
Rostoucí úrokové sazby zhoršily již tak vysoké ceny bydlení, úroveň zadlužení a jen částečné pandemické oživení na mnoha trzích. S dalším zvyšováním sazeb ve většině zemí se tyto fundamentální tlaky budou jen zvyšovat.
Investoři se však mohou snažit přeorientovat na tradiční úrokové tituly citlivé na úrokové sazby, jako jsou REITS, pokud se snížení sazeb Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) začne jasněji projevovat později v roce 2023.
V USA došlo k jednomu z nejdramatičtějších růstů cen nemovitostí za poslední roky, který v březnu dosáhl 20,8 % procenta a poté se propadl, když 30leté fixní sazby hypoték překročily sedm procent. Podobně i růst cen ve Spojeném království dosáhl v březnu vrcholu 14,3 procenta, než se propadl.
Situaci ještě zhoršilo zvýšení hypotečních sazeb inspirované vládou Trussové. Míra vlastnictví domů 65 procent na těchto trzích činí z cen nemovitostí žhavé téma, ale nejsou samy. Ceny ve Švédsku se za šest měsíců snížily o 14 procent, což zhoršila vysoká kombinace variabilních sazeb, a dokonce i v Německu došlo k prudkému zpomalení.
To způsobuje globální ekonomickou katarzi v podobě zhoršené nálady spotřebitelů a negativního „efektu bohatství“. Americké rezidenční REITS (cca 15 % sektoru, pozn. aut.) se letos propadly o více než 25 procent.
Předstihly je pouze kancelářské REITS, vzhledem k tomu, že například v USA stále pracuje přibližně 50 procent lidí z domova. Bezpečnějším útočištěm se staly specializované REITS (herny, billboardy), letoviska a maloobchod.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com