Horší vyhlídky na mír oslabují euro, rostoucí sazby v USA podporují dolar

Euro nepříznivě zakončilo minulý týden kvůli obavám, že válka na Ukrajině v dohledné době neskončí, a také kvůli nervozitě z francouzských prezidentských voleb.
Čínský jüan se ukazuje jako „skála stability“ na rozbouřeném měnovém moři. Měna na obchodně vážené bázi stoupá navzdory zpomalení čínské ekonomiky i covidové situaci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Masakr na trhu amerických dluhopisů pokračuje, výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly v průběhu týdne o ohromujících 30 bazických bodů a dolar reagoval očekávaným způsobem, když překonal všechny hlavní světové měny, s výjimkou několika volatilních měn.

Rubl je nyní výše než před zahájením ruské invaze, ale je extrémně nelikvidní a tržní kotace stále více ztrácejí smysl. Čínský jüan se ukazuje jako „skála stability“ na rozbouřeném měnovém moři. Měna na obchodně vážené bázi stoupá navzdory zpomalení čínské ekonomiky i covidové situaci.

Zasedání Evropské centrální banky (ECB) tento týden se rýsuje jako kritické. Konflikt mezi jestřáby a holubicemi, který jsme již delší dobu předpovídali, propukl, jak jasně vyplývá ze zápisu z předchozího zasedání.

Očekáváme, že čtvrteční zasedání centrální banky bude brát v potaz nepříznivé zprávy o inflaci. Údaje o březnové inflaci budou zveřejněny také ze Spojených států a Velké Británie. Pro libru to bude nezvykle rušný týden, protože se dočkáme také únorové zprávy o zaměstnanosti.

Česká koruna skončila minulý týden vůči euru o něco níže. Sentiment vůči Evropě nebyl nijak zvlášť dobrý a rostoucí americké dlouhodobé výnosy napětí ještě více zvýšily. Očekávané zvyšování sazeb v druhé polovině týdne korunu zřejmě podpořilo.

Tento týden zveřejněné údaje o březnové inflaci ukázaly zvýšení růstu cen na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Tento údaj byl vyšší, než očekával konsenzus (12,4 %), a vykázal nejvýraznější růst cen od května 1998.

Inflační dynamika byla ještě silnější, než naznačoval celkový údaj, protože ceny meziměsíčně vzrostly o 1,7 procenta. Přestože výrazný březnový růst cen v důsledku války na Ukrajině je rozšířený, údaje mohou vyvolat další tlak na Českou národní banku, aby dále zvýšila sazby. Zdá se, že trh s tím souhlasí, když se po zveřejnění inflace přecenily sazby.

První kolo francouzských prezidentských voleb bylo pro euro mírně pozitivní, protože dosavadní prezident Emanuel Macron zřejmě půjde do druhého kola proti pravicové kandidátce Marine Le Penové v mírně silnější pozici, než se očekávalo.

Další pozitivní zprávou pro euro byly sborové jestřábí výroky členů ECB a také několik jízlivých poznámek v zápisu z březnového zasedání o téměř neuvěřitelně optimistických inflačních prognózách jejích, které očekávají návrat k cílové inflaci do roku 2023.

Zdá se, že ani jedno z toho nemělo na trh zásadnější vliv, a pozornost nyní směřuje k zasedání ECB tento týden. Domníváme se, že i mírná změna tónu dosud holubičí Lagardeové (šéfka ECB, pozn. red.) by mohla mít na společnou měnu nepřiměřeně pozitivní vliv.

Zápis ze zasedání Federálního rezervního systému (Fed, centrální banka USA, pozn. red.) odhalil agresivní plán na ukončení obrovské držby státních a hypotečních dluhopisů Fedu. Trhy nadále zvyšovaly očekávání ohledně zvyšování sazeb Fedu a nyní očekávají, že někdy v první polovině roku 2023 budou sazby nad třemi procenty.

Bude obtížné stanovit cenu ještě více jestřábího postoje Fedu, aniž by ECB alespoň trochu snížila náskok, což nás vede k názoru, že euro by se mohlo brzy odrazit ode dna, zejména pokud, jak očekáváme, Macron za dva týdny vyhraje druhé kolo francouzských prezidentských voleb.

Autor je analytik pro strategii ve společnosti Ebury
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena