Ceny bytů za posledních deset let v ČR vzrostly o 133 %

Názor
Podle údajů Eurostatu zveřejněných v pátek se ceny bytů v ČR ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšily ve srovnání s prvním kvartálem o 3,9 procenta, meziročně byly vyšší o 23,1 procenta. Rychleji tentokrát zdražovaly starší byty, zatímco u těch nových se cenový růst výrazně zpomalil. Celkově je vidět postupné zpomalování cenového růstu, avšak zatím žádná korekce.
Za posledních deset let se ceny bytů v ČR zvýšily o téměř 133 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Růst cen bytů byl tentokrát v ČR druhým nejvyšším v rámci celé EU, kde se ceny v průměru zvýšily „jen“ o necelou desetinu. Příběh byl doposud podobný tomu českému – levné a lehce dostupné úvěry, snaha zhodnotit peníze apod.

Za posledních deset let se ceny bytů v ČR zvýšily o téměř 133 procent. Rychleji zdražily byty jen v Maďarsku (o 188 %) a Estonsku (o 155 %). Za těchto deset let ceny poklesly pouze v jedné zemi, a sice v Itálii (o 8,5 %).

Co si lze představit dále? V první řadě asi omezování nabídky nových bytů, tak jako tomu bylo po americké finanční krizi. Bytová výstavba tehdy postupně z maxim poklesla téměř na polovinu, zatímco ceny reagovaly více méně symbolicky.

PSALI JSME:
Úroveň bydlení v Česku patří mezi nejhorší v EU, ukázala studie

Celkem tehdy nové byty zlevnily o 5,5 procent, k čemuž dopomohl i pokles nákladů na výstavbu. S tím se ovšem asi v současné době počítat nedá, protože ceny stavebních materiálů i pozemků stále ještě rychle rostou, zatímco nová výstavba viditelně zpomaluje.

Firmy na realitním trhu pamatují na zkušenost před více než deseti lety a budou směřovat byty více do segmentu nájemního bydlení, který je u nás stále ještě nerozvinutý a na kterém výrazně roste poptávka.

Korekce cen je v tuto chvíli pravděpodobná u starších a rekreačních nemovitostí, které v době covidu zažily neuvěřitelný boom. Horší vyhlídky mají i byty s horšími technickými parametry, protože náklady na energie začínají hrát velkou roli při provozu i při případných investicích do rekonstrukcí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny „secondhandových bytů“ jsou zralé na korekci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?