Greta Thunbergová: Svět, pokud jste si toho nevšimli, v současnosti hoří

Názor
Sedmnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová včera vystoupila se svým projevem na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Redakce FAEI.cz přináší její projev.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Před rokem jsem přijela do Davosu a upozornila jsem vás, že náš dům hoří. Řekla jsem, že chci, abyste zpanikařili. Byla jsem varována, že říkat lidem, aby panikařili ohledně klimatické krize, je velmi nebezpečné. Nemějte ale obavy, je to v pořádku. Věřte mi, už jsem to udělala několikrát a ujišťuju vás, že to nevede k ničemu.

Neříkáme vám, abyste dál hovořili o tom, jak dosáhnout nulových emisí či uhlíkové neutrality podváděním a zkreslováním čísel. Neříkáme vám, abyste řešili své emise tím, že prostě někomu zaplatíte, aby zasazoval stromy někde v Africe, zatímco v tutéž dobu jsou masakrovány lesy jako v Amazonii v nekonečně větší míře.

A řekněme to jasně, my nepotřebujeme „nízkouhlíkovou ekonomiku“. Nepotřebujeme snížit emise. Naše emise musejí skončit, pokud máme mít šanci zůstat pod cílem 1,5 stupňů Celsia.

A dokud nebudeme mít technologie, které ve velkém měřítku budou umět učinit naše emise mínusovými, musíme na „celkové“ nulové emise zapomenout. My potřebujeme opravdovou nulu. Protože vzdálené cíle „celkových nulových emisí“ nebudou znamenat absolutně nic, pokud budeme dál ignorovat rozpočet CO2, který platí pro dnešek, ne pro nějaké budoucí vzdálené datum.

Skutečnost, že USA odchází z Pařížské dohody, jak se zdá, všechny šokovala a znepokojila. A taky by měla.

Ale skutečnost, že nikdo z nás nedodrží přísliby, k nimž jste se zavázali v Pařížské dohodě, jak se zdá, lidem u moci vůbec nevadí.

Každý váš plán, který neobsahuje radikální škrty emisí u zdroje, realizovaný dnes, je naprosto nedostatečný, máme-li dosáhnout cíle 1,5 stupně Celsia nebo méně než dva stupně Celsia, jak se zavázala Pařížská dohoda.

Vaše stranické politikaření nás absolutně nezajímá. Z perspektivy udržitelnosti, pravice, levice i střed – všichni selhali. Žádná politická ideologie či politická struktura nebyla dosud schopna řešit klimatickou a ekologickou krizi a vytvořit soudržný a udržitelný svět.

Protože ten svět, pokud jste si toho nevšimli, v současnosti hoří.

Říkáte: „Děti by se neměly starat.“ Říkáte: „Jen to nechte na nás. My to napravíme. Slibujeme, že vás nenecháme na holičkách. Nebuďte tak pesimističtí.“ A pak: Nic. Mlčení. Nebo něco ještě horšího, než mlčení. Prázdná slova a sliby, které dělají dojem, že se podnikají dostatečné akce.

Požadujeme, na tomto letošním Světovém ekonomickém fóru, účast od všech firem, bank, institucí a vlád, aby okamžitě zastavily veškeré investice do hledání fosilních paliv a jejich těžby. Aby okamžitě zastavily všechny dotace pro fosilní paliva a aby se okamžitě a plně od fosilních paliv odklonily.

Nepotřebujeme, aby k těmto věcem došlo v roce 2050, 2030, nebo i jen 2021. Chceme, abyste to udělali teď.

Na rozdíl od vás, má generace se nevzdá bez boje.

Fakta jsou jasná, ale jsou stále ještě příliš nepříjemná pro to, abyste se jimi byli ochotni zabývat.

Nic neděláte, protože si myslíte, že je to příliš deprimující a že se lidé vzdají.

Ale lidé se nevzdají. Vy jste ti, kdo se vzdávají.

Ráda bych věděla, co řeknete svým dětem, co že bylo příčinou vašeho selhání. A proč jste je zanechali v situaci, kdy čelí klimatickému chaosu, který jste jim vědomě způsobili? Že se zdálo, že je to příliš špatné pro ekonomiku, a tak jsme se rozhodli vzdát se myšlenky, že je nutno zajistit budoucí životní podmínky, a vůbec jsme se o to ani nepokusili?

Náš dům stále hoří. Vaše nečinnost přilévá oleje do ohně každou hodinu. A my vám říkáme: Jednejte, jako kdybyste milovali své děti nade všechno ostatní.

Autorka je klimatická aktivistka
(Redakčně neupraveno)

PSALI JSME:
Greta Thunbergová: Ať se vám to líbí, nebo ne, změna přichází

 1. My jsme si všimli, že svět nehoří, naopak. A taky jsme si všimli, že jsi duševně nemocná, labilní a hysterická a je alarmující, že dostáváš v médiích i politických setkáních tolik prostru, místo toho, aby se tví rodiče starali o tvé psychické zdraví.

 2. Udivuje mě, že se všichni tak krutě naváží do 17ti leté dívky. V první řadě je nutno si vzpomenout co jsme v 17 letech dělali my. Narozdíl od typických ovčanů všech druhů států se snaží dělat dobrou věc a něčím prospívat v zájmu pomyslného dobra. Kde o ni čtu, tam se do ní trefují lidé, kteří umí kecat ale sami nesnesou kritiku a je jedno jestli je to prezident USA nebo ovčan s pivem u telky. Je jasné… že tato holka nemůže nic změnit. Je jasné, že se to nestane, ale oproti ostatním, kteří všechno vzdali a nechají se řídit zažitým systémem se snaží něco dělat. Ano, jednou si řekne… nemělo to žádný význam, ale pak si řekne.. “já to ale zkusila” a může klidně spát. A možná se některým t-nagerům (dětem) právě těch ropných magnátů a podobných elit díky této holce otevřou oči, že asi fakt něco není v pohodě. Ačkoliv si osobně myslím, že toho moc neovlivníme a mám jiný názor k biologickému problému planety a okolí, přijde mi dost trapné, jak všichni umí kritizovat mladou holku, která má alespoň ráda přírodu.

  • Ta mladá holka je jen nemocná, nesoběstačná loutka ve hře někoho jiného. Ale není mi jasný její úkol….

  • Naprosto s vámi souhlasím.A zajima to mne co jste myslel pod pojmem biologický problém planety asi přelidněnost že???To Greta těžko vyřeší!!!

  • Samozřejmě , že nemůže nic změnit, protože ona nic nedělá, jenom jezdí po světě, kritizuje koho může a neustále vyřvává jak musíme snížit emise ale sama nepřišla s žádným návrhem jak to udělat. Sama nechodí do školy a světě ví úplný prd. Říct ” Přestaňte používat fosilní paliva.” je strašně jednoduchý ale už si nedokáže představit k čemu by to vedlo, kdyby k tomu doopravdy ze dne na den došlo.

  • Někteří arogantní hloupí staří lidé si myslí, že mají vždy pravdu, protože jsou staří. Takoví lidé bývali dříve mladými arogantními hloupými lidmi přesvěčenými, že mají vždy pravdu, protože jsou mladí.

 3. Z pohledu řízení je vždy třeba vytvořit nějaký tlak, aby se něco nového stalo. Jinak se nic nepohe, k žádné inovaci nedojde. V tom směru má Greta pravdu, když chce lidi zneklidnit.
  Na rozdíl od Grety se ale domnívám, že bez nových technologií, podstatnou pozitivní klimatickou změnu nedostáhneme.

 4. Vidím 17-ti letého prominentního spratka, který, místo aby chodil do školy, si vozí pr-el zadarmo po světě, je chytrý jako opice a všemu rozumí. Chce se mi zvracet i nad těmi, kteří jí umožňují kecání v “institucích”, kde by se nikdo normální nikdy nedostal.
  Takže, Greto, pokračuj až do úplného zblbnutí, aby tě mohli co nejdříve zavřít do blázince.

 5. Tahle krůta je jen k smíchu. Až začne protestovat proti velkým nákladním lodím,letadlům a fabrikám,které hulí jako čert,potom bude stát tahle aktivistka za nějaké povšimnutí. Navážet se do aut,které tvoří zanedbatelnou část emisí na planetě je trapné.Moderní auta z Euro6 už moc emisí neprodukují,naftové dokonce čistí vzduch v zašpiněných velkých městech.

 6. Bohužel má pravdu, bylo líp a už bude nejspíš jen hůř. Kdo z lidí, kteří vyrůstali v 80 a 90 letech, může si hrát s dětmi ve městech jako dřív. Nikdo…žádný hokej, nebo přehazovaná na silnicích. Všude samé auto. Kopat si s míčem na louce… Nikdo, všude satelitní městečko, nebo soukromý pozemek. Za tuto chvilinku vymřelo přes 50% zvířecí populace, ale hlavně že se nic neděje. Nejlepší by bylo opravdu vše zakázat ze dne na den. Pár let by to bylo utrpení, ale pak by jsme si našli alternativní způsob života a nebo prostě budeme odsouzeni k vyhynutí (umře zvěř a hmyz…umřeme i my). Škoda, že si tuto volbu nezvolíme sami, ale zvolí ji za nás lidi, co hrabou jen peníze a je jim jedno jak se svět mění.

 7. Ne, to jsme si fakt nevšimli. Hoří lesy v Austrálii, někdy taky hoří v kamnech a sem-tam v sousedově fajfce. Ale svět nehoří. A ty už táhni kam patříš, komerční švédskej mentále!

 8. Svět hořel ještě dřív než tu bylo lidstvo……
  A taky tu byli periodicky podstatně teplejší období planety než teď a vyšší hladiny moří.
  Např, Grónsko bylo bez ledu.
  Ale dementní husa chce kázat lidstvu a sama jezdí vlakem kterej se dělal v ocelárnách….

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru