HDP: Zpřesněná data potvrdila solidní odolnost tuzemské ekonomiky

Analýza
Zpřesněný údaj o výkonu české ekonomiky v loňském závěrečném čtvrtletí vykazuje mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) na úrovni 0,6 procenta, což znamená silnější oživení, než naznačovala předběžná čísla. Vládní spotřeba, čisté exporty a vývoj stavu zásob táhly ekonomiku k mezičtvrtletnímu růstu, negativní vliv na HDP měla naopak spotřeba domácností a také investiční výdaje firem.
Za obvyklých okolností by zpráva o výkonu HDP v loňském závěrečném čtvrtletí měla koruně pomoci k posílení vůči euru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V meziročním vyjádření se pokles HDP zmírnil ze 4,9 procenta na 4,7 procenta, pokles byl v tomto případě tažen spotřebou domácností, investičními výdaji firem a také vývojem zásob, zatímco spotřeba vlády rostla a příznivý vliv na výkon HDP měl také zahraniční obchod. Vzhledem k uzavírkám, jež byly v souvislosti s pandemií zavedeny ve službách a maloobchodu, představují údaje o HDP za loňský závěrečný kvartál velmi dobrý výsledek a naznačují solidní odolnost české ekonomiky.

HDP České republiky v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostl mezičtvrtletně o 0,6 procenta, meziroční pokles činil 4,7 procenta. Tato zpřesněná čísla tak hlásí o lepší výsledek, než předběžný údaj, jenž závěrečnému kvartálu přiřazoval růst 0,3 procenta mezičtvrtletně a pokles pět procent meziročně. Zpřesněná data o HDP tak potvrdila velmi solidní odolnost české ekonomiky v rámci opětovných uzavírek, jež byly v průběhu podzimu obnoveny ve službách a v maloobchodu.

Pohled na detailní údaje ukazuje, že kromě růstu spotřeby domácností se dobře vedlo také exportérům a zahraniční obchod měl na HDP příznivý dopad jak v mezičtvrtletním, tak v meziročním vyjádření. Zároveň je patrný pokles spotřeby domácností a investičních výdajů firem: Tyto položky měly na HDP nepříznivý vliv v meziročním i mezičtvrtletním srovnání, v souvislosti s pandemií ale bohužel nejde o překvapivé zjištění.

PSALI JSME:
Největší propad HDP v novodobé historii

Na straně tvorby HDP se v závěru roku zmírnil meziroční pokles jak v průmyslu, prohloubení poklesu ale hlásí stavebnictví a především obchod, doprava, pohostinství a ubytování. V dalších odvětvích služeb byl vývoj smíšený, zrychlení meziročního růstu v loňském závěrečném čtvrtletí vykázaly například informační a komunikační činnosti a také odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče.

Za celý rok 2020 byl potvrzen historicky rekordní pokles HDP České republiky o 5,6 procenta. Na českou ekonomiku, stejně jako na celý svět, dopadla v loňském roce pandemie koronaviru a s ní spojená omezení, jež měla na ekonomiku nepříznivý dopad zejména v jarních měsících, kdy se svět snažil vypořádat s první vlnou pandemie.

Druhé pololetí již bylo ve znamení mezičtvrtletního růstu HDP a samotné závěrečné čtvrtletí představuje vzhledem k obnoveným omezením skutečně příznivé překvapení, co se výkonu české ekonomiky týče. Tahounem celoročního poklesu české ekonomiky byly na straně poptávky spotřeba domácností a investiční výdaje, výrazně klesl také obrat zahraničního obchodu.

Na straně tvorby HDP propadl jak výkon v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, tak v průmyslu a ve stavebnictví. Letos by se česká ekonomika měla vrátit k celoročnímu růstu HDP, jenž odhaduji v oblasti tří procent.

PSALI JSME:
Drží nás průmysl, i když subdodávky drhnou. Domácnosti si uložily více peněz na účty

Stávající dění na poli pandemie a přitvrzování souvisejících omezení je ale připomínkou, že nejistoty zůstávají i nadále výrazné a viditelnější oživení české ekonomiky se dostaví nejdříve ve druhém čtvrtletí letošního roku. Zprávy o výkonu české ekonomiky v závěru loňského roku jsou příznivé, jejich bezprostřední dopad na korunu a finanční trhy obecně ale nemusí být nijak výrazný.

Nálada na finančních trzích včetně vývoje kurzu koruny je v těchto dnech tažena globálními faktory, zejména vývojem výnosů vládních dluhopisů v USA a v eurozóně a s tím spojenými spekulacemi na výhled měnové politiky jak amerického Fedu, tak Evropské centrální banky.

V případě české ekonomiky a finančního trhu jsou zde také rostoucí nejistoty spojené s pandemií. Za obvyklých okolností by ale zpráva o výkonu HDP v loňském závěrečném čtvrtletí měla koruně pomoci k posílení vůči euru.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyhrocená pandemická situace se už začíná projevovat na korunovém trhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru