
Nesdílíme zcela interpretaci, že by guvernér vylučoval možnost intervencí. Spíše uklidňoval veřejnost v tom smyslu, že užití nekonvenčních nástrojů nebude potřeba. Naopak i z dnes zveřejněného zápisu z minulého jednání spíše vyplývá, že využití kurzu v případě potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek zůstává mezi nekonvenčními nástroji stále v první linii.
Ostatně alternativní scénáře ČNB vývoje obsahují skutečně i teoretické oslabení koruny až k úrovni 32 CZK/EUR. Posílení koruny dnes nakonec nemělo dlouhého trvání a během dne oslabila až k 27,80 CZK/EUR.
Dnes zveřejněná makroekonomická data v ČR jakkoliv byla nepěkná, mnoho nových impulsů finančnímu trhu nedodala. HDP ČR v prvním čtvrtletí spadl mezičtvrtletně o 3,6 % a o 2,2 % meziročně a to jen kvůli dvěma „vypnutým“ týdnům.
Je zde veliké riziko revize dat, protože změřit „vypnutost“ hlavně ve službách je těžké. Právě v případě služeb jsme se obávali hlubšího dopadu. Ve druhém čtvrtletí, kdy ekonomika oživuje, budou paradoxně data o HDP vypadat nejhůř.
Podle zpráv agentury Bloomberg evropské autority zvažují uvolnění pravidel pro regulaci finančního trhu (MiFID II).
Dnes zveřejněná data o HDP z ostatních zemí mnoho nepřekvapila. Pokles HDP eurozóny v prvním čtvrtletí o 3,8 % q/q a 3,2 % y/y byl potvrzen. Zato maloobchodní tržby v USA za duben s meziměsíčním propadem o 16,4 % byly výrazně horší než trhem odhadovaný pokles o 12 %. Dolar po zveřejnění oslabil proti euru o 0,4 %. Akciové trhy v Evropě dnes neměly jasný směr a americké akciové futures byly v záporu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)