Hlad developerů po obcích kolem Prahy je extrémní

Nápor Pražanů opouštějících město způsobuje problémy obcím za hranicemi Prahy. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace – hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozorňuje starosta Líbeznic Martin Kupka.
Trh si nyní pomáhá výstavbou za Prahou. Foto: Pixabay

Ve Středočeském kraji se staví víc než v metropoli. V minulém roce tam byla zahájena výstavba 459 bytů na 100 tisíc obyvatel, zatímco v metropoli pouze 322 a tento nepoměr lze sledovat v posledních třech letech. Důsledkem je, že nabídkové ceny bytů ve Středočeském kraji rostou pomaleji než v Praze.

„Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli vzrostla,“ říká Pavel Kliment, partner KPMG a člen Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR).

„Trh si vždycky pomůže. A pomáhá si nyní výstavbou za Prahou, kdy jak v objemu zahájených, tak dokončených bytů je Středočeský kraj před Prahou, ovšem se všemi návaznými efekty, jako je zatěžování příjezdových cest dopravou. Z řady obcí už ale přestává být Praha dojezdná,“ pokračuje Kliment.

Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka bude muset Praha urychleně začít koordinovat situaci se Středočeským krajem. „Zatímco Pražané totiž téměř příkladně využívají veřejnou dopravu, u přespolních výrazně dominuje automobil,“ vysvětluje.

Podle SAR by se v Praze mělo stavět tolik bytů jako například v Mnichově, tedy zhruba deset tisíc bytů ročně. Za loňský rok jich ale stavební úřady povolily jen 2700. Pokud úřady nezačnou povolovat masivněji bytovou výstavbu v Praze, bude v roce 2030 v metropoli chybět sto tisíc bytů, tedy bydlení pro 200 tisíc lidí.

PSALI JSME:
Pražané vydělávají na byt 17 let, déle než v Berlíně nebo Vídni

Lokality v blízkosti Prahy se rozrůstají a rapidně zdražují

Středočeská města nacházející se do 30 kilometrů od Prahy čelí v posledních letech populační explozi a vyznačují se jednou z nejsilnějších poptávek po nemovitostech v rámci celé republiky. S tím, jak ceny přímo v metropoli vystoupaly do ještě nedávno nepředstavitelných výšin, se trend stěhování za její hranice ještě umocnil. Města jako Říčany či Jesenice tak procházejí překotným rozvojem doprovázeným dopravními zácpami.

Právě Říčany jsou jedním z měst Středočeského kraje, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ konstatuje Jan Bareš, vedoucí říčanské pobočky společnosti M&M Reality.

Také v Jesenici je možné sledovat raketový růst cen nemovitostí. Nejvíce u bytů, které od začátku roku 2016 zdražily o polovinu. Rovněž pozemky podražily, za poslední tři roky zhruba o dva tisíce korun na metr čtvereční, čímž dosáhly horní hranice okolo osmi tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

PSALI JSME:
Středočeský kraj se rozrůstá a doplácí tak na neschopnost Prahy plánovat a stavět

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.