Ceny bytů za posledních deset let v ČR vzrostly o 133 %

Názor
Podle údajů Eurostatu zveřejněných v pátek se ceny bytů v ČR ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšily ve srovnání s prvním kvartálem o 3,9 procenta, meziročně byly vyšší o 23,1 procenta. Rychleji tentokrát zdražovaly starší byty, zatímco u těch nových se cenový růst výrazně zpomalil. Celkově je vidět postupné zpomalování cenového růstu, avšak zatím žádná korekce.
Za posledních deset let se ceny bytů v ČR zvýšily o téměř 133 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Růst cen bytů byl tentokrát v ČR druhým nejvyšším v rámci celé EU, kde se ceny v průměru zvýšily „jen“ o necelou desetinu. Příběh byl doposud podobný tomu českému – levné a lehce dostupné úvěry, snaha zhodnotit peníze apod.

Za posledních deset let se ceny bytů v ČR zvýšily o téměř 133 procent. Rychleji zdražily byty jen v Maďarsku (o 188 %) a Estonsku (o 155 %). Za těchto deset let ceny poklesly pouze v jedné zemi, a sice v Itálii (o 8,5 %).

Co si lze představit dále? V první řadě asi omezování nabídky nových bytů, tak jako tomu bylo po americké finanční krizi. Bytová výstavba tehdy postupně z maxim poklesla téměř na polovinu, zatímco ceny reagovaly více méně symbolicky.

PSALI JSME:
Úroveň bydlení v Česku patří mezi nejhorší v EU, ukázala studie

Celkem tehdy nové byty zlevnily o 5,5 procent, k čemuž dopomohl i pokles nákladů na výstavbu. S tím se ovšem asi v současné době počítat nedá, protože ceny stavebních materiálů i pozemků stále ještě rychle rostou, zatímco nová výstavba viditelně zpomaluje.

Firmy na realitním trhu pamatují na zkušenost před více než deseti lety a budou směřovat byty více do segmentu nájemního bydlení, který je u nás stále ještě nerozvinutý a na kterém výrazně roste poptávka.

Korekce cen je v tuto chvíli pravděpodobná u starších a rekreačních nemovitostí, které v době covidu zažily neuvěřitelný boom. Horší vyhlídky mají i byty s horšími technickými parametry, protože náklady na energie začínají hrát velkou roli při provozu i při případných investicích do rekonstrukcí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny „secondhandových bytů“ jsou zralé na korekci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Splátky hypoték už rostou pomaleji, než nájmy

Tempo růstu splátek hypoték v letošním třetím čtvrtletí výrazně zpomalilo. Zatímco splátka hypotéky (s LTV ve výši 80 %, pozn. aut.) za nový pražský byt o výměře 60 m² vzrostla ještě ve druhém čtvrtletí o 17 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …