Green Deal se ocitá pod palbou Paříže a Berlína. Německo leká příliv aut z Číny, Francii další zhoršení ratingu

Názor
Green Deal Evropské unie se ocitá pod palbou, informuje agentura Bloomberg. K nelibosti zelených, neziskových organizací a i Evropské komise samotné. Jenže národní političtí lídři v Paříži či Bruselu si začínají uvědomovat jeho obrovské náklady. A dopad, které budou mít na rozhodování jejich voličů.
Francouzský prezident Macron naráží na zeď ekonomické reality, a proto si chce dát od dalšího prosazování zelené agendy a Green Dealu pauzu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Navíc třeba Německu je šokem, jak Volkswagen ztrácí pozice v Číně, a jak naopak čínské elektromobily začínají dobývat Německo. Stovky tisíc pracovních míst jsou v ohrožení, celoevropsky jde o miliony.

Přitom už nyní se podstatná část zelené agendy EU platí na dluh, takže předluženost EU je stále větším problémem. A to vlastně Green Deal v plné síle ještě ani nezačal účinkovat.

Navíc Francii ratingová agentura Fitch nedávno zlomově zhoršila rating dluh, čímž jí vlastní zadlužení trvaleji prodraží.

PSALI JSME:
Další úder Macronovi. Rating Francie padá na úroveň Česka

V pátek Francii zhoršila ratingový výhled agentura Scope, což je pro prezidenta Emmanuela Macrona další špatná zpráva.

Trhy zkrátka Francii – a nejen jí – vzkazují, že nejsou už ochotny půjčovat za příhodný úrok. Jenže při stávajícím daňovém zatížení Francie, které už moc zvedat nelze, nemá-li země skončit v plamenech celá, jiný zdroj k financování Green Dealu, než je dluh, není.

Macron tak naráží na zeď ekonomické reality, pročež si chce dát od dalšího prosazování zelené agendy a Green Dealu „pauzu“. Diplomaticky řečeno.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zhoršení ratingu Francie podtrhuje, jak moc se eurozóna od roku 2004 změnila

Zavřít reklamu ×
  1. Němci jsou hlupáci. Já to psal před 10 lety…..Čína všechny převálcuje a Evropa ještě Číně umetá cestu…..

  2. To spíše lidé, jako Vy, pane Kovando poslali Evropský automobilový průmysl ke dnu. Neustálou podporou obyvatel v tom, že je greendeal nesmysl jste v obyvatelstvu „vypěstovali averzi vůči tomuto. Prodeje elektromobilů byly a jsou v Evropě oproti Číně nízké. Proto je nyní Čína natolik technologicky napřed, že Evropské automobilky již nemají žádnou šanci. Možná by stálo za to, se nad tímto zamyslet a přestat neustále omýlat Vaši mantru o greendeal…co Vy na to?

  3. George – ale to se dalo čekat , celá EU zadala kupu zakázek do Číny a tím ji pomohla k rozvoji a co dál . EU se v tom patlá – no prostě kupa neschopných politiků a úředníků , kteří si překážejí

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.