Green Deal se ocitá pod palbou Paříže a Berlína. Německo leká příliv aut z Číny, Francii další zhoršení ratingu

Názor
Green Deal Evropské unie se ocitá pod palbou, informuje agentura Bloomberg. K nelibosti zelených, neziskových organizací a i Evropské komise samotné. Jenže národní političtí lídři v Paříži či Bruselu si začínají uvědomovat jeho obrovské náklady. A dopad, které budou mít na rozhodování jejich voličů.
Francouzský prezident Macron naráží na zeď ekonomické reality, a proto si chce dát od dalšího prosazování zelené agendy a Green Dealu pauzu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Navíc třeba Německu je šokem, jak Volkswagen ztrácí pozice v Číně, a jak naopak čínské elektromobily začínají dobývat Německo. Stovky tisíc pracovních míst jsou v ohrožení, celoevropsky jde o miliony.

Přitom už nyní se podstatná část zelené agendy EU platí na dluh, takže předluženost EU je stále větším problémem. A to vlastně Green Deal v plné síle ještě ani nezačal účinkovat.

Navíc Francii ratingová agentura Fitch nedávno zlomově zhoršila rating dluh, čímž jí vlastní zadlužení trvaleji prodraží.

PSALI JSME:
Další úder Macronovi. Rating Francie padá na úroveň Česka

V pátek Francii zhoršila ratingový výhled agentura Scope, což je pro prezidenta Emmanuela Macrona další špatná zpráva.

Trhy zkrátka Francii – a nejen jí – vzkazují, že nejsou už ochotny půjčovat za příhodný úrok. Jenže při stávajícím daňovém zatížení Francie, které už moc zvedat nelze, nemá-li země skončit v plamenech celá, jiný zdroj k financování Green Dealu, než je dluh, není.

Macron tak naráží na zeď ekonomické reality, pročež si chce dát od dalšího prosazování zelené agendy a Green Dealu „pauzu“. Diplomaticky řečeno.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zhoršení ratingu Francie podtrhuje, jak moc se eurozóna od roku 2004 změnila

Zavřít reklamu ×
  1. Němci jsou hlupáci. Já to psal před 10 lety…..Čína všechny převálcuje a Evropa ještě Číně umetá cestu…..

  2. To spíše lidé, jako Vy, pane Kovando poslali Evropský automobilový průmysl ke dnu. Neustálou podporou obyvatel v tom, že je greendeal nesmysl jste v obyvatelstvu „vypěstovali averzi vůči tomuto. Prodeje elektromobilů byly a jsou v Evropě oproti Číně nízké. Proto je nyní Čína natolik technologicky napřed, že Evropské automobilky již nemají žádnou šanci. Možná by stálo za to, se nad tímto zamyslet a přestat neustále omýlat Vaši mantru o greendeal…co Vy na to?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB