl příznačný vzestup digitalizace. Ve Spojených státech vznikaly nadnárodní firmy, které využívaly všech výhod globalizace. Díky tomu posílily americké akcie tak, že nechaly evropské tituly v dolarové hodnotě daleko za sebou. Čínské akcie s nimi díky vlastnímu rychle rostoucímu technologickému sektoru dokázaly držet krok, ale jejich tržní síla se stala v Číně politickým problémem.
Ve Spojených státech vznikaly nadnárodní firmy, které využívaly všech výhod globalizace. Díky tomu posílily americké akcie tak, že nechaly evropské tituly v dolarové hodnotě daleko za sebou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Následovaly antimonopolní zákony a zákony omezující hospodářskou soutěž, jejichž jediným účelem bylo srazit čínským technologickým gigantům hřebínek pod heslem společné prosperity. S nárůstem centralizace a státní kontroly v Číně nebude tato společná prosperita pro akcionáře moc přínosná, a proto do čínských akcií dlouhodobě raději příliš neinvestujeme, dokud se znovu nevrátí tržní reformy.

Důležitější otázkou však je, zda dokáže americké akcie dohnat Evropa. Podle nás budou evropské akcie čím dál zajímavější, mimo jiné kvůli americkému dolaru, který bude v delším časovém horizontu oslabovat i kvůli opětovnému vzestupu fyzického světa.

Evropský cíl zdvojnásobit výdaje na obranu a vůbec se začít v rámci nového světového řádu chovat asertivněji do budoucna prospěje hospodářskému růstu, zvlášť až se postupem času vyřeší energetická omezení. V prostředí komoditního supercyklu a slabšího dolaru si nejspíš povedou dobře i rozvojové trhy s výjimkou Číny.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dosáhly americké akcie vůči evropským svého maxima?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Podle poměru mědi a zlata recese nehrozí

Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším …

Cena zlata vzrostla téměř o pětinu za tři měsíce

Cena zlata v posledních měsících výrazně roste. Zatímco ještě na začátku listopadu stála unce zlata 1 648 dolarů, nyní již atakuje úroveň 1 950 dolarů. Investoři považují zlato za bezpečný přístav a stahují se do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.