Holub z ČNB indikuje další růst sazeb

Názor
Člen bankovní rady Tomáš Holub v rozhovoru pro Bloomberg vyjádřil, že Česká národní banka (ČNB) musí pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb, a to navzdory rizikům pro hospodářský růst. Na příštím zasedání v květnu by podle něj měla být hlavní sazba zvýšena alespoň o 50 bazických bodů. Holub očekává, že příští prognóza ČNB, která bude zveřejněna v květnu, bude více stagflační než ta předchozí.
Člen bankovní rady Tomáš Holub v rozhovoru pro Bloomberg vyjádřil, že Česká národní banka musí pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Foto: ČNB

Zatímco inflace podle Holuba v nejbližších měsících zrychlí, exportně orientovaná ekonomika jako celek bude pravděpodobně stagnovat po většinu roku. „S inflací na 13 % a rostoucí a velmi těsným trhem práce by pro mě bylo těžké nesoustředit se na redukování inflace jen proto, že by to mohlo mírně zvýšit nezaměstnanost,“ řekl Holub.

České koruně jestřábí vyjádření z ČNB nikterak výrazněji nepomohlo. Ta naopak společně s ostatními středoevropskými měnami dnes opět slábla k hladině 24,50 CZK/EUR.  Maďarská centrální banka nepřekvapila, když zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 100 bazických bodů na 5,40 procenta.

Překvapením byl naopak údaj o tamním růstu průměrné mzdy za únor ve výši 31,7 procenta, když se čekalo 14 procent. Co ovšem regionální měny dnes sráželo, byly spekulace o zastavení dodávek plynu z Ruska do Polska. Akciové trhy se dnes pohybovaly smíšeně. Na evropských trzích převažoval mírný růst, naopak americké trhy klesaly.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby ČNB čeká podle Rusnoka již jen mírné zvýšení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.