Horké léto zmírňuje pravidla oblékání

Letos začalo léto již na jaře, takže jen jsme uklidili zimní bundy, vytáhli jsme ze skříní lehké letní svršky. V mnohých profesích si ale lidé nemohou dovolit v letních vedrech slevit ze zavedených standardů, jinde jsou zase povinní nosit uniformu nebo pracovní oblečení.  Jak jsou na tom s letním dress code čeští zaměstnanci podle výsledků ankety na stránkách pracovního portálu Profesia.cz? A má předepsaný dress code v současné době smysl?

Anketa Profesia.cz se návštěvníků portálu ptala, zda musejí dodržovat v práci nějaká pravidla v oblékání a zda se v parném létě dočkají nějakých úlev. „Z výsledků ankety vyplývá, že ¾ lidí jsou v práci vázány určitými pravidly oblékání. Od striktních pravidel oblékání se v posledních letech spíše ustupuje, proto bylo překvapivé vysoké procento lidí, a to 48 %, kteří musí dodržovat předepsaný dress code. 10 % z nich má v létě nějaké úlevy“ říká Michal Novák z Profesia.cz a dodává: „Necelá pětina (18 %) respondentů uvedla, že sice nemají daná pravidla pro oblékání, ale musejí dodržovat určitý standard. Uniformu nebo pracovní oblečení pak nosí v práci 9 % respondentů. Zbývající čtvrtina uvedla, že žádná pravidla pro oblékání u nich v práci nemají.“

Dress code podle oboru

Diskutuje se o tom, zda předepsaný dress code má v současné době ještě smysl. Pravidla oblékání se rozvolňují s tím, jak stále více společností demonstruje svou přátelskost a otevřenost ležérnějším stylem, i v oblékání zaměstnanců. Situace se ale liší obor od oboru. Zatímco v bankovnictví a finančních službách je konzervativní styl oblékání vyjádřením určité stability a spolehlivosti, v oborech jako advokacie, poradenství, na vysokých manažerských postech je oblečení často ukazatelem jistého statusu a úspěšnosti. Za nejležérnější obor je považováno IT, kde je zejména u specialistů ukrytých hluboko mezi počítači tolerováno prakticky vše. Bez limitů, ale s výrazným nápadem se očekává oblékání u kreativních pozic a umělců. A u obchodních firem platí, že ten, kdo je ve styku se zákazníky, je vizitkou firmy.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru