Hrozí citelné zdražení rýže. Češi jí spořádají historicky rekordní množství

Názor
Češi konzumují tolik rýže, jako nikdy. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spořádají takřka osm kilogramů rýže na hlavu ročně. Brzy však mohou mít problém. V Asii hrozí prudké zdražení rýže. Nejsou totiž hnojiva. A pokud ano, tak drahá. Takže asijští pěstitelé musí omezovat produkci. Což se dotkne celého světa.
V Asii hrozí prudké zdražení rýže. Nejsou totiž hnojiva. A pokud ano, tak drahá. Takže asijští pěstitelé musí omezovat produkci. Ilustrační foto: Pixabay.com

V roce 2020 Češi snědli 7,9 kilogramu rýže v přepočtu na obyvatele, což je rekordní údaj od roku 1920, od kdy se příslušná statistická časová řada vede. Rýže coby převážně přílohová potravina v Česku vytěsňuje brambory nebo těstoviny.

Je výživná, a přitom cenově dostupná. A cenově stabilní. Zatím. Kilogram loupané rýže dlouhozrnné vyšel letos v březnu průměrně na 37,50 Kč. Za poslední dva roky tak rýže zdražila jen nepatrně, o 1,3 procenta. S tím však může být konec.

Kvůli válce na Ukrajině a sankcím uvaleným na Rusko totiž nyní ve světě dramaticky stoupají ceny hnojiv. V Indii, Vietnamu či Filipínách, což jsou klíčoví světoví producenti rýže, stoupla v uplynulém roce cena hnojiv dvojnásobně až trojnásobně.

PSALI JSME:
Inflace trhá rekordy. Dramaticky zdražují i potraviny

Znatelně dražší hnojiva znamenají výrazně slabší úrodu, právě i rýže. Pokud by objem sklizně rýže v příštím roce klesl o desetinu, znamená to pro svět ztrátu 36 milionu tun rýže, což je ekvivalent výživy pro 500 milionů lidí.

Pokud však válka na Ukrajině jen tak neskončí, bude dopad ještě daleko horší. Válka a sankce totiž narušují obchod s Ruskem, které je globálně stěžejním dodavatelem všech klíčových druhů hnojiv.

Takto narušený obchod zvedá cenu hnojiv, a hrozí tak citelně snížit produkci rýže, tudíž razantně navýšit její ceny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Komodity zadržují dech, potraviny jsou nejdražší za deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.